استخراج معادن؛ تلاش بلک واتر برای توافق با رژیم کابل

مقامات شرکت امنيتي بدنام «بلک واتر» آمريکا سفرهاي خود را در ماه‌هاي اخير به افغانستان افزايش داده‌اند تا با حکومت وحدت ملي براي تامين امنيت و استخراج معادن اين کشور به توافق برسند.

کوکچه پرس360 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲ قبل از ظهر
استخراج معادن؛ تلاش بلک واتر برای توافق با رژیم کابل
نکات اصلی بحث: همکاری اقتصادی ایالات متحده-افغانستان برای توسعه و رفاه افغانستان در بخش های مختلف به خصوص در معدن.

به گزارش کوکچه بلک واتر که يک شرکت امنيتي بدنام آمريکايي است و پيش از اين در کشورهاي مختلف مرتکب جنايت‌هاي هولناکي شده است از يک سال گذشته تلاش کرده تا جاي پاي خود را بار ديگر در افغانستان باز کند.

اين شرکت آمريکايي سال گذشته پيش از اينکه ترامپ استراتژي واشنگتن را اعلام کند تلاش کرد تا جنگ افغانستان را به قرارداد گرفته و مزدوران خود را براي جايگزيني با سربازان آمريکايي و ناتو به افغانستان اعرام کند.

اما برخي از رهبران سياسي افغانستان و مقامات ارشد دولت ترامپ از جمله ژنرال «مک مستر» مشاور امنيت ملي آمريکا با طرح «اريک پرنس» رئيس شرکت بلک واتر مخالفت کردند که طرح وي با شکست روبرو شد.

روزنامه پشتو زبان «سرخط»، گزارش داد که رفت و آمد نمايندگان شرکت امنيتي بلک واتر اخيرا به افغانستان افزايش يافته و اين شرکت پس از تلاش‌هاي ناکام براي در اختيار گرفتن جنگ اين بار به معادن افغانستان چشم دوخته است.

رئيس شرکت بلک واتر اين بار طرحي را براي سرمايه‌گذاري آمريکا در معادن افغانستان به دولت ترامپ ارائه و ترامپ را تشويق کرده تا براي دستيابي به ثروت سه تريليون دلاري معادن افغانستان نظاميان بيشتري به اين کشور اعزام کند.

بر اساس طرح «اريک پرنس» آمريکا بايد در معادن افغانستان نسبت به چين دست پيش بگيرد و در استخراج اين معادن سرمايه‌گذاري کند همچنين تامين امنيت معادن افغانستان را نيز به شرکت بلک واتر واگذار کند.

اگر چه تا کنون هيچ شرکت آمريکايي براي سرمايه‌گذاري در استخراج معادن افغانستان اعلام آمادگي نکرده است، اما مقامات دولت ترامپ که با سرمايه‌گذاران بزرگ ارتباط دارند خواستار سرمايه‌گذاري آنها در معادن افغانستان هستند.

دولت افغانستان نيز بيش از چين و هند تمايل دارد تا شرکت‌هاي غربي به ويژه آمريکايي در معادن افغانستان سرمايه‌گذاري کنند تا آمريکا را براي طولاني مدت در افغانستان نگه دارند.

رئيس شرکت امنيتي بلک واتر بر اين باور است که آمريکا براي حضور طولاني مدت در افغانستان و توسعه اقتصادي اين کشور بايد در استخراج معادن افغانستان نقش ايفا کند.

وي در تلاش است تا از طريق دوستان خود در وزارت خارجه آمريکا ارزش واقعي معادن افغانستان را ارزيابي کند و نظر مساعد کاخ سفيد و سرمايه‌گذاران آمريکايي را در اين مورد به دست آورد.

بر اساس اين گزارش مسئولان شرکت امنيتي بلک واتر با برخي از مقامات حکومت وحدت ملي درباره اين موضوع گفت‌وگو کرده‌اند و تلاش مي‌کنند تا نمايندگي خود در کابل را نيز ايجاد کنند.

شرکت امنيتي بلک واتر چندين نشست توجيهي را با سرمايه‌گذاران آمريکايي درباره استخراج معادن «ليتيوم»،«اورانيوم»، «مگنزيت» و ساير مواد گرانبهاي افغانستان در آمريکا برگزار کرده است.

گفته مي‌شود که صنايع نظامي و دفاعي آمريکا به بسياري از اين معادن معدني که در ساخت تسليحات کاربرد دارند به شدت نياز دارد.

پرنس تصريح کرده است که معادن ولايت هلمند به تنهايي بيش از يک تريليون دلار ارزش دارد که آمريکا براي استخراج آن بايد سرمايه‌گذاري کند.

از سوي ديگر، قرار است دولت افغانستان برخي از معادن بزرگ اين کشور را به مزايده بگذارد و رئيس شرکت امنيتي بلک واتر معتقد است که آمريکا نبايد فرصت سرمايه‌گذاري را به چين و ساير کشورها بدهد.

پيش از اين بلک واتر در بسياري از کشورهاي جهان خدمات اطلاعاتي و امنيتي را براي سازمان سيا و ساير سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريکا انجام داده و مرتکب جنايات بسياري در افغانستان و عراق شده است.

در حالي که دولت افغانستان تا کنون رسما درباره ديدار با مسئولين شرکت امنيتي بلک واتر موضع‌گيري نکرده است، اما چند ماه پيش طالبان با حمله به هتل بين‌المللي اينتر کانتيننتال مدعي شد که نشست مقامات افغان و مسئولان شرکت امنيتي بلک واتر را هدف قرار داده است.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۳۹۶-۱۲-۱۶
کوکچه پرس