تمديد موافقتنامه همکاری های استراتیژیک میان افغانستان دنمارک

کوکچه پرس116 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۷ حوت ۱۳۹۶ - ۲:۰۰ بعد از ظهر
تمديد موافقتنامه همکاری های استراتیژیک میان افغانستان دنمارک

کوپنهاگن – موافقتنامه همکاری های استراتیژیک میان جمهوری اسلامی افغانستان و کشور شاهی دنمارک تا آخر سال ٢٠٢٠ توسط وزرای امورخارجه دو كشور تمدید شد. اين موافقتنامه در سال ٢٠١٣ امضا شده و تا سال ٢٠١٧ اعتبار داشت كه پس از پايان ميعاد اوليه، وزرای امورخارجه دو كشور آن را برای سه سال ديگر تمديد نمودند.

بربنیاد این موافقتنامه، کشور شاهی دنمارک سالانه مبلغ ٨٦میلیون دالر به افغانستان در عرصه های مختلف کمک می نماید.

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان كه به هدف تمديد اين موافقتنامه به كوپنهاگن سفر كرده است، با همتای دنمارکی اش اندريس ساموئلسن ديدار و گفتگو كرد.

در اين ملاقات، هردو جانب روی موضوعات مربوط به همکاری های سیاسی، اقتصادی، حکومت داری خوب، حاکمیت قانون، پروسه صلح و همکاری های منطقوی در چارچوب موافقتنامه همکاری های استراتیژیک میان افغانستان و دنمارک بحث و تبادل نظرنمودند.

صلاح الدين ربانی با ابراز امتنان از همكاری های دولت و مردم دنمارك به دولت و مردم افغانستان و همچنان قربانی های نيروهای امنيتی اين كشور در راستای تأمين امنيت افغانستان طی سال های گذشته و همچنان ادامه حمایت و همکاری های انکشافی دنمارک در عرصه های مختلف برای افغانستان افزود: “دولت و مردم افغانستان کمک های سخاوتمندانه کشور شاهی دنمارک را هرگز فراموش نخواهند کرد”.

در جریان گفتگوها وزیر امور خارجه دنمارک نيز یک بار دیگر بر ادامه تعهدات آن كشور برای حمایت و همکاری های انکشافی با افغانستان که در نشست وارسا و کنفرانس بروکسل صورت گرفته تأکید کرده افزود: “جهت پشتیبانی، آموزش، مشوره دهی و تقویت نیروهای امنيتی افغانستان در امر مبارزه با تروریزم و افراط گرایی و آوردن صلح و امنیت در افغانستان، حکومت شاهی دنمارک تعهد نموده است تا تعداد عساکر خویش را از ١٠٠ تن به ١٥٥ تن افزایش دهد.

در پايان اين ديدار، سندی مبنی بر تمدید موافقتنامه همکاری های استراتیژیک میان وزارت امور خارجه دو کشور، ميان وزراي امورخارجه دو كشور مبادله گردید.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۱۷ ۱۳۹۶-۱۲-۱۷
کوکچه پرس