رویدادهای خبری ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان

 تأکید «عبدالله عبدالله» برعدم معامله پشت پرده برای صلح، وعده اعزام نظامیان بیشتر آلمان به افغانستان، کشته شدن 15 تروریست در «کنر» و حمله طالبان به پایگاه ارتش در «قندهار» از رویدادهای مهم خبری 24 ساعت گذشته افغانستان است.

کوکچه پرس227 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۸ حوت ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱ قبل از ظهر
رویدادهای خبری ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان
رویدادهای خبری ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان

** تأکید عبدالله عبدالله بر عدم معامله پشت پرده برای صلح

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان بر عدم معامله پشت پرده برای صلح تأکید کرد و به مردم اطمینان داد که هیچ گفت وگوی پنهانی به دور از چشم مردم انجام نخواهد شد. وی گفت که موضع دولت بطور کامل آشکار است و آمادگی دارد تا بدون قید و شرط با طالبان گفت وگو کند و به زنان اطمینان داد حقوق آنان معامله نخواهد شد. به گفته رئیس اجرایی اولین گام بطرف صلح دست کشیدن مخالفان از جنگ و قطع ارتباط با گروه های تروریستی دیگر منطقه ای خواهد بود. عبدالله گفت درج نام طالبان بعنوان یک حزب سیاسی به معنای دست کشیدن از جنگ است و قطع ارتباط آنان با گروه های تروریستی برای آن مهم است.

** توافق آلمان برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان

منابع خبری افغانستان اعلام کردند که کابینه آلمان توافق کرده است تا تعداد نظامیان خود در این کشور را از ۹۸۰ تن به یک هزارو ۳۰۰ افزایش دهند. ناتو نیز تصمیم گرفته است که در سال ۲۰۱۸ نزدیک به سه هزار نظامی بیشتر به افغانستان اعزام کند و نظامیان تازه وارد به آموزش و تجهیز نیروهای افغان سهم خواهند گرفت. بر اساس طرح جدید قرار تعداد نظامیان خارجی در سال ۲۰۱۸ در افغانستان به ۲۰ هزار نفر برسد.

**کشته شدن ۱۵ تروریست در «کنر»

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در یک حمله هوایی در ولایت شرقی کنر در شهرستان «شلتن» ۱۵ تروریست کشته شدند. وی افزود که این حمله بر اساس اطلاعات تهیه شده از سوی نیروهای ارتش و با هواپیماهای ارتش این کشور انجام شده است و به گفته وزیری تروریست های خارجی نیز در این حمله کشته شده اند.

**حمله طالبان به پایگاه ارتش در «قندهار»

گروه طالبان روز گذشته به یک پایگاه ارتش در شهرستان «میوند» قندهار حمله کرد که با مداخله هوایی نظامیان خارجی ۴۵ عضو این گروه کشته شدند. منابع ارتش در قندهار افغانستان گفت که «قطعه سرخ» طالبان قصد داشت یک پایگاه ارتش را به نام «کمپ چشمو» تصرف کند که در یک درگیری شدید هواپیماهای خارجی مواضع طالبان را بمباران کردند. شهرستان میوند قندهار با هلمند هم مرز است و گروه طالبان هرازگاهی به آن حمله می کند. «قاری یوسف احمدی» یکی از سخنگویان طالبان درگیری در این شهرستان را تائید کرده و گفته است که در این درگیری ۳۰ نظامی ارتش افغانستان کشته شده اند.

**آغاز برنامه نهال کاری در کابل   

برنامه کاشت درخت برای سرسبزی و «کمربند سبز» در کابل پایتخت افغانستان با حضور «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحد ملی این کشور روز گذشته آغاز شد. وزیر کشاورزی افغانستان نیز در این مراسم اعلام کرد که ۲٫۳ میلیون درخت را امسال در کشور خواهند کاشت. وی افزود که ۲۴ میلیون درخت از سوی بخش های خصوصی و اتحادیه های وزارت توزیع خواهد شد و در کل امسال ۲۹٫۵ میلیون نهال آماده توزیع می باشد. وزیر کشاورزی افغانستان تصریح کرد که این تعداد نهال امسال از ۱۵ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین کاشته خواهد شد.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۳۹۶-۱۲-۱۸
کوکچه پرس