عبدالله: مردم افغانستان مقابل معاملات پشت پرده خواهند ایستاد

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان برای دومین بار طی دو روز گذشته در سخنانش ضمن حمایت از پیشنهاد دولت برای صلح با طالبان تأکید کرد: مذاکرات صلح شفاف خواهد بود و مردم برابر هرگونه معاملات پشت پرده ایستادگی خواهند کرد.

کوکچه پرس259 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۸ حوت ۱۳۹۶ - ۵:۵۷ بعد از ظهر
عبدالله: مردم افغانستان مقابل معاملات پشت پرده خواهند ایستاد

به گزارش کوکچه، عبدالله عبدالله که روز جمعه در آیین تجلیل از«محمد قسیم فهیم» معاون متوفی ریاست جمهوری این کشور سخنرانی می کرد، گفت که باید همه ابعاد و پیامدهای صلح به مردم توضیح داده شود.

او روز گذشته نیز در پیامی که به مناسبت روز همبستگی زنان منتشر کرد بر عدم معامله پشت پرده برای صلح تأکید داشت و به مردم اطمینان داد که هیچ گفت و گوی پنهانی به دور از چشم مردم انجام نخواهد شد.

عبدالله امروز در سخنرانی خود بدون آن که طرف خطاب خود را تعریف کند، افزود: اگر خارجی ها با صلح در افغانستان، تلاش بر معاملات پشت پرده داشته باشند، مردم برابر آنها خواهند ایستاد و این ایستادگی را مردم در تاریخ خود به اثبات رسانده اند. وی گفت که اگر طالبان به روند صلح پیوست و وارد روند سیاسی در کشور شود و حتی پیشنهاد کند که بجای دولت اسلامی، امارت اسلامی می خواهند، آنروز باز در سایه صلح برای مردم روز خوشی خواهد بود.

«عبدالرب رسول سیاف» یکی از رهبران سابق جهاد علیه ارتش اشغالگر شوروی سابق نیز در این مراسم از دولت وحدت ملی خواست که برای صلح به مخالفان پیشنهاد بدهد اما از وعده هایی که خارج از اختیارات است خودداری کند.

او بدون آن که مستقیم به گفته های «گلبدین حکمتیار» که پیشنهاد داده بود برای صلح چند استان را به شکل خود مختار به طالبان واگذار کنند، گفت: تسلیم کردن یک یا چند استان به مخالفان نه تنها ما را به صلح و امنیت نمی رساند، بلکه فرصت برای سوء استفاده و تعمیق فساد در این استان ها را فراهم خواهد کرد و این استان ها مرکز مشکلات خواهند شد.

او افزود که چرا یک یا چند استان را واگذار کنیم، بیاید بعد از پذیرش صلح و راهکار سیاسی، حزب تشکیل دهید و نظر مردم را جلب کنید و از مسیر آرای مردم همه کشور را دراختیار بگیرید. وی گفت که از هرگونه امتیازدهی پیش از صلح به طالبان مخالف است و دولت نباید از حق مردم این کشور بذل و بخشش به راه بیاندازد.

سیاف همچنین از رئیس اجرایی افغانستان خواست که برای تامین امنیت و حل مشکلات راهکاری عملی برای جمع آوری جاسوسان و عوامل خارجی دردست گیرد و آنها را افشا کنند. وی گفت که تا زمانی که جاسوسان در کشور فعال باشند و کسی بدنبال دستگیری و مجازات آنها نباشد، امنیت تأمین نمی شود.

«عبدالهادی ارغندیوال» رهبر حزب اسلامی افغانستان نیز در مراسم یاد بود مارشال فهیم، ادامه جنگ در افغانستان را به سود کشورهای خارجی و برخی از کشورهای منطقه دانست. وی گفت که از ادامه جنگ در افغانستان تنها خارجی ها سود می برند و آنها سرمایه دار خواهند شد و برخی از کشورهای نزدیک که سالانه از ادامه جنگ افغانستان میلیاردها دلار بدست می آورند این وضع را می پسندند و تاکید کرد: این کشورها برای تداوم این سود به آسانی از تداوم جنگ دست بردار نخواهند شد.

امروز در کابل آیین دیگری نیز جریان داشت و جمعی از مردم با فرماندهان نظامی و شماری از مقامات دولتی برای بزرگداشت سالروز بیست و سومین سالروز شهادت «عبدالعلی مزاری » رهبر حزب وحدت اسلامی در مصلایی به نام همین شهید در غرب پایتخت افغانستان گردهم آمده بودند.

«محمد محقق» رهبر حزب وحدت مردم افغانستان و معاون ریاست اجرایی این کشور در این آیین خواستار بازگشت ژنرال «عبدالرشید دوستم» معاون اول ریاست جمهوری به افغانستان شد. وی از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان خواست که برای تامین صلح داخلی فرصت بازگشت دوستم را که درترکیه به سر می برد را فراهم کند، زیرا برای تامین امنیت در کشور مهم است.

محقق تأکید کرد که اگر در این موضوع خارجی ها مداخله دارند، باید بدانند که کشور خود را بهتر از آنها می شناسیم و بازگشت دوستم ضرورت دارد. وی همچنین گفت که بر اساس اطلاعی که دریافت کرده، مشکل «عطا محمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و استاندار مستعفی بلخ با ریاست جمهوری بر سر موضوع برکناری او از سمت استانداری توافق صورت گرفته است و از این اتفاق استقال کرد و آن به نفع کشورش دانست.

«احمد ولی مسعود» برادر «احمد شاه مسعود» یکی از فرماندهان سابق جهادی این کشور نیز با حضور در مراسم سالگرد مزاری از دولت خواست که اول به جای صلح با طالبان، صلح درون دولت را تأمین کند و بعد به صلح با طالبان و بیرون دولت بپردازد. مسعود از تمرکزگرایی قدرت در دولت انتقاد کرد و گفت که دولت باید به این مشکلات پایان دهد و حمایت مردم را بدست آورد.

شهید مزاری از فرماندهانی بود که در سال های نخست ظهور گروه طالبان برابر آنها و پیشرویشان مقاومت کرد و در ۲۲ اسفند ۱۳۷۳ در حالی ‌که بر اساس توافق طرفین برای مذاکره با سران طالبان راهی چهار آسیاب بود در کمین آنها افتاد و کشته شد. امروز در جریان برگزاری آیین بزرگداشت شهید مزاری مهاجمی انتحاری خود را در نخستین ایست و بازرسی ورودی این مراسم منفجر کرد و که تاکنون شهادت ۷ تن و ۲۲ زخمی گزارش شده است.

در حالی که دولت وحدت ملی افغانستان در بسته پیشنهادی صلح خود به گروه طالبان که ۹ اسفند ماه جاری در نشست بین المللی «پروسه کابل» از آن رو نمایی کرد ، هیچ محدودیتی در نظر نگرفته است و همه چیز را حتی تعدیل قانون اساسی را برای آنها باز گذاشته است اما این گروه تاکنون این پیشنهاد را نپذیرفته و خواستار مذاکره با طرف اصلی درگیری یعنی آمریکا است.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۳۹۶-۱۲-۱۸
کوکچه پرس