رئیس جمهور ترکمنستان: عشق‌آباد در احیا افغانستان مصمم است

روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان طی گفت و گوی تلفنی که یکشنبه شب صورت گرفت، بر توسعه و گسترش هرچه بیشتر تعاملات دوجانبه و منطقه‌ای تاکید کردند.

کوکچه پرس191 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۱ حوت ۱۳۹۶ - ۲:۲۸ بعد از ظهر
رئیس جمهور ترکمنستان: عشق‌آباد در احیا افغانستان مصمم است
رئیس جمهور افغانستان در راس هیاتی بلندپایه جهت شرکت در مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات داخل سالن آسیا وارد ترکمنستان شد.

به گزارش کوکچه  «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در جریان این تماس تلفنی ضمن بررسی روابط و همکاریهای بین «عشق‌آباد» و«کابل»، از روند رو به رشد این روابط خرسندی کردند.

رئیس جمهور افغانستان در این زمینه بابت سیاست صلح آمیز عشق‌آباد نسبت به افغانستان بابت ارائه کمک‌های مستمر انسان دوستانه و حمایت از برقراری صلح و ثبات و نیز ایجاد رفاه در سرزمین افغانستان و همچنین بابت اجرای طرح‌های کلان زیربنای منطقه‌ای همچون آغاز اجرای خط لوله گاز«تاپی» و نیز خط انتقال برق صمیمانه تشکر و قدردانی کرد.

وی تصریح کرد: اجرا و تحقق خط لوله گاز «تاپی» تحرک خاصی به توسعه اقتصادی و نیز برقراری و تقویت صلح و ثبات در منطقه خواهد بخشید.

«قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز تاکید کرد که عشق‌آباد در آینده نیز در احیا کشور همسایه افغانستان و نیز بازسازی زیربنای اقتصادی و اجتماعی و ایجاد رفاه بیشتر مردم افغانستان مشارکت فعالی خواهد داشت.

روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان همچنین در این گفت و گوی تلفنی با اشاره به وجود ظرفیت های لازم بر عزم جدی دولت دو کشور جهت فعال سازی بیشتر تعاملات اقتصادی و تجاری تاکید و خواستار افزایش میزان مبادلات بازرگانی بین دو کشور و نیز تعاملات منطقه‌ای، حمل و نقل و ترانزیت بین‌المللی و نیز گسترش همکاری‌های بخشس خصوصی دو کشور همجوار و نیز روابط فرهنگی، بهداشتی و آکادمیکی دو کشور شدند.

در پایان رئیس جمهور ترکمنستان همتای افغانی خود را به مناسبت صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در زمینه تمدید ماموریت مساعدت افغانستان صمیمانه تبریک گفته و بر اهمیت این قطعنامه در زمینه پیشبرد و تحقق طرحهای کلان منطقه ای همچون خط لوله گاز «تاپی»، خط انتقال برق «تاپ» و نیز دالان حمل و نقل و ترانزیت لاجورد و نیز جذب بیشتر سرمایه‌گذاری برای توسعه افغانستان تاکید کرد.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۱۳۹۶-۱۲-۲۱
کوکچه پرس