دستور پوتین برای سرنگونی یک هواپیما

رئیس‌جمهور روسیه در اظهاراتی اعلام کرد در سال 2014 دستور سرنگونی یک هواپیمای بمب‌گذاری شده بر فراز شهر سوچی را صادر کرد.

کوکچه پرس175 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۱ حوت ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹ بعد از ظهر
دستور پوتین برای سرنگونی یک هواپیما

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در مستندی اعلام کرد اندکی پیش از آغاز مراسم افتتاحیه رقابت‌های المپیک زمستانه سوچی در سال ۲۰۱۴ دستور سرنگونی یک هواپیمای مسافربری ترکیه را صادر کرده بود.

پوتین در مصاحبه‌ای ۲ ساعته به منظور تهیه یک مستند، این تصمیم را برملا کرد. او در این مستند اعلام کرد پیش از افتتاح مراسم مذکور، از مقامات امنیتی تماسی دریافت کرد که از خطر بمب‌گذاری در این هواپیما خبر می‌دادند. خلبان بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ متعلق به هواپیمایی پگاسوس ترکیه -که در حال پرواز از خارکیف در اوکراین به استانبول بود-  گزارش داده بود یکی از مسافران بمبی به همراه دارد و از او خواسته هواپیما را در سوچی به زمین بنشاند.

در آن زمان، رئیس‌جمهور روسیه در مذاکره با ماموران امنیتی درباره چگونگی مدیریت این مسئله از آنها پرسید فرآیند استانداردی که در چنین مواردی دنبال می‌شود، چیست؟ او در پاسخ شنید که راه حل اورژانسی این گونه اتفاقات سرنگون کردن هواپیما است. براساس اظهارات پوتین، او به افسران امنیتی گفت: «طبق برنامه عمل کنید».

هشدار اشتباه

تنها چند دقیقه پس از اینکه پوتین دستور سرنگون کردن هواپیمای مذکور را صادر کرد تماس دیگری دریافت کرد که این ادعا اشتباه بوده است و مسافری که تهدید کرده بود بمبی در اختیار دارد دچار مسمومیت شده است.

هواپیمای مذکور ۱۱۰ مسافر داشت و مسیرش به سوی استانبول را ادامه داد. در آن زمان ۴۰ هزار نفر برای تماشای مراسم افتتاحیه رقابت‌های المپیک ۲۰۱۴ در سوچی گرد هم آمده بودند. «دمیتری پسکوف» یکی از سخنگوهای کرملین روز یکشنبه اظهارات موجود در این مستند را تایید کرد.

اظهارات پوتین یک هفته پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور و چند ماه قبل از آغاز رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ منتشر شد. پوتین باز هم در این انتخابات شرکت خواهد کرد. روسیه برای برگزاری رقابت‌های ۲۰۱۸ که در چندین شهر آن برگزار خواهند شد در حال آماده باش است.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۱۳۹۶-۱۲-۲۱
کوکچه پرس