عبدالله عبدالله سخنگوی ارگ: اختلافات میان غنی و نور به زودی حل می شود

رئیس اجرایی افغانستان که در این روز ها به عنوان سخنگوی ارگ ریاست جمهوری فعالیت می کند از حل‌شدن عنقریب اختلافات میان ارگ ریاست جمهوری و عطا محمد نور بر سر ولایت بلخ خبر داده است.

کوکچه پرس231 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۱ حوت ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸ بعد از ظهر
عبدالله عبدالله سخنگوی ارگ: اختلافات میان غنی و نور به زودی حل می شود
داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه، ۲۱ حوت) در نشست شورای وزیران گفت: “در روزهای آخر سال بسیار خوشحال هستیم که مسایلی که به ارتباط ولایت بلخ بود در حال حل‌شدن است و انشاالله که در سایر عرصه‌ها هم پیشرفت داشته باشیم تا مردم افغانستان شاهد وحدت در جبهه صلح باشند”.

رئیس اجرایی در حالی از حل اختلافات میان ارگ ریاست جمهوری و عطا محمد نور، والی مستعفی بلخ سخن می‌زند که هفته‌ی قبل معصوم استانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی و سلام رحیمی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور برای حل این تنش‌ها به شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ رفته بودند.

اختلافات میان ارگ ریاست جمهوری و عطا محمد نور پس از آن آغاز شد که نور کناره‌گیری از مقام ولایت بلخ را نپذیرفت و کنار رفتنش را مشروط به موافقت رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام کرد.

از سوی دیگر عبدالله عبدالله، رییس اجراییۀ حکومت وحدت ملی امروز طی سخنانی در فرجامین نشست شورای وزیران در سال روان هجری خورشیدی، می ‌گوید که حکومت وحدت ملی برای رسیدن به صلح وثبات پایدار در کشور پیشنهاد صلح با طالبان را ارایه کرد، اما این گروه تاکنون پاسخ مثبتی به این فراخوان، نداده ‌اند.

او افزود: “آنانی ‌که پیام صلح را رد می‌ کنند، یاهم دست به خیانت می‌زنند مثلی‌که در روز جمعۀ گذشته دست به جنایت در کابل زدند، آنان در صف تاریک تاریخ افغانستان، جا خواهند داش”. حکومت دو هفته پیش، بستۀ پیشنهادی صلح را در نشست دوم «روند کابل» به طالبان پیشکش کرد، اما این گروه تاکنون به گونۀ رسمی به این فراخوان پاسخ نداده اند. رییس اجراییه هم‌چنان از حل اختلاف‌ها میان جمعیت اسلامی و حکومت در آیندۀ نزدیک، خبر داد.

آقای عبدالله گفت: “حل تنش‌های سیاسی برای صلح مهم استند. به هراندازه‌ یی که وحدت باشد، صلح تضمین خواهد شد. مسایلی ‌که در ارتباط به ولایت بلخ هم بودند، در حال حل‌ شدن است”. شایان ذکر است که تنش ها میان دو طرف در حدود سه ماه پیش، پس از آن بالا گرفتند که عطامحمد نور، تصمیم ریییس جمهور مبنی بر کنار رفتن از ولایت بلخ را رد کرد.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۲۱
کوکچه پرس