رویدادهای مهم خبری افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته

کوکچه پرس181 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۲۲ حوت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴ قبل از ظهر
رویدادهای مهم خبری افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته

**عبدالله عبدالله از حل شدن مشکلات والی بلخ با دولت خبر داد

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در نشست شورای وزیران در کابل اعلام کرد که مشکلات دولت و والی سابق بلخ در حال حل شدن است. «عطامحمد نور» والی مستعفی بلخ سه ماه پیش از که استعفایش توسط رئیس جمهوری امضا شد، از کناره گیری در مقام والی خودداری کرد. عبدالله همچنین گفت که تاکنون گروه طالبان در باره پیشنهاد صلح دولت واکنش مثبت نداشته و امیدوار است که آنان حاضر به گفت وگوهای صلح شوند اما اگر طالبان حاضر به صلح نشد، نیروهای افغان آنان را سرکوب خواهند کرد. به گفته عبدالله در روزهای آینده حملات علیه طالبان در مناطق مختلف کشور شدت می یابد.

**کشته شدن هفت غیر نظامی در «ننگرهار»

«عطاالله خوگیانی» سخنگوی والی ننگرهار افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان دیروز (دوشنبه) در شهرستان «بتی کوت» این ولایت به یک دستگاه خودرو غیر نظامی راکت شلیک کرد که در نتیجه آن هفت غیر نظامی کشته شدند. وی افزود که این افراد برای یک مراسم فاتحه در راه بودند که هدف حمله طالبان قرار گرفتند و در جریان آن سه کودک، دو زن ودو مرد کشته شدند و دو تن دیگر نیز زخمی شده اند. گروه طالبان در صفحه تلگرام خود حمله به این خودرو را رد کرد و مدعی شد که این حمله یا کار گروه های تروریستی دیگر ( داعش ) یا نیروهای دولتی است.

**بازداشت مهاجم انتحاری در کابل

اداره امنیت ملی افغانستان روز گذشته با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که نیروهای این اداره یک مهاجم انتحاری را به نام «عجب گل» در شهرستان «ده سبز» کابل دستگیر کردند. در این اطلاعیه آمده است: وی در بازجویی های اولیه اعتراف کرد که در خاک پاکستان حملات انتحاری و استفاده از سلاح های سبک را فرا گرفته و برای انجام حمله انتحاری به کابل اعزام شده است. عجب گل مقر آموزش های حملات انتحاری را که خود در آن آموزش دیده ، «میرانشاه» پاکستان اعلام کرده است.

** امحاء بیش از ۲۲ تن مواد مخدر در «قندهار»

دفتر مطبوعاتی والی قندهار افغانستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که ۲۲ تن و ۴۲۰ کیلوگرم مواد مخدر که در گذشته در این ولایت کشف شده بود؛ به آتش کشیده شد. در این اطلاعیه آمده است که این مقدار مواد مخدر با حضور مقامات بلند پایه دولتی امحا ء شده است. در ارتباط با این مقدار مواد مخدر بیش ۴۰۰ قاچاقچی دستگیر و به نهادهای قضایی مبارزه علیه مواد مخدر سپرده شده اند.

**هشدار به دولت افغانستان درباره انتخابات 

«احمد ولی مسعود» رئیس بنیاد احمد شاه مسعود از فرماندهان مشهور افغانستان به دولت هشدار داد که اگر انتخابات در زمان معین آن برگزار نشود، این کار به فروپاشی نظام منجر خواهد شد. وی تصریح کرد که دولت وحدت ملی فاقد مشروعیت است و رهبری دولت وحدت ملی به قوانین کشور احترام نگذاشته و دولت را با فرمان اداره می کند.

** سرقت ۷۰ قبضه سلاح از انبار پلیس در کابل

منابع خبری افغانستان روز سه شنبه اعلام کردند که ۷۰ قبضه سلاح در انبارهای پلیس تحت مدیریت وزارت کشور افغانستان سرقت شده و در این گزارش آمده که از این انبارها همچنین تجهیزات دیگر نظامی هم مفقود شده است. روز گذشته نیز سایت «تلویزیون ۱» افغانستان اعلام کرد که از یک خودرو که از ننگرهار وارد خاک پاکستان می شد، ۲۰ قبضه سلاح «تک تیرانداز» بدست آمده است.

**شکست طالبان در «فراه»

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان از شهرستان «اناردره» این ولایت بطور کامل عقب رانده و متحمل شکست و تلفات سنگین نیز شده اند. وزارت دفاع افغانستان گزارش داد که گروه طالبان موفق شدند شب یکشنبه بخش هایی از مرکز شهرستان اناردره در فراه را تصرف کنند اما با اعزام نیروی تازه نفس و حملات هوایی ۵۶ عضو این گروه کشته و تعدادی هم زخمی شدند. این منبع کشته شدن ۸ پلیس از جمله فرمانده پلیس آن شهرستان را تائید کرد و گفته است که در این درگیری ۱۳ پلیس نیز زخمی شده اند.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۳۹۶-۱۲-۲۲
کوکچه پرس