برگزاری نمایشگاه نسخه‌های خطی قرآنکریم در کابل

کوکچه پرس109 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲۳ حوت ۱۳۹۶ - ۲:۴۴ بعد از ظهر
برگزاری نمایشگاه نسخه‌های خطی قرآنکریم در کابل

برگزاری نمایشگاه نسخه‌های خطی قرآنکریم در کابل 180313 ZM 1

مسئولان وزارت اطلاعات وفرهنگ می گویند که نخستين نمایشگاه نسخه‌های خطی قرآنکریم که در ده سال گذشته در کابل و هشت ولایت دیگر آفریده شده‌، امروز برگزارگردید.

دراين نمايشگاه سه روزه، حدود ۳۰ نسخه ازقرآن مجید که با خطوط ریحان و ثُلث نوشته شده ، دونسخه قرآنکريم دست دوزى شده، سوره یاسین شریف که با استفاده ازکاه گندم و کلمه شریف توسط برگ تحریر گرديده، به نمايش گذاشته شده است.

محمدرسول باوری سر پرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت: با نمايش اين آثار، هنرشمارى ازهنرمندان کشور به سطح ملى و بين المللى به معرفى گرفته مى شود .

سر پرست وزارت اطلاعات وفرهنگ از سايرمردم وارگان هاى دولتى همچنان خواست که اگر چنين نسخه هايى دراختيارداشته باشند، به آرشيف ملى تسليم بدهند تا ازآن محافظت بهترصورت گيرد.

جبیب الله رفیع مشاور اکادمی علوم افغانستان درصحبت هايش گفت که تاریخ انسانیت، از خط پیداشده است، خط مقدس ترین چیزی است که پیام های انسانیت را  نشان می دهد.

قابل ذکر است، در کنار آن نسخه‌های خطی قرآنکریم که در آرشیف ملی نگهداری می‌شوند، نسخه‌هایی نیز به نمایش گذاشته شده اند که از هشت ولایت کشور برای نمایش به این نمایش‌گاه آورده شده‌اند.

منبع: ودصم

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۳۹۶-۱۲-۲۳
کوکچه پرس