غني: يک سوم مردم افغانستان شبها گرسنه می خوابند

«محمد اشرف غني» در مراسم گراميداشت بيست و سومين سالگرد شهادت «عبدالعلي مزاري» رئيس سابق حزب وحدت اسلامي افغانستان در ارگ رياستجمهوري بر لزوم مبارزه قاطعانه با فقر تاکيد کرد.

کوکچه پرس161 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲۳ حوت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰ بعد از ظهر
غني: يک سوم مردم افغانستان شبها گرسنه می خوابند
 غنی: یک سوم مردم افغانستان شب‌ها گرسنه می‌خوابند

«محمد اشرف غني» در مراسم گراميداشت بيست و سومين سالگرد شهادت «عبدالعلي مزاري» رئيس سابق حزب وحدت اسلامي افغانستان در ارگ رياستجمهوري بر لزوم مبارزه قاطعانه با فقر تاکيد کرد.

وي افزود: دولت و مردم افغانستان بايد همگام براي فقر زدايي تلاش کنند. اين درحالي است که نزديک به چهل درصد مردم افغانستان هم اکنون زير خط فقر زندگي مي کنند. «مصطفي مستور» وزيراقتصاد افغانستان چندي پيش در مراسمي در کابل گفت: يک سوم روستانشينان افغانستان زير خط فقر هستند. به گفته اين مقام افغان، از مجموع چهارده ميليون نيروي واجد شرايط کار در افغانستان، نزديک به بيست وسه درصد آنها بيکارمطلق هستند.

به گزارش کوکچه رییس جمهور از فعالیت غیر شفاف شماری از موسسات غیر دولتی انتقاد کرد و گفت موسسات در سال‌های گذشته، با دولتی سر و کار داشتند که حاضر نبود قبول کندکه فساد در کشور حاکم است.

آقای غنی افزود:” فعالیت ۱۷ سال گذشته موسسات غیر دولتی، باید به شکل اساسی بررسی شود. در این بررسی‌ها باید مشخص گردد که انجوها چه مقدار پول مصرف کرده اند، نتایج و دست‌آوردهای آن چه بوده است.”

رییس جمهور غنی کارشیوه نهادهای غیر دولتی را زیر پرسش قرار داد و گفت که کارشیوه نهادهای غیردولتی تاکنون پروژه ای بوده است و مدیریت پروژه‌های زیاد در این نهادها، کار دشواری است. او در این نشست، همچنان به استفاده از تولیدات داخلی تاکید کرد و گفت که نزدیک به ۱۹ سکتور صنعتی تاکنون به خودکفایی رسیده است و ۱۱ سکتور دیگر در حال خودکفا شدن است.

در همین حال، مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان نیز موجودیت سکتورهای غیردولتی را در کنار سکتورهای دولتی، مهم دانست و گفت که موسسات غیردولتی، راه درازی را پیموده تا به توسعه اقتصادی و اجتماعی رسیده اند.

آقای مستور همچنان از نبود هماهنگی میان نهادهای غیردولتی و نهادهای دولتی انتقاد کرده می‌گوید که نبود هماهنگی در سکتورها تاثیر بدی بالای پروژه‌ها داشته و از همین جهت پروژه‌ها در کاهش فقر موثر بوده نمی‌توانند. آقای مستور هم‌چنان می‌گوید که میزان فقر درافغانستان از مرز ۳۹ درصدی گذشته است و بیشترین فقر وتهی دستی در دهات افغانستان ومناطق کوچی‌نشین است. او می‌گوید در دهات از هر۳ نفر یکی آن فقیر اند.

رییس جمهور غنی نیز از وضعیت بد افراد فقیر در افغانستان نگران است و می‌گوید یک سوم مردم افغانستان (بر اثر فقر) شب‌ها گرسنه به خواب می‌روند.

او از جامعه جهانی بابت همکاری‌های شان تشکر کرد اما تأکید نمود که افغانستان بیشتر از کمک به سرمایه گذاری ضرورت دارد تا اقتصاد این کشور رشد کند.

آقای غنی همچنان رشد اقتصادی کنون افغانستان را به هیچ صورت کافی نمی‌داند که تأکید که باید رشد اقتصادی افغانستان از سه درصد در چند سال آینده به ۸ درصد حد اقل برسد.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۳۹۶-۱۲-۲۳
کوکچه پرس