اشرف غنی می خواهد انتخابات را یک سال به تعویق بیاندازد!

کوکچه پرس225 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲۳ حوت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷ بعد از ظهر
اشرف غنی می خواهد انتخابات را یک سال به تعویق بیاندازد!
اشرف غنی می خواهد انتخابات را یک سال به تعویق بیاندازد!
حمایت غنی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۸؛ اشرف غنی می خواهد یک سال انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق بیاندازد!
 اشرف غنی می خواهد یک سال انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق بیاندازد!

درحالی که بسیاری از احزاب و جریان‌های سیاسی افغانستان با استناد به قانون اساسی کشور تاکید دارند دوره کاری حکومت وحدت ملی تا سه ماه آینده پایان خواهد یافت، اما اشرف غنی بر لزوم برگزاری انتخابات در سال ۱۳۹۸ تاکید کرد.

سیاری از احزاب و جریان‌های سیاسی افغانستان در ماه گذشته با استناد به قانون اساسی کشور اعلام کردند که دوره ریاست جمهوری تا سه ماه آینده پایان خواهد یافت.

اما اشرف غنی در مراسم سالگرد شهادت «عبدالعلی مزاری» در ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد حکومت وحدت ملی از کمیسیون انتخابات کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۸ حمایت خواهد کرد.

این در حالی است که اگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۹۸ برگزار شود حکومت وحدت ملی عملا پنج سال ادامه می‌یابد.

بسیاری از احزاب و جریان‌های سیاسی افغانستان با استناد به ماده ۶۱ قانون اساسی کشور تاکید دارند که دوره کاری ریاست جمهوری افغانستان به زودی پایان می‌یابد.

«جنبش گذار» ماه گذشته در نشست خبری اعلام کرد که ادامه کار حکومت وحدت ملی پس از سال ۱۳۹۷ غیر قانونی است بنابراین رهبران حکومت وحدت ملی باید زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را تا سه ماه آینده فراهم کنند.

«گل رحمان قاضی» رئیس اتحادیه حقوقدانان افغانستان چندی قبل به «خبرگزاری تسنیم» گفته بود: اگر به قانون مراجعه شود دوره حکومت وحدت ملی در کمتر از سه ماه آینده پایان خواهد یافت و زمینه برگزاری انتخابات باید فراهم شود.

وی در ادامه تصریح کرد ماده ۶۱ قانون اساسی به صراحت دوره ریاست جمهوری افغانستان را چهار ساله تعریف کرده است بنابراین تعبیر پنج ساله از قانون دوره ریاست جمهوری افغانستان کاملا اشتباه است.

اما اشرف غنی در جریان سخنرانی خود در مراسم سالگرد شهید مزاری تاکید کرد حکومت وحدت ملی از کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات پارلمانی در سال ۱۳۹۷ و انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۸ حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهور افغانستان بار دیگر تاکید کرد اجرای قانون اساسی مسئولیت حکومت وحدت ملی است و این مردم هستند که از طریق برگزاری انتخابات درباره تعیین رئیس جمهور و سرنوشت کشورشان تصمیم می‌گیرند.

از سوی دیگر، چند روز پیش بسیاری از احزاب و جریان‌های سیاسی مطرح کشور در نشست مشترکی تحت عنوان «وفاق ملی» بر لزوم برگزاری انتخابات در زمان از پیش تعیین شده آن تاکید کردند.

«عمر داودزی» رئیس کمیته شورای حراست و ثبات افغانستان پیش از این گفته بود که به خاطر مصالح کشور تشکیل حکومت وحدت ملی را پذیرفتند، اما حتی برای یک روز هم ادامه کار حکومت وحدت ملی را پس از پایان دوره قانونی آن تحمل نخواهند کرد.

«عطامحمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که اگر حکومت وحدت ملی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به موقع برگزار نکند احزاب سیاسی این کشور دولت موقتی را تشکیل خواهند داد.

این در حالی است که پیش از این نیز مقامات امریکایی با ارائه طرحی تحت عنوان تشکیل شورای رهبری خواستار تمدید حکومت وحدت ملی بدون برگزاری انتخابات شده بودند که با مخالفت رهبران سیاسی افغانستان روبرو شد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که رهبران حکومت وحدت ملی تمایلی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ندارند و تلاش می‌کنند تا دوره کاری خودشان را به نحوی تمدید کنند.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۳۹۶-۱۲-۲۳
کوکچه پرس