رویدادهای مهم ۲۴ ساعت گذشته افغانستان

کوکچه پرس194 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۲۵ حوت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴ قبل از ظهر

**واکنش نسبت به پیشنهاد «گلبدین حکمتیار» در مورد واگذاری تعدادی ولایات به طالبان ادامه دارد

معاون سابق ریاست جمهوری افغانستان در برابر اظهارات گلبدین حکمتیار دبیر کل حزب اسلامی ثبت نشده افغانستان درباره واگذاری تعدادی از ولایت ها به طالبان گفت که این کار توطئه و تجزیه افغانستان است. «محمد یونس قانونی» روز پنجشنبه در نشستی که در کابل جریان داشت گفت که ما تجزیه کشور را تحت هیچ عنوانی و یا به نام مناطق امن نمی پذیریم و این کار تفرقه قومی را دامن می زند و خطرناکتر از تروریسم خواهد بود. حکمتیار چندی پیش در مصاحبه با یک خبرگزاری خارجی از پیشنهاد خود به دولت خبر داد که درآن خواسته بود برخی از ولایت ها را به نام مناطق امن به طالبان واگذار کنند و نیروهای دولتی از آن خارج شوتد و پس از آن گفت وگوهای صلح آغاز شود.

** ۱۷ مسافر ربوده شده از چنگ طالبان در «ارزگان» آزاد شدند

«دوست محمد نایاب» سخنگوی والی ارزگان افغانستان اعلام کرد که ۱۷ مسافر ربوده شده بدست طالبان با مداخله بزرگان اقوام رها شدند. این افراد دو هفته پیش همراه با ۳۰ مسافر دیگر در مسیر «ارزگان- قندهار» توسط طالبان ربوده شده بودند که اکنون ۱۷ تن از آنها رها شدند و ۱۳ تن دیگر در اسارت بسر می برند. نایاب گفته است که برای رهایی آنان نیز گفت وگوی بزرگان اقوام با طالبان جریان دارد.

**آمریکا : پاکستان هنوزهم از طالبان حمایت می کنند

ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده عمومی نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام کرد که پاکستان هنوزهم از طالبان حمایت می کنند. وی در پاسخ به اعضای سنای آمریکا که از وی پرسیدند آیا پاکستان هنوزهم از طالبان حمایت می کند و راهبرد جدید آمریکا چه پیشرفت های داشته است، گفت: هنوزهم پناهگاه طالبان در پاکستان وجود دارد و مورد حمایت قرار می گیرند. وی افزوده است که روش جنگی طالبان تغییر کرده و آنها به حملات کور روی آورده اند که بیشتر در این شیوه جان غیر نظامیان را می گیرند. نیکلسون افزوده است که توجه بیشتر آنها به کابل پایتخت است و برای دستگیری گروه های طالبان تلاش می کنند که در پایتخت مشغول طرح حملات تروریستی هستند. این فرمانده آمریکایی در باره صلح و گفت و گو با طالبان نیز گفته است که با وجود پیشنهادهای صلح ما آماده جنگ بلند مدت با آنها هستیم .

**کشته شدن دو فرمانده طالبان 

وزارت دفاع افغانستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که در عملیات های نیروهایشان در ۲۴ ساعت گذشته دو فرمانده مهم طالبان همراه با ۲۸عضو دیگر این گروه کشته شده اند. در اطلاعیه اشاره ای به محل این عملیات نشده است و تنها افزوده است در ۲۴ ساعت گذشته ۶۳ عملیات در ۱۲ ولایت انجام شد که در جریان آن ۲۰ تروریست دیگر نیز زخمی شدند و مقداری سلاح و مهمات آنها نیز از بین رفته است.

** انبار مهمات شبکه حقانی در «خوست» کشف شد

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که یک انبار سلاح و مهمات شبکه حقانی را در ولایت خوست این کشور کشف و ضبط کرده اند. در اطلاعیه اداره امنیت ملی آمده است که این انباردر شهرستان «علی شیر» کشف شده است و در آن انواع سلاح های سبک و سنگین و مهمات مختلف نگهداری می شد.

۱۳۹۶-۱۲-۲۵ ۱۳۹۶-۱۲-۲۵
کوکچه پرس