نگاهی کوتاه به وضعیت امنیتی افغانستان در سال ۱۳۹۶

سال ۱۳۹۶ خورشیدی یک سال خونین برای نظامیان و غیرنظامیان افغانستان بود. در بعد امنیتی - نظامی هم دولت سال خونینی را پشت سرگذشتاند. هرچند امریکا راهبرد نظامی تازه‌اش را برای افغانستان اعلام کرد، اما رویکرد حمله‌های هراس‌افگنی در این سال تغییر کرد و تلفات هم افزایش یافت.

کوکچه پرس234 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱ حمل ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ قبل از ظهر
نگاهی کوتاه به وضعیت امنیتی افغانستان در سال ۱۳۹۶

در این سال بی پیشنیه ترین رویدادهای مرگبار در کابل و دیگر ولایت‌ها رخ داده است. دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در جریان این سال راهبرد جنگی‌اش را در قبال افغانستان اعلام کرد در این سال امریکا بزرگترین بم غیر هسته‌ای برای نخستین بار در افغانستان استفاده کرد. امسال اما هراس افگنان بیشتر نمازگزاران را در عبادتگاه‌ها هدف قرار داده‌اند. در ماه‌های نخستین این سال، بزرگترین و پر تلفات ترین حمله در قلب شهر کابل رخ داد. حمله کننده‌ی انتحاری با استفاده از یک موتر تانکر یکی از مهم ترین بخش‌های کابل را هدف قرار دارد. حمله‌ا‌ی که ۹۲ کشته و نزدیک به پنچصد زخمی بر جا گذاشت.

در کنار تلفات انسانی شدت این انفجار به حدی بود که کیلومترها دور تر از این محل، برای پایتخت نشینان خسارات هنگفت مالی وارد کرد هنوز هم که نه ماه و بیست روز از این رویداد مرگبار می گذرد نشانه های ویرانی آن در محل پا برجاست. این رویداد نه تنها حکومت وحدت ملی بل جامعه جهانی را نیز تکان داد، چیزی که سبب شد تا نهاد های امنیتی دست به کار شده و طرح تازه‌ی را در مورد تامین امنیت کابل بریزند. اما در این طرح تازه، بخش های دیپلومات نشین، به ویژه ساحات وزیر اکبر خان و شهر نو جز از نقاط سبزامنیت شناخته شد. در کنار این حمله مرگبار، کابل و برخی از ولایت های دیگر گواه خونین ترین رویداد ها برای نمازگزاران در این سال بود. نخستین حمله خون بار بر عبادت گاها از مسجد امان زمان در خیرخانه آغاز شد. شش مهاجم انتحاری هنگام نماز جمعه وارد این عبادت گاه شده و با انجام حمله انتحاری و شلیک بر نمازگزاران سی تن را کشته و پنچاه تن دیگر را زخمی کرده اند. اما دو ماه از این رویداد نگذشته بود که هراس افگنان بار دیگر موفق شدند تا نمازگزاران را در مسجد امام زمان در دشت برچی آماج قرار دهند. این حمله مرگبار تر از حمله‌ی مسجد امام زمان قلعه نجارا بود.

در این حمله ۵۶ تن کشته و نزدیک به شصت تن دیگر زخمی شده اند. سال ۱۳۹۶ سالی خونین برای نظامیان کشور نیز بود. در این سال طالبان با انجام حمله های انتحاری بزرکترین پایگاه نظامی را از بلخ گرفته تا پکتیا، غزنی و کندهار هدف قرار داده اند شش مهاجم انتحاری در اول میزان امسال وارد قول اردی ۲۰۹ شاهین شده که فاجعه آفریدند. در این حمله ۱۳۵ سرباز کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شده اند.

افزون بر این، حمله تهاجمی طالبان بر فرماندهی پولیس پکتیا به شمول فرمانده پولیس این ولایت، سی تن کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی زخمی برجای گذاشت و در دو حمله مشابه دیگر در ولسوالی های اندر غزنی و میوند قندهار هفتاد سرباز پولیس و ارتش کشته و بیست و پنچ تن دیگر زخمی شده اند. در سال ۱۳۹۶ مرکز های فرهنگی که نهاد های غیرنظامی محسوب می شوند نیز از حملات هراس افگنان به دور نماندند مهاجم انتحاری در ماه جدی امسال مرکز فرهنگی تبیان را آماج حمله انتحاری قرار داد حمله‌ی مرگباری که چهل و یک کشته و نزدیک به نود زخمی بر جا گذاشت. اما کابل در جریان امسال گواه پیچیده ترین حمله های انفجاری نیز بود.

شش مهاجم انتحاری در روز نخست ماه دلو امسال تیر اندازی را از داخل هتل انترکانتنیتال آغاز کرده اند حمله‌ی که شانزده ساعت را در برگرفت تا مهاجمان از پاه در آمده اند در کنار کشته و زخمی شدن ۳۵ تن به شمول چهارده شهروند خارجی، خسارات هنگفت برای این هتل نیز وارد شد. اما هفت روز از این رویداد نگذشته بود که یکی از مرگبارترین حمله های دیگر در جاده وزارت امور داخله پیشین رخ داد حمله ای که در آن بیش از یکصد تن کشته و نزدیک به ۱۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

در کنار این، در جریان سال ۱۳۹۶ برای نخستین بار امریکا بزرکترین بم غیر هستی اش زیر نام “مادر بم ها” ها را در ولسوالی مومند دره ولایت ننگرهار پایگاه داعش استفاده کرد، برخی ها این اقدام را جدیدیت اداره جدید امریکا در برابر هراس افگنان در افغانستان خوانده اند. برخی دیگرهم از آن انتقاد کردند افزون بر این دونالد ترامپ در این سال راهبرد تازه نظامی اش را نیز در مورد جنگ افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرد راهبرد که هر چند فشار های را بر پاکستان افزوده اما تغییرات آنچنانی در میدان های نبرد رو نما نشده است. درهفته های پایانی سال ۹۶ نشست کابل برگزار شد که حکومت افغانستان برای نخستین بار طرح صلح اش به کشورهای منطقه و طالبان ارایه کرد، طرح هنوز ازجانب طالبان پاسخ نیافته است.

۱۳۹۷-۰۱-۰۱ ۱۳۹۷-۰۱-۰۱
کوکچه پرس