نگاهی بر وضعیت سیاسی افغانستان در سال ۱۳۹۶

این سال برای حکومت و مردم افغانستان همراه با مشکل‌ها و دستاوردهای جدی همراه بود. به باور آگاهان، انحصارگرایی و برخورد قومی در حکومت سبب شد که ایتلافی از میان چهرههای ارشد حکومتی به رهبری جنرال عبدالرشید دوستم، صلاح الدین ربانی، محمد محقق و عطا محمد نور شکل بگیرد.

کوکچه پرس298 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱ حمل ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲ قبل از ظهر
نگاهی بر وضعیت سیاسی افغانستان در سال ۱۳۹۶
نگاهی بر وضعیت سیاسی افغانستان در سال ۱۳۹۶

در این سال حکومت اختلاف بیشتر را با جزب جمعیت اسلامی داشت. رییس جمهورغنی در این سال احمد ضیا مسعود معاون جمعیت اسلامی را از کرسی نمایندگی فوق العاده رییس جمهور در امور حکومتداری خوب برکنار کرد.

در ای سال، جمعیت اسلامی افغانستان به دنبال حمله‌ی خونین در مراسم تشیع جنازه‌ی سالم ایزدیار خواهان برکناری حنیف اتمر و معصوم ستانکزی از مقام‌هایشان شد؛ ولی این خواست جمعیت به کرسی نه نشست.

از سویی هم، رییس جمهورغنی، چهره سیاسی شمال کشور و رییس اجرایی جمعیت اسلامی عطا محمد نور را از ولایت بلخ برکنار کرد؛ ولی این بار جمعیت اسلامی محکم در برابر آقای غنی ایستاد و بیش از سه ماه می شود که عطا محمد نور در هماهنگی با جمعیت اسلامی افغانستان در کرسی ولایت بلخ در ضدیت با رییس جمهور به کارش ادامه می‌دهد. در این سال هم چنان رییس جمهورغنی عضویت محمد محقق را در نشست های کابینه و شورای امنیت ملی درباره‌ی حضور شهروندان افغانستان در جنگ سوریه به حالت تعلیق در آورد.

ولی چگونگی توزیع شناسنامه‌های برقی با ذکر واژه‌ی افغان جنجال برانگیزتر بود؛ با وجود بایومتریک شدن رئیس جمهورغنی و شماری از مقام های ارشد حکومتی، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت مانع توزیع این شناسنامه ها شده است.

در این سال حکومت افغانستان بار بار از آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور سخن زد، حتا رئیس کمیسیون مستقل انتخابات و رئیس دارالانشای این کمیسیون برکنار شدند؛ ولی هنوز اصلاحات لازم و جدی در نظام انتخاباتی کشور به وجود نیامده و هنوز زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور معلوم نیست. اما در سال سه ۱۳۹۶ در بعد بین المللی حکومت افغانستان دستاوردهای زیادی داشته است. اعلام راهبرد دونالد ترامپ به هدف مبارزه با هراس افگنی و افزایش فشارهای امریکا بر پاکستان حقانیت افغانستان در کار مبارزه با هراس افگنی را به اثابت رساند؛ ولی هنوز پاکستان بر این فشارها تن نداده و بر پشتیبانی اش از هراس افگنان ادامه می دهد.

برگزاری دو نشست کابل در سال روان نیز از دست آوردهای حکومت وحدت ملی بود؛ اعلام طرح جدید صلح حکومت وحدت ملی با طالبان در نشست کابل با استقبال جهانی رو به رو شد؛ ولی طالبان به این طرح پاسخ رد دادند.

در صورتی که تلاش های صلح نتیجه ندهد، حکومت وحدت ملی و امریکا دفتر طالبان در قطر را خواهند بست و حمله های هوایی بر طالبان نیز افزایش خواهد یافت. در این سال روابط افغانستان با هند به مراتب نزدیک و هندی ها با سیاست های حکومت افغانستان در کار منزوی کردن پاکستان همسو بوده اند. اما روابط کابل با تهران بر سر آب کمی تیره بوده است و در برخی از موارد ایرانی ها متهم به پشتیبانی از هراس افگنان نیز شده اند. با این همه نگرانی های وجود دارد که سال جدید خورشیدی نیز طالبان پر از مشکلات برای حکومت و مردم افغانستان خواهد بود. رهبران حکومت وحدت ملی همواره تأکید کرده اند که عمده ترین دست آورد شان در سال ۱۳۹۶ حفظ افغانستان و نظام بوده است.

۱۳۹۷-۰۱-۰۱ ۱۳۹۷-۰۱-۰۱
کوکچه پرس