مجلس سنا: بسته پیشنهادی ارگ به طالبان آخرین فرصت است و گرنه کشته خواهند شد

کوکچه پرس158 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱ حمل ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ قبل از ظهر
مجلس سنا: بسته پیشنهادی ارگ به طالبان آخرین  فرصت است و گرنه کشته خواهند شد
فضل هادی مسلمیار رئیس سنای افغانستان

رییس مجلس سنا می‌گوید که بسته‌ی پیشنهادی صلح حکومت افغانستان به طالبان آخرین چانس این گروه برای حضور در مذاکرات صلح است و گرنه سرکوب خواهند شد. فضل هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا در نشست عمومی امروز( سه شنبه، ۲۹ حوت) این مجلس گفت: «در صورت که طالبان به بسته‌ی صلح حکومت پاسخ مثبت ندهند، قوای مسلح افغانستان به همکاری مردم و نیروهای جامعه جهانی در افغانستان آنان را سرکوب خواهند کرد.»

رییس مجلس سنا، بسته‌ی پیشنهادی صلح حکومت را به طالبان آخرین فرصت خواند و تأکید کرد که طالبان نباید این چانس را از دست دهند و باید خود را از غلامی پاکستان نجات داده و به مذاکرات صلح حاضر شوند.

به گفته‌ی وی، بسته‌ی پیشنهادی صلح حکومت به طالبان واضح است و امیدوار است تا طالبان به این درخواست پاسخ دهد. این در حالی است که حدود سه هفته پیش حکومت افغانستان در دومین نشست پروسه‌ی کابل، بسته‌ی پیشنهادی صلح را به طالبان پیشکش کرد؛ اما طالبان مسلح تا هنوز به این بسته‌ی پیشنهادی هیچ گونه پاسخی نداده است.

در همین حال، مصطفی ظاهر نواسه ظاهرشاه، شاه سابق افغانستان نیز در آخرین نشست مجلس سنا در سال ۱۳۹۶ خورشیدی گفت: «خواست ما از طالبان این است که سال ۱۳۹۷ خورشیدی را با دود و باروط شروع نکنند و به بسته‌ی پیشنهادی صلح افغانستان جواب مثبت دهند.»

آقای ظاهر افزود که افغانستان خانه مشترک همه افغان‌ها است و دیگر برادرکشی در این کشور بس است. او یاد آور شد که جنگ، باروت و مرمی در افغانستان راه حل نیست و فقط صلح می‌تواند مردم افغانستان را به آرامش برساند.

سناتوران بسته‌ی پیشنهادی صلح حکومت را بهترین پیشکش برای طالبان خوانده و تأکید دارند این گروه باید از ادامه‌ی جنگ در کشور دست بردارد. شناختن طالبان به عنوان یک حزب سیاسی، ایجاد دفتر برای این گروه در کابل، دادن پاسپورت‌های سیاسی به اعضای این گروه، و بیرون کردن رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد از برجسته ترین موارد این بسته‌ی پیشنهادی صلح حکومت به طالبان است.

۱۳۹۷-۰۱-۰۱
کوکچه پرس