مافیای ویزای ترکیه در بازار سیاه کابل

شهروندان افغانستان که قصد سفر به ترکیه  را دارند، در این روزها با مشکلات فراوانی برای دریافت ویزا مواجه می شوند. این مشکلات باعث ظهور مافیای ویزا از سوی آژانس های مسافرتی شده است که به شهروندان کشورمان در دریافت ویزا کمک میکنند.   

کوکچه پرس1,089 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱ حمل ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷ بعد از ظهر
مافیای ویزای ترکیه در بازار سیاه کابل
مافیای ویزای ترکیه در بازار سیاه کابل

مراجعه به دلال‌ها و واسطه ها راهکاری است که امروز به دلیل سخت و زمان بر بودن گرفتن ویزای ترکیه در کابل کاملا در دسترس است. اما مراجعه‌کنندگان از چنین مراجعاتی تجربیات خوبی ندارند.

در شهر کابل راه های  گوناگونی برای دریافت ویزای ترکیه وجود دارد. با جستجوی کلمات کلیدی «دریافت ویزا» و یا ویزای ترکیه به فارسی، ده ها صفحه فیسبوک و رسانه هی اجتماعی لیست می شود که برای دریافت ویزا خدمات ارایه میدهند. آنها ادعا میکنند که می توانند به راحتی ویزای ترکیه برای مشتریان خود اخذ کنند.

بر اساس اطلاعاتی که کوکچه از طریق ارتباط با چندین آژانس جمع آوری شده ،مافیای ویزا در سفارت چندین کشور  آسیای میانه و کشورهای اروپایی فعالیت دارد.

متاسفانه حلقه هایی متشکل از آژانس های مسافرتی و شرکت های هوایی با همکاری بخش های خاصی در سفارتخانه های مذکور د رکشورمان در این زمینه فعال شده اند.
حدود سال است که سفارت ترکیه در کابل و  سرکنسولگری های این کشور در سایر کلان شهرهای افغانستان تصمیم گرفت تا جریان قبول ویزه ها را به دلیل همچون ” نبود نیروهای انسانی برای رسیدگی به مراجعین  و عدم موجودیت شرایط امنیتی” به شرکت های خصوصی واگذار کند. البته شرکتهای  که با سفارت در حال تماس بوده و به اتباع افغان در کابل خدمات رسانی می کنند، تنها یکی یا دوتا بیشتر نیست.

سفارت ترکیه درحالی امور ویزا را به شرکتی خصوصی برون‌سپاری کرده‌اند که همچنان اراده‌ای برای مقابله‌ جدی با بازار سیاه و مافیای ویزا دیده نمی‌شود، ‌هرچند برخی بر این باورند این دفاتر بیشتر برای منضبط کردن و تسریع امور ویزا و البته حذف سوداگری‌ها ایجاد شده‌اند.

در افغانستان به شکل دوامدار درجریان یک ماه تقریبا ​۷هزار تن جهت اخذویزه مراجعه مینمایند و از آنجمله درحدود ۲ هزاو ۵۰۰ تن انها موفق به اخذ ویزه میگردند.

به گزارش کوکچه، سفارت ترکیه با هدف تسهیل خدمات کنسولی و افزایش شمار ویزاهای صادره، اموری چون پذیرش پرونده‌های بخش ویزا (پاسپورت)، بررسی و جمع‌آوری مدارک و همچنین خدمات مربوط به بیومتریک (ثبت اثر انگشت و تصویر چهره) را به شرکت خصوصی واگذار کرده‌است.

با این حال، این شرکت خصوصی تنها پیمانکار مورد تایید سفارتخانه‌ ترکیه مقیم کابل است که اگرچه اعلام شده  که این شرکت صلاحیت آن را دارد از طریق فرآیندی مطمئن، به متقاضیان ویزا، وقت مصاحبه بدهد و پرونده‌شان را در ازای دریافت هزینه ثابت (۳۰ دلار) علاوه‌بر مبلغ ویزا، برای ارائه خدمات تعریف شده، تحویل بگیرد، اما مؤکدا این موضوع هم یادآوری شده که این شرکتِ خصوصی هیچ نقشی در پیامد درخواست ویزا ندارد و صدور آن صرفا در صلاحیت مقامات سفارتخانه است. یعنی شرکت مذکور در تایید یا رد ویزا هیچ نقشی ندارد.

با این وجود سوداگران ویزا که تا چندی پیش، پشت درهای همین سفارتخانه‌ مشغول معامله بودند، اکنون ماموریت خود را به حاشیه‌ کشیده و ارتباط با بخش قونسولی سفارت برقرار کرده و در ازای ۳۰۰۰  الی ده هزار دلار  به هرنحوی ویزای ترکیه را به مشتری خود اخذ می نمایند. آنها تنها با تماس واتزآپ، وایبر و سایر ارتباط برقرار می کنند و نام و یا فهرست مشتریان خود را از حواشی کابل که دفاتر زده اند ارسال و تنها با یک مراجعه کارشان تمام و ویزای مشتری خود را دریافت میکنند.  این درحالی است که هزینه پرونده مراجعه برای ویزا تنها پنجاه دلار و هزینه ویزای ترکیه برای افغانها نظر به مدت آن از ۶۰ الی ۱۲۰ دلار  است.

در یکی از  چهارراهی پرازدحام شهر  که این شرکت یعنی (کمیشن کار) دفتر دارد و اعلان زده که  (خدمات ویزه کشور ترکیه) به مشتری اطمینان می دهد ( برادر تو پولت را بده و صد در صد همین امروز تا فردا ویزایت را بیا بگیر.

 اشخاصی مدام در تردد هستند و به متقاضیانی که پرونده‌شان رد شده و یا نوبتی برای مصاحبه پیدا نمی‌کنند، در ازای مبالغی هنگفت پیشنهاد «ویزای فوری» می‌دهند، ظاهرا این سیستم در شرایطی برون‌سپاری شده که حاشیه‌ی آن حتی به بسیاری از  شهرها نیز سرایت کرده است.

این درحالی است که به هر ترتیب، مراجعه ها و در یافت ویزای ترکیه برای افغانها در کابل به حدی رسیده که حتی اگر در ترکیه به نام شخصی که وبه ارزش یک میلیون دلار هم ملک و مستغلاتی خریداری شده هم باشد مشکل ساز شده و مبالغ هنگفتی را برای سفر به ترکیه می پردازد. حی نوبت‌ها از سفارت بیرون آمده و با قیمت گزاف فروخته می شود.

انتظار می رود سفارت ترکیه در کابل  ضمن دادن اطمینان به اتباع و شهروندان کشورمان، بر غیرقانونی بودن هرگونه معامله بر سر اخذ روادید و زمان‌بندی مربوط به آن تاکید کرده و به این واسطه‌ها و دلالان و رابطان و عوامل آن‌ها در درون سفارتخانه جد اخطار دهد که  در صورت تداوم چنین رفتارهایی، با قاطعیت با آن‌ها برخورد کرده و عوامل و عناصر ذی مدخل در این فرآیند غیرقانونی و خلاف شئون دیپلماتیک را  تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

۱۳۹۷-۰۱-۰۱
کوکچه پرس