نزدیک شدن مقام ها، برای منافع شخصی است

متاسفانه رهبران کشور ما در طول تاریخ این صداقت را نداشتند که در حکومت اختلاف ها کنار بگذارند و به نفع مردم کار کنند. این روند در طول تاریخ تکرار شده است

کوکچه پرس415 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲ حمل ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵ بعد از ظهر
نزدیک شدن مقام ها، برای منافع شخصی است
نزدیک شدن مقام ها، برای منافع شخصی است

اسحاق رهگذر، نماینده ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻠﺦ ﺩﺭ ﻣﺠﻠﺲ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﺎﻥ امروز دوم حوت ۹۷ رسما به عنوان والی جدید بلخ می شود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpape)، روز گذشته عطا محمد نور در مراسم بزرگداشت از نوروز در بلخ اعلام کرد که به زودی ولایت بلخ را به یکی از سه نفری که به حکومت پیشنهاد کرده است واگذار خواهد کرد. یک منبع از ریاست جمهوری گفت که امروز به حضور محمد سرور دانش که در بلخ بسر می برد، کرسی ولایت بلخ از عطا محمد نور به اسحاق رهگذر واگذار می شود. اسحاق رهگذر، فرهاد عظیمی و ﻣﻴﺮﻭﻳﺲ ﺭﺑﻴﻊ سه نفری هستند که به عنوان والی بلخ به حکومت پیشنهاد شده بود.

محمدآصف صدیقی معاون مجلس سنا در برنامه «محور» درباره نزدیکی برخی مقام های دولتی به یکدیگر گفت: اگر توجهی به همین نیم قرن اخیر افغانستان بیندازیم همیشه اختلافات درون حکومتی ما بیشتر بر سر مسایل شخصی بوده است. حتی بعضی اوقات ما و شما این را دیدیم که برخی ها مسایل قومی را نیز دامن می زنند. تا بتوانند از آن به نفع خود استفاده کنند. برخی از این افراد سران قومی بودند که ملت را با هم در می انداختند. اگر ما به چند سال قبل ملاحظه داشته باشیم خانه جنگی که در داخل کابل قبل از حکومت طالبان بود به این علت بود که چند نفر محدود تمام ملت را در بدر ساختند، شهید ساختند. زخمی کردند. امروز هم متاسفانه اکثرا اختلافات درونی برخوردهای سلیقه ای است و در این اختلافات افراد، منافع ملی را کمتر در نظر گرفته می شود و برای منافع شخصی بیشتر کار می شود. زمانی هم که این افراد موقف شان در خطر باشد، برخی تجارت هایشان در خطر باشد پروسه هایی رابرای حفظ آن به راه می اندازند که برخی ایتلاف ها و جریان های اخیر از جمله نجات افغانستان از این جمله می باشد.

وی افزود: متاسفانه افراد زعیم در مملکت ما در برابر ملت خود احساس مسوولیت ندارند. به همین دلیل هم است که ما این همه مشکلات را در عرصه های اقتصادی، امنیتی سیاسی و اجتماعی و فرهنگی داریم. در این حکومت هم شروع اختلاف ها از زمان حکومت وحدت ملی است. زمانی که مساله تقسیم قدرت به صورت پنجاه پنجاه به میان آمد تقسیمات درست صورت نگرفت و اگر هم تقسیم صورت گرفت اعتماد میان دو تیم وجود نداشت. در این حالت بی اعتمادی ملت هم به حکومت بیشتر شد.

صدیقی، معتقد است حکومت هیچ تعهدی به حکومت ندارد و گفت: اگر اینها واقعا افغان هستند و منافع ملی را در نظر می گرفتند، باید در تعیینات کشور کسانی را تعیین می کردند که ارتباط با هیچ تیمی نمی داشتند و آزاد بودند. مخصوصا در تیم امنیتی کشور که بسیار حساس در سرنوشت کشور می باشد. اما ما شاهد بودیم که تمام کرسی ها بر اساس تقسیم بندی پر شد و اختلاف ها هم باعث شد که بسیاری از کرسی ها بدون مسوول باقی بماند. سرپرستی در وزارتخانه ها و نهادهای مهم به یک فرهنگ تبدیل شد و این به خاطر اختلافات درونی است.

معاون مجلس سنا ادامه داد: متاسفانه رهبران کشور ما در طول تاریخ این صداقت را نداشتند که در حکومت اختلاف ها کنار بگذارند و به نفع مردم کار کنند. این روند در طول تاریخ تکرار شده است و پیوسته تکرار می شود. حتی زمانی که با اتحاد مردم افغانستان اتحاد جماهیر شوروی در اینجا شکست می خورد رهبران جهادی ما بین خود نمی نشینند. به جای اینکه آنها بین خود اختلاف را کنار بگذارند و برای وطن کار کنند بیگانه پرستی کرده و هر کدام برای یک کشور خارجی کار می کردند و این روند شوم همچنان ادامه دارد و مزدوری برای کشورهای بیگانه از افغانستان ویرانه ای ساخته است که مردم در زیر آوار آن مانده اند.

صدیقی در مورد راه حل مشکلات در افغانستان می گوید: تازمانی که سران کشور، افغانستان را متعلق به خود ندانند و بدان وابستگی نداشته باشند، تمام اقوام را قوم خود ندانند و مردم را ملت خود ندانند نه هیچ کدام از این اختلافات حل می شود و نه بهبودی در اوضاع کشور پدید می آید. در حال حاضر ملت به خوبی درک می کنند که رهبران ما با هر کاری که انجام می دهند برای منافع شخصی خود کار می کنند. حضور عبدالله در کنار عطامحمدنور و حضور وزیر خارجه در کنار رییس جمهور در آمریکا و همه و همه برای منفعت شخصی می باشد و نه مردم و ملت.

۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۱۳۹۷-۰۱-۰۲
کوکچه پرس