غنی: ۵۰ درصد از مکاتب افغانستان ساختمان ندارند

کوکچه پرس270 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۴ حمل ۱۳۹۷ - ۲:۵۸ بعد از ظهر
غنی: ۵۰ درصد از مکاتب افغانستان ساختمان ندارند
اشرف غنی رئیس جمهوری

وعده ساخت شش هزار ساختمان مکتب

رئیس جمهوری از آغاز ساخت شش هزار ساختمان مکتب در سال جاری خورشیدی خبر داد و افزود که تا دو سال دیگر آماده بهره برداری خواهند شد.

او گفت که وزارت توسعه روستاهای افغانستان برای این کار ۲۰۰ میلیون دلار را اختصاص داده است. وزارت شهر سازی نیز حدود ۱۰۰ ساختمان پیش ساخته مکتب را به مناطق ناامن افغانستان خواهد ساخت.

آقای غنی فساد در ساختار وزارت آموزش و پرورش افغانستان را “شرم‌آور” خواند و گفت که برای ایجاد اصلاحات در این نهاد تمام معلمان این کشوراز طریق کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان استخدام خواهند شد.

به گفته او، حقوق معلمان افغان نیز براساس “طرزالعمل رتب و معاشات معلمین” بازبینی و تا پنج ماه دیگر شماری زیادی از آنان از این امتیاز استفاده خواهند کرد.

آقای غنی در روز آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۴ به معلمان افغان وعده داده بود که بعد از شش ماه به آنها زمین خواهند داد.

او امروز نیز با اشاره به اینکه در زمینه فراهم کردن مسکن موفقیت لازم را نداشته، گفت که به وزارت شهرسازی و اداره اراضی افغانستان هدایت داده که برای حل این مشکل، طرح عملی را ترتیب نمایند که نه تنها برای معلمان بلکه برای مهاجرین برگشته از خارج، بیجاشدگان داخلی و خانواده‌های شهدا نیز مسکن فراهم شود.

برنامه جدید وزارت معارف افغانستان برای مبارزه با بی‌سوادی

مکاتب به اینترنت وصل شوند ”

آقای غنی دلیل اینکه تاکنون چرا به آموزش و پرورش افغانستان توجه لازم نشده، گفت که وظیفه او تاکنون “متحرک ساختن اقتصاد و راه اندازی پروژه‌های زیربنایی” بوده است.

او گفت که به وزارت مخابرات و اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) دستور داده که تمام مکاتب در کابل و ولایت افغانستان به اینترنت باید وصل شوند که در کابل از امروز آغاز خواهد شد. او گفت: “هدف این کار نیز افزایش دانش شاگردان عنوان شده است.”

آقای غنی افزود که برنامه‌های بهداشتی را برای شاگردان مکاتب در کنار آموزش در سراسر افغانستان در نظر گرفته که توزیع قرص آهن، واکسن شاگردان و تهیه برنامه‌های غذایی در مکاتب جزء این برنامه‌ها هستند.

ایجاد صندوق قرضه برای معلمان از جمله طرح‌های دیگر آقای غنی بود و گفت که از وزارت دارایی (مالیه) افغانستان خواستار همکاری شده و از بازرگانان افغان نیز خواست که با اهدای زمین، کمک نقدی و یا اجناس در این بسیج ملی سهم بگیرند.

#شما: چه کتاب‌ها و درس‌هایی در سیستم آموزشی افغانستان باید حذف یا اضافه شود؟

اکنون حدود هزار مکتب در سراسر افغانستان به دلیل مسایل امنیتی مسدود هستند و آقای غنی وعده داد که ارگان‌های امنیتی در زمینۀ تأمین امنیت مکاتب، معلمان و شاگردان همکاری خواهند کرد.

او از چاپ به موقع کتاب‌های درسی سال جاری تحصیلی افغانستان ابراز خرسندی کرد و گفت که در سال‌های گذشته برای ۳۰ در صد شاگردان کتاب چاب و توزیع می‌شد ولی اکنون به صد درصد آنان کتاب چاب، سیستم توزیع آن شفاف بوده و دولت بودجه مورد نیاز برای چاب کتاب را برای پنج سال آینده نیز دارد.

آقای غنی گفت که اصلاحات لازم در روند تدریس و تدوین کتابهای درسی نیز ایجاد شده که خود او این روند را از نزدیک نظارت کرده است.

او از مردم افغانستان نیز خواست که در زمینه ساخت ساختمان مدارس و همچنین اهدای زمین همکاری کنند.

۱۳۹۷-۰۱-۰۴ ۱۳۹۷-۰۱-۰۴
کوکچه پرس