کدام ولایت‌ها به طالبان واگذار می‌شود؟ آیا پدرام با حکمتیار هم نظراند؟

جدا سازی یازده ولایت جنوبی و شرقی و قرار گرفتن زیر اداره رسمی طالبان، گسترش فعالیت های ناسیونالیستی را در این مناطق و مناطق پشتون نشین پاکستان باعث می شود. گرچه این فعالیت ها همین اکنون نیز وجود دارد اما با جداسازی مناطق شرقی و جنوبی افغانستان، فعالیت ها برای یکپارچگی مردم پشتون گسترش زیادتری پیدا کرده و ابعاد مختلف به خود می گیرد.

کوکچه پرس1,452 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۵ حمل ۱۳۹۷ - ۲:۰۶ قبل از ظهر
کدام ولایت‌ها به طالبان واگذار می‌شود؟ آیا پدرام با حکمتیار هم نظراند؟
مناطقی که هم اکنون تحت اشغال تروریستهای طالبان در سراسر کشور قرار گرفته است
کدام ولایت‌ها به طالبان واگذار می‌شود؟ آیا پدرام با حکمتیار هم نظراند؟

عبدالطیف پدرام شاید جسورترین نامزد انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی ریاست جمهوری افغانستان بود که گفته بود  اگر به قدرت برسد، خط مرزی دیورند بین افغانستان و پاکستان را به رسمیت می شناسد و ولایات جنوبی افغانستان را بعد از برقراری نظام فدرالی در این کشور، به طالبان واگذار می کند.

گلبدین حکمتیار رهبر غیر رسمی حزب اسلامی روزهای گذشته  خواهان واگذاری بخش‌هایی از افغانستان به گروه طالبان شده و گفته که این طرح را با رهبری حکومت نیز شریک کرده است. وی  امروز شنبه نیز  در یک نشست خبری در کابل افزود، منتظر تایید رییس جمهور غنی مبنی بر واگذاری مناطق امن برای طالبان است.  نام آن ولایت ها را “ولایات صلح” نامگذاری کنند.

حکمتیار، از دیدگاهش برای واگذاری برخی از بخش ها برای طالبان دفاع می کند و می گوید که این بخش ها باید زیر نام «مناطق امن» ایجاد شوند تا رهبران طالبان همراه با خانواده های شان در این بخش ها زنده گی کنند

این درحالی‌ست که چندی قبل، دولت افغانستان اعلام کرد که بدون قید و شرط با گروه طالبان آمادۀ مذاکره می‌باشد و یک طرح صلح را برای آنان پیش‌نهاد کرده که در ذا خود بی پیشینه بوده؛ اما گروه طالبان تا به حال به آن پاسخ نه‌داده‌است. حکمتیار گفت: “این طرح اکنون در میز رئیس جمهور نیز است، در پنتاگون و قصر سفید هم. گفته شد که امریکا و سعودی مشترکأ در این مورد بحث می‌کنند و با این موافق هستند که یک ساحه امن ایجاد شود”.

موضوع مهم و مطرح این است که در صورت استقبال اشرف غنی از این پیشنهاد رهبر حزب اسلامی، آیا عبداللطیف پدرام که منتقد شماره یک حکمتیار است چه واکنشی نشان میدهد؟ به نظر میرسد هر دو حزب به خاطر جداشدن چند ولایت در جنوب و غرب از نقشه افغانستان متفق اند. 

گرچه بحث تجزیه افغانستان از چندی به اینسو در رسانه های افغانستان وارد شده و از آن به عنوان گزینه ای برای پایان دادن به خشونت های چند قرن اخیر یاد می شود اما گسترش جنگ و خشونت توسط طالبان و همراهی و پشتیانی دولتی از این گروه تروریستی باعث شده که عملا افغانستان در مسیر تجزیه قرار گیرد. بحث تجزیه افغانستان دیگر عملا جزو بحث های تابو شده و در خطوط ممنوع نمی باشد و با گسترش این بحث در رسانه های افغانستان و میان قلم بدستان مخالف و موافق، زوایای مختلف آن آشکار تر خواهد شد.

لطیف پدرام عضو مجلس و رهبر حزب کنگره ملی افغانستان

از سویی برخی از افراد و گروه ها از همین اکنون نگرانی خود را از به میان آمدن بحث تجزیه افغانستان در کنفرانس بین المللی صلح  که در  ۲۸ ماه مارس در تاشکند ازبکستان برگزار خواهد شد ابراز کرده اند. این افراد و گروه ها معتقدند که ممکن است بحث فدرالی کردن کشور افغانستان یکی از بحث های اصلی این کنفرانس باشد که به باور این افراد و گروه ها فدرالی کردن افغانستان زمینه ای برای تجزیه افغانستان خواهد بود.

برخی منابع اظهار کرده اند که با توجه به نفوذ قدرتمند گروه طالبان در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان بر پایه انگیزه های قومی، یازده ولایت جنوبی و شرقی افغانستان به طالبان واگذار خواهد شد تا اولین گام های عملی برای تجزیه افغانستان برداشته شود. از ولایت های پکتیا، پکتیکا، خوست، کنر، لوگر، لغمان، ارزگان، ننگرهار، قندهار، زابل و هلمند به عنوان یازده ولایتی یاد می شود که زیر اداره ی رسمی طالبان قرار خواهد گرفت. بیشتر این ولایات همین اکنون بصورت غیر رسمی زیر کنترل این گروه می باشد.

۱۳۹۷-۰۱-۰۵
کوکچه پرس