عطا دو باره با جنگ ظهور می کند

کوکچه پرس420 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۵ حمل ۱۳۹۷ - ۱:۱۰ بعد از ظهر
عطا دو باره با جنگ ظهور می کند
عطا نور از شوک اولیه شکست بی پیشینه هنوز خارج نشده است. اوضاع بین روسیه و امریکا رو به وخامت رفته است. عطا دو باره با جنگ ظهور می کند. عطا با حس تلخ شکست نمی تواند تا دم مرگ گذاره کند و همان گونه بمیرد.
کدام سندی درین رابطه فعلن موجود نیست. مگر در مناظره های آنلاین درشبکه های غربی، یکی از کاربران چنین عبارتی را برای اولین بار استعمال کرد: از نظر روسیه کشوری به نام افغانستان دراصل وجود ندارد، آن جا بخشی از حوزه حیاتی روسیه بوده و خواهد بود. گویا روسیه برای آزادی قلمرو خودش از اشغال امریکا می جنگد!

عطا محمد نور سه ماه تمام بر ضد دولت وحدت ملی و از جمله اراکین دست اول ارگ سخنرانی کرد و هزاران نفر از ولایات دور و نزدیک پای سخنان او نشستند و برایش کف زدند و رهبر خطابش کردند.

او هم در این مدت از شکستاندن دندان ارگ، راست کردن پای کج دولت، تسخیر و ساقط کردن دولت توسط حرکت های سبز و نارنجی و غیره احساسات مخاطبانش را برمی انگیخت و آنها هم با خواندن اشعار رزمجویانه و شعارهای صف شکنانه پاسخ می دادند. استاد عطا در برخی از بیانات اش از مجلس می پرسید که: ” با من هستید یا خیر؟ با من در مارش کابل می روید یا خیر؟ همه یک صدا می گفتند: بلی، ما با تو هستیم جناب والی، جناب رهبر”!

استاد عطا با راه اندازی چنین هیاهو، امیدهایی کاذبی در میان مردم خود خلق کرد و همه فکر می کردند که او در این بازی قدرت نه تنها بعنوان والی باقی می ماند بلکه حق تلف شده ی جوامع محروم را از ارگ استبدادگر بازمی ستاند. عطا در سخنرانی هایش بارها تاکید کرد که “والی بودم، هستم و خواهم بود”. او می گفت اینجا تنها بحث ولایت بلخ نیست بلکه من حق تلف شده مردم را از ارگ غارتگر و فاسد می ستانم.

مردم با سردادن شعارهای تمجیدگرایانه و ” الله اکبر” گویان استقبال می کردند. در یکی از آخرین سخنرانی خویش استادعطا لیست بلند بالایی از فساد دولت از طریق تدارکات ملی مبتنی بر عقد قراردادها پرده برداشت که از فساد مقامات ارشد به شمول رییس جمهور نیز خبر می داد همچنان استاد عطا پیوسته می گفت که هر آنچه رهبری جمعیت فیصله نماید من آن را بدون قید و شرط می پذیرم اما یکباره عطا پس از ملاقات سه روزه استانکزی و رحیمی به محاق سکوت رفت و بعد هم در روز نوروز کناره گیری خویش را از سمت ولایت بلخ اعلام نمود.

در همان ساعات اولیه شورای رهبری جمعیت اعلان نمود که این توافق بین ارگ و نور صورت گرفته است و جمعیت در آن دخیل نمی باشد. چرا چنین شد؟ گرچه رزاق مامون می نویسد که بسیار زود است از سقوط سیاسی عطا حرف بزنیم و ممکن است که چیزهای دیگری در میان باشد شاید مامون از درون آگاهی بیشتر داشته باشد اما هر چه باشد برای من قانع کننده نیست چون عطا این بار دوم بود که با ارگ اشرف غنی وارد مذاکره شخصی شد.

بار نخست هم نجات همان سرمایه های باد آورده ی وی مطرح بود و اینک هم همان سرمایه ها سبب شد که دنیا و آخرت سیاسی عطا را بر باد بدهد. عطا دیگر حتی آن عطای قبل از نوروز نیست او بطور مفتضحانه شکست خورده است و مزه تلخ این شکست را بسیار زود همچون زهر هلاهل خواهد چشید چون وی علاوه برآنکه بعنوان یک عیار سیاسی با حزبش رفتار نکرد بلکه به احساسات، خواست ها، امیدها و نویدهای مردم نیز پشت پا زد.

وقتیکه او درخواست حمایت از مردم می کرد مگر این هزاران نفر نبودند که به او لبیک می گفتند؟ مگر با قاطعیت نگفت که من والی بلخ می مانم؟ سه ماه تمام از قدرت نمایی تا سر حد شکستاندن دندان اتمر و غنی و تسخیر کامل ادارات دولتی سخن نگفت؟ اکنون با دیده درآیی می گوید که من از چندین سال به اینطرف می خواستم که از ولایت بلخ کنار بروم خوب اگر چنین بود چرا این همه بر طبل نفاق کوبیدی؟ چرا امید کاذب برای ملت خلق کردی؟ چرا خود را مقدم دار و پیشکسوت دادخواهی عنوان نمودی؟ چرا در سخنرانی های خود ژست یک تهمتن و عیار مرد خراسان را گرفتی؟ و از این قبیل ده ها سوال دیگر.

عطا محمد نور ثابت نمود که تمام هیاهوی وی برای معامله شخصی خودش بود و با تولید این سروصداها به ارگ پیام می داد که من به ضمانت ثروت هنگفتم و جان خود و خویشاوندانم نیاز دارم. ارگ برای گوش مالی عطا با بسته ای از اسناد غیرقابل انکار از ثروت های بادآورده وی و نقاط ضعف دیگری که هر کدام پاشنه آشیل او به شمار می رفت بدست استانکزی و سلام رحیمی فرستاد و عطا از هودجی غرورش فرو غلطید و قید معامله را زد.

بدینگونه شکست کامل سیاسی خود را بار دیگر امضا نمود. هیچکس بهتر از لطیف پدرام عطا را نشناخته بود در بحبوحه رزمجویی های شعاری عطا پدرام سکوت کرد و بطور تلویحی افاده داد که من به اصلاح نظام باور ندارم بلکه من برای تامین عدالت به تغییر نظام معتقد هستم. آنوقت همه بر پدرام می توپیدند که چرا از عطا که برضد ارگ قامت قیام فراز کرده است حمایت نمی کنی؟ پدرام می گفت که زمان برایتان نشان خواهد داد که برخی ها در معامله گری استاد هستند و منافع مردم برایشان به جوی نمی ارزد.

یکی از آگاهان ارشد جمعیت اسلامی که در حیات سیاسی خود در خط دفاع از مردم خود قرار داشته حفیظ منصور است او بلافاصله بعد از معامله عطا با ارگ گفت: “استاد عطا یک بار عبدالله را دور زد و بار دوم هم جمعیت را دور زد”.

همچنان داکتر محی الدین مهدی از قلم بدستان و آگاهان جامعه تاجیک و یکی از مذاکره کنندگان با ارگ بطور واضح گفت: خواست های جمعیت برآورده نشده است و از دو ماه به اینطرف است که ما اصلا با ارگ مذاکره ای نداشته ایم او مجموعه این خواست ها را نیز ذکر می کند و توافق عطا و ارگ را کاملا توافق شخصی می داند اما عطا می گوید که بسیاری از خواست های جمعیت برآورده شده است. بهتر بود که می گفت خواست های من بر آورده شده است.

آخر اینکه دلخوشی های طرفداران معامله ای عطا در این است که او در کابل وارد سیاست می شود و در انتخابات آینده نقش اول را خواهد داشت. زمان روشن خواهد کرد که استاد عطا در این شکست تاریخی هم مردم را از دست داد و هم حزب اش را ازسوی دیگر اعتبار تبارش را نیز به حراج گذاشت.

علی تقوایی

۱۳۹۷-۰۱-۰۵
کوکچه پرس