چرا همه تخم های را در سبد نور بلخ گذاشتیم؟

کوکچه پرس379 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۵ حمل ۱۳۹۷ - ۱:۱۲ بعد از ظهر
چرا همه تخم های را در سبد نور بلخ گذاشتیم؟

سه ما پیش همه تخم های امید و آرمانهای مانرا در سبد بزرگ ایستادگی استاد عطا نور در برابر فاشیزم تبهکار ارگ گذاشتیم و برای یک نبرد سر نوشت ساز در کنار او ایستادیم.

این حرکت مردمی در ظرف سه ماه به یک رستاخیز بزرگ دادخواهی در کشور تبدیل شد و معادله قدرت میان ارگ و بلخ را تغییر داد. حتی تهدید های کاخ سفید حامی تبهکاران ارگ نیز نتوانست عطا را از پا در آورد. در نتیجه نور بلخ از یک والی مخلوع به یک رهبر بزرگ و تکیه گاه امید میلیونها انسان مظلوم تبدیل شد.

انتظار می رفت سال ۱۳۹۷ سال نبرد سر نوشت ساز میان رستاخیز مردم در تحت رهبری نور بلخ با فاشیزم تبهکار در ارگ صورت بگیرد. اما ناگهان استاد نور همه سبد پر از تخم های امید میلیونها مردم عدالت طلب را به فاشیزم به دو پول فروخت و کمر همه را شکست.

حتی یک هفته پیش وقتی خبر برکناری بلخ را از زبان عبدالله در شورای وزیران همه شنیدند کسی باور نمیکرد. استاد عطا با صدور یک اعلامیه ی این خبر را تکذیب کرد و آنرا شایعات دشمنان نامید و تاکید بر آرمانهای مردم کرد. این در حالی بود که او قبلا استعفایش را مثل باری قبلی بدست استانکزی و سلام رحیمی به ارگ فرستاده بود. حالا استاد عطا با افتخار خود را برنده میدان اعلام می کند.

اینکه استاد عطا نتوانست بیش از سه ماه در سنگر دفاع از منافع مردم ایستادگی کند یک بحث داغ روز است، اما او برای تبرئه خود یک بازی اتهام به آدرس حامیان اش را براه انداخته است. او نه تنها از پشت به آرمانهای مردم و متحدین سیاسی اش خنجر زد ، بلکه بر جمعیت اسلامی افغانستان که بزرگترین کارت بازی سازمانی او با ارگ بود نیز رحم نکرد.

واقعیت این است که همه تصور می کردند جمعیت یک جریان سست عنصر است و استاد عطا یک شخصیت ثبات قدم. اما جمعیت در مذاکره با ارگ به اصول و باور های خود ثابت قدم باقی ماند، ولی عطا باقی نماند.

جالب است استاد عطا مدعی است که ” من را علیه ارگ دیگران تحریک کردند و من هر گز علیه جلالتمآب اشرف غنی نافرمانی نمی کردم. دیگران می خواستند که آب را گل آلود کنند و ماهی مراد شان را بگیرند. آنها تفنگ را بر سر شانه های من گذاشتند و من را به میدان جنگ پیش انداختند”. این در حالی بود که او با افتخار و غرور بارها اعلام کرد که” من مثل دیگران دون صفت نیستم سرم را قربانی آرمانهای مردمم می کنم”

واقعیت این است که جمعیت اسلامی و متحدین سیاسی و مردم در بد ترین شرایط در کنار او ایستادند. این مردم بودند که از یک والی مخلوع به یک رهبر قدرتمند تبدیل کردند. قدرت صرف پول و یا لاف زدن نیست. قدرت تکیگاه مردمی و داعیه مردمی است.

استاد عطا قدرت مردمی داشت ولی داعیه مردمی نداشت. داعیه او چند تا چوکی بی ارزش و شرم آور بود. اما او از مردم بحیث ابزار در راستای چند تا چوکی بی ارزش استفاده کرد. او به هدف خود رسید همانان چند تا چوکی بی ارزش برای چند ماه ولی مردم را برای همیش از دست داد. او در انتخابات نمی تواند بر سر این مردم فریب داده شده حساب کند.

۱۳۹۷-۰۱-۰۵ ۱۳۹۷-۰۱-۰۵
کوکچه پرس