کنفرانس بین المللی صلح افغانستان امروز در تاشکند برگزار می شود: اهداف و انتظارات غیر واقعی

کنفرانس صلح تاشکند در باره افغانستان قرار است امروز (دوشنبه) در حالی برگزار شود که به گفته تحلیلگران نشست های قبلی برای دستیابی به صلح تاکنون نتیجه ملموسی در بر نداشته است.

کوکچه پرس227 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۶ حمل ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹ بعد از ظهر

آخرین کنفرانس برای صلح افغانستان در ۹ حوت سال ۱۳۹۶ با حضور نمایندگان بیش از ۲۰ کشور و نمایندگان سازمان های بین المللی در کابل برگزار شد که بسته پیشنهادی مهمی را به طالبان ارائه داد اما این گروه تاکنون به آن جواب مثبت نداده است.

اجلاس امروز که قرار است در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شود و تا فردا سه شنبه ادامه یابد از چند نگاه متفاوت به نظر می رسد ولی قضاوت در باره نتیجه آن نیز زود است .

برخی براین باورند که نشست صلح تاشکند در رابطه با افغانستان در واقع با ابتکار روسیه برگزار می شود زیرا روسیه تاکنون در موضوع صلح افغانستان بصورت مستقیم ورود نکرده است و این بار در پشت پرده صلح تاشکند روسیه قرار دارد.

روسیه با نگرانی از گسترش نفوذ گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف افغانستان بویژه استان های شمالی در تلاش حفظ امنیت کشورهای آسیایی میانه به عنوان حیات خلوت روسیه است.

از طرف دیگر روسیه تاکنون نقش قابل ملاحظه ای در موضوع افغانستان بازی نکرده بود و پس از رویارویی با کشورهای غربی در موضوع سوریه قصد دارد نقش خود را در منطقه فعالتر سازد.

بحث و تحلیل دیگری که از نشست تاشکند می توان ارائه کرد نقش شوکت میرضیایف رئیس جممهوری جدید ازبکستان است که وی تلاش دارد سیاست جدیدی را برای وصل شدن به کشورهای جنوب آسیا در پیش گیرد. «میرضیایف» در سیاست اقتصادی خود تلاش دارد از طریق راه آهن از مسیر افغانستان به کشورهای جنوب آسیا و آب های آزاد دسترسی پیدا کند که این هدف بدون صلح و تامین امنیت در افغانستان بطور عملی ناممکن است.

همچنین می توان نشست تاشکند را بخش تلاش های خارجی دولت افغانستان برای صلح ارزیابی کرد که نشست های داخلی آن به نام دیگر از جمله پروسه دوم کابل به انجام رسید و این کشور برای جلب حمایت بیشتر کشورهای منطقه و جهان نشست خارجی آن در بیرون از مرزهای افغانستان در تاشکند برگزار خواهد کرد.

در نشست آتی تاشکند قرار است وزیران خارجه کشورهای آسیای مرکزی، نماینده‌های سازمان ملل متحد، آمریکا، روسیه، چین، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، هند، پاکستان، ترکیه، ایران، عربستان سعودی، و امارات متحده عربی شرکت کنند.

در هر صورت جای طالبان یکی از طرف های اصلی درگیر در افغانستان در این نشست ها خالی است و این گروه تاکنون در باره نشست پروسه دوم کابل نیز واکنش مثبت نشان نداده است. «احمد شکیب مستغنی» سخنگوی وزارت خارجه افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که از گروه طالبان برای شرکت در نشست تاشکند دعوت نشده است. بتازگی «محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان در سفری به آمریکا و سخنرانی در موسسه صلح آن کشور اعلام کرد که بسته پیشنهادی نشست پروسه دوم کابل اختلافاتی را در بین طالبان بوجود آورده است.

اتمر افزوده است که گروه طالبان در حال حاضر به چند دسته تقسیم شده اند که هر کدام نظرات متفاوتی در باره بسته پیشنهادی دولت افغانستان دارند. دولت افغانستان در پروسه دوم کابل در نهم اسفند ماه به گروه طالبان اعلام کرد که دست از جنگ بکشند و کابل این گروه را به عنوان یک گروه سیاسی برسمیت می شناسد. همچنین گفت که فرصت را برای تعدیل قانون اساسی از مسیرهای درست آن فراهم می کند، زمینه بازگشت و کار برای جنگجویان را فراهم کرده و نام افراد آنان را از فهرست سیاه نیز خارج خواهند کرد.

دولت افغانستان در این پیشنهاد به طالبان گفته بود که فرصت را برای انتخابات آزاد و عادلانه فراهم کرده و زمینه توسعه پایدار را نیز بوجود خواهد آورد. حال باید انتظار کشید که در ترکیب جدید نشست تاشکند که روسیه و آمریکا در آن حضور خواهند یافت به چه نتیجه ای ای دست خواهند یافت و خواسته های آنان از طالبان چه خواهد بود.

پس از آن افکار عمومی متوجه پاسخ طالبان است که اگر آنان بازهم به پیشنهادهای این کشورها جواب رد دهند، طرفی برای گفت وگو وجود نخواهد داشت.

۱۳۹۷-۰۱-۰۶
کوکچه پرس