کنسولگری ترکیه در هرات ایجاد می شود

وزارت خارجه افغانستان از تصمیم ترکیه برای افتتاح کنسولگری جدید خود در هرات خبر داد.

کوکچه پرس205 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۶ حمل ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸ بعد از ظهر
وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که ترکیه تصمیم گرفته تا حضور دیپلماتیک خود را در این کشور افزایش داده و کنسولگری جدیدی را در غرب افغانستان ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، «اوغوزخان ارتغرل» سفیر ترکیه در کابل در دیدار با «صلاح‌الدین ربانی» وزیر خارجه افغانستان درباره لزوم تقویت روابط دوجانبه تاکید کرده است.

سفیر ترکیه در کابل به «آناتولی» گفت: وزیر خارجه افغانستان با تاسیس کنسولگری جدید ترکیه در شهر هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان و هم مرز با ایران، توافق کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: به منظور تقویت روابط دو جانبه با افغانستان نخست وزیر ترکیه نیز برای دیدار با مقامات افغان به این کشور سفر خواهد کرد.

روابط تجاری افغانستان و ترکیه نیز اخیرا افزایش یافته است و اوایل ماه مارس نیز دو کشور کمیسیون مشترک تجاری برای تقویت روابط تجاری دو کشور را تشکیل دادند.

«سیام پسرلی» سخنگوی اتاق تجارت و صنعت افغانستان اظهار داشت تجارت بین افغانستان و ترکیه به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و گشایش کنسولگری این کشور در هرات نیز به این روند کمک خواهد کرد.

وی افزود: افغانستان در پی پایان دادن وابستگی خود به پاکستان است و تلاش می‌کند تا روابط تجاری خود با سایر کشور‌های منطقه را افزایش دهد و ترکیه نیز می‌تواند در این زمینه به افغانستان کمک کند.

گفتنی است که افغانستان و ترکیه روابط دیپلماتیک دیرینه‌ای دارند و کابل در سال ۱۹۲۰ جمهوری ترکیه را به رسمیت شناخت.

۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۱۳۹۷-۰۱-۰۶
کوکچه پرس