غنی: داعش در افغانستان بیش از دو هزار نفر نیست

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در کنفرانس تاشکند شمار اعضای داعش در افغانستان را حدود دو هزار نفر اعلام کرد.

کوکچه پرس380 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۷ حمل ۱۳۹۷ - ۱:۲۳ بعد از ظهر
رئیس جمهورغنی: داعش در افغانستان بیش از دو هزار نفر نیست

به گزارش کوکچه، در ادامه نشست بین المللی تاشکند، محمد اشرف غنی،رئیس جمهور افغانستان گفت: آسیای مرکزی به شمول افغانستان با کمک و حمایت شما امروز یک نقش مهم را بازی می‌کند و افغانستان نقش یک پل ارتباطی میان کشورها را بعهده دارد.

وی شمار اعضای گروه داعش مربوط به ساحه “خراسان” را نزدیک به دوهزار نفر اعلام کرد و گفت: نیروهای امنیتی افغانستان در دو هفته اخیر عملیات های بزرگی را راه اندازی کرده تا تهدیدات هراس افگنی را دفع کند و تاکنون نزدیک به یک هزار داعشی را کشته اند.

رئیس جمهور غنی بیان داشت: با استفاده از این فرصت از همسایگان خود می‌خواهیم که در راستای تأمین صلح با ما همکار باشند، ما برای اتصال کشورهای منطقه آماده هستیم.

وی با بیان اینکه در روند صلح نشست کابل ما ثابت کردیم که خواهان صلح و روابط خوب با کشورهای منطقه هستیم گفت: بخاطرثبات اقتصادی، آسیای میانه باید به آسیای جنوبی وصل شود که این امر بستگی به ثبات افغانستان است.

وی بااشاره به گسترش فعالیت های تروریستی در منطقه و جهان گفت: امروزه شبکه‌های تروریستی فرامرزی یک تهدید بزرگ برای همه کشورهای جهان محسوب می شوند.

اطلاعات روز: محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان در نشست تاشکند در مورد صلح افغانستان گفت که برای رسیدن به صلح از تمام فرصت‌ها استفاده می‌کند.

امروز(سه‌شنبه، ۷حمل) نشست تاشکند در مورد صلح افغانستان با حضور نمایندگان ۲۳ کشور با سخنرانی رییسان جمهور افغانستان و ازبکستان و مسوول روابط خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد. در این نشست آقای غنی افزود که نشست تاشکند برای مردم افغانستان امید تازه‌ی می‌دهد. او گفت که شبکه‌های تروریستی فرامرزی تهدید بزرگ برای افغانستان و منطقه است و این شبکه‌های تروریستی جغرافیا نمی‌شناسند و تروریستان از این طریق سالانه میلیاردها دالر سود می‌برند. آقای غنی در بخش دیگر از سخنانش گفت که شبکه‌های تروریستی باهم وصل اند و اهداف مشترک دارند. او بیان داشت که افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریزم قرار دارد و می‌جنگند.

به گفته‌ی آقای غنی شمار افراد داعش در افغانستان به کمتر از ۲۰۰۰ می‌رسد که ۱۰۰۰ جنگ‌جویان داعش از سوی نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده‌اند.

رییس‌جمهور گفت که جنگ‌جویان داعش بیشتر در ولایت‌های ننگرهار و کنر فعالیت دارند و در دو هفته‌ی گذشته نیروهای افغان عملیات‌های موثری را برای از بین بردن این تهدیدی مشترک راه اندازی کرده‌اند. آقای غنی گفت:« افغان‌ها در مبارزه با تروریزم قربانی‌های عظیمی را متقبل شده اند و این مبارزه به یک کشور محدود بوده نمی‌تواند. مکاتب و تاسیسات ما ویران شده‌اند، با وجود این تهدیدات، اراده‌ی ما برای ازبین بردن آن قوی است.» رییس‌جمهور غنی می‌گوید که موقعیت افغانستان باید درک شود و از این طریق می‌توان همکاری‌های منطقوی را افزایش داد.

با این حال شوکت میرضیایوف،رییس جمهور ازبکستان می‌گوید که همه کشورها باید با افغانستان همکاری کنند تا پروسه‌ی صلح در این کشور تطبیق شود. او افزود که کشورهای منطقه و جهان بدون این که از حکومت افغانستان حمایت کنند دیگر راه و چاره‌‎ی ندارند.

وی با بیان این که ازبکستان همیشه در امر مبارزه با تروریزم یک موقف خاصی داشته گفت:« هدف مشترک ما و شما این است که برای مردم افغانستان صلح را تأمین کنیم زیرا این مردم از سال‌ها به این طرف در راستای رسیدن به صلح قربانی داده‌اند.» از سوی هم فدریکا موگرینی، مسوول روابط خارجی اروپا گفت که در نشست سال گذشته‌ی بروکسیل کشورهای جهان تعهد بزرگی در راستای مبارزه با تروریزم کرده‌اند. خانم موگرینی گفت که اکنون زمان آن فرا رسیده است که مشکلات در افغانستان حل شود.

وی تأکید کرد که کشورهای جهان باید از فعالیت تروریستان خارجی در افغانستان آگاه باشند و در راستای تأمین صلح و ثبات در افغانستان تلاش کرده و از گسترش حضور و فعالیت‌ گروه‌های تروریستی در آن کشور جلوگیری کنند.

خانم موگرینی افزود :« برای با ثبات ساختن افغانستان باید پروژه‌های بزرگ زیربنایی را در آن کشور تطبیق کنیم، با این وجود به افغانستان فرصت داده می‌شود که از منابع طبیعی‌اش استفاده کند.» این مقام اتحادیه اروپا از طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان به گروه طالبان استقبال کرده و از گروه طالبان خواست که به پروسه‌ی صلح ببپیوندند. خانم موگرینی افزود که اگر گروه طالبان به این پیشنهاد پاسخ مثبت دهند، اتحادیه‌ی اروپا در راستای حذف نام این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل همکاری می‌کند. قرار است نشست یک روزه‌ی تاشکند در مورد صلح افغانستان با نشر اعلامیه‌ی مشترک میان کشورهای اشتراک کننده در این نشست به پایان برسد.

۱۳۹۷-۰۱-۰۷
کوکچه پرس