عبدالله عبدالله: مبارزه با بیماری توبرکلوز، مسؤولیت جمعی ماست

کوکچه پرس149 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۹ حمل ۱۳۹۷ - ۲:۰۴ بعد از ظهر
عبدالله عبدالله: مبارزه با بیماری توبرکلوز، مسؤولیت جمعی ماست

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در محفل گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه با توبرکلوز که امروز (سه‌شنبه، ۷حمل) در ریاست اجراییه برگزار شده بود، گفت: توبرکلوز یک بیماری کشنده است و به نسبت عدم آگاهی مردم افغانستان، قربانی‌های زیادی می‌گیرد.

رییس اجراییه با ستایش از تلاش‌های وزارت صحت، بورد همکاران توبرکلوز و نهادهای بین‌المللی همکار، خاطرنشان ساخت: اگر به اهداف توسعه پایدار نگاه کنیم، راه‌های مقابله با این بیماری زیاد است و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه به دست آمده است.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود: بیماری توبرکلوز قابل تشخیص، درمان و پیش‌گیری است و بیماران توبرکلوز در مراکز صحی سراسر کشور به صورت رایگان درمان می‌شود. بنابراین، شهروندان کشور باید با پیداشدن نخستین علایم این بیماری به مراکز صحی مراجعه کرده و تا از بین رفتن کلی بیماری به درمان شان ادامه دهند. رییس اجراییه کشور، کم توجهی به این بیماری، تکمیل نکردن دورۀ درمان آن و بعضی از رسم و رواج‌های درمانی سنتی را سبب تداوم این بیماری دانست.

دوکتور عبدالله عبدالله از نهادهای مختلف دولتی خواست که در امر مبارزه با بیماری توبرکلوز همکاری جمعی نمایند؛ چون موضوع حیات انسان در میان است و همه مسؤولیت داریم تا در نابودی این بیماری اقدام نماییم.

دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه نیز در این مراسم گفت: توبرکلوز هنوز از ده بیماری کشنده در سراسر جهان به ویژه در افغانستان به شمار می‌رود. سالانه میان ۱۰ تا ۱۷ هزار فرد قربانی این مرض در کشور می‌شوند.

وزیر صحت عامله از افزایش مراکز درمان توبرکلوز در کشور خبرداده، افزود: در سال گذشته ۴۷ هزار رویداد توبرکلوز در افغانستان کشف و تداوی شده است. وی از پیش‌گیری و کنترول توبرکلوز در زندان‌ها و همچنان از طریق آگاهی دهی و ایجاد مراکز صحی در سطح کشور نیز سخن زد.

آقای فیروز گفت: استراتیژی پنج سالۀ مقابله با توبرکلوز نیز تدوین شده است و عملی شدن آن در همکاری با نهادهای مختلف دولتی و مردم نتیجه‌بخش خواهد بود. بیماری توبرکلوز با فقر رابطه نزدیک دارد.

در این برنامه، نماینده‌گان USAID، UNDPو سازمان صحی جهان صحبت کردند و بر ادامۀ همکاری و کمک با دولت و مردم افغانستان در زمینۀ درمان بیماران توبرکلوز و عرضۀ خدمات صحی تأکید ورزیدند.

۱۳۹۷-۰۱-۰۹ ۱۳۹۷-۰۱-۰۹
کوکچه پرس