دیگر هیچ حریم خصوصی در گوگل نداریم

کوکچه پرس333 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۹ حمل ۱۳۹۷ - ۳:۱۳ بعد از ظهر
دیگر هیچ حریم خصوصی در گوگل نداریم
دیگر هیچ حریم خصوصی در گوگل نداریم

اشاره: انسان‌ موجودی است که همیشه تلاش کرده است بخشی از اطلاعات زندگی خود را از دیگران مخفی نگه‌دارد، چیزی که به آن حریم خصوصی ‌گفته می‌شود. تقریبن تمام انسان‌ها به کسی دیگری اجازه نمی‌دهند که حریم خصوصی شان را نقض کنند. شاید هیچ کسی راضی نباشد که دیگران او را زیر نظر داشته یا برای رد گیری‌اش از دستگاه استفاده کند. اما در دوران کنونی حریم خصوصی دیگر معنایی ندارد؛ زیرا ما بدون این‌که خود متوجه باشیم، تمام اطلاعات، حتا اطلاعات خیلی سری خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهیم. این‌که چگونه اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهیم، دیلان کارن/ Dylan Curran، مشاور داده‌ها و طراح وب سایت در ادامه به جزئیات آن پرداخته است.

می‌خواهم در مورد اطلاعاتی به شما بگویم که گوگل و فیسبوک از شما ذخیره می‌کند، اطلاعاتی که شما حتا فکرش را هم نمی‌کنید که گوگل و فیسبوک بتواند ذخیره کند.

گوگل می داند که شما کجا بوده اید

گوگل موقعیت مکانی شما را ذخیره می‌کند (اگر ردیاب موقعیت گوشی شما فعال باشد). زمانی که شما تلیفون خود را باز می‌کنید، نواری را مشاهده می‌کنید که بر روی آن می‌توانید موقعیت خود را از اولین روز استفاده از گوگل ببینید.

برای مشاهده‌ی اطلاعات خود این‌جا کلیک کنید.

گوگل تمام آنچه را که جست‌وجو و حذف کرده اید، ذخیره می‌کند

گوگل تاریخچه‌ی جست‌وجوی‌ تمام دستگاه‌های شما را ذخیره می‌کند. به این معنا که اگر شما تاریخچه‌ی جست‌وجوی خود را در یک دستگاه حذف کنید. این امکان وجود دارد که اطلاعات شما از روی دستگاه‌های دیگر ذخیره شود.

برای مشاهده‌ی اطلاعات خود این‌جا کلیک کنید.

گوگل مشخصه‌ی تبلیغیِ شما را در اختیار دارد

گوگل مشخصه‌ی تبلیغیِ براساس اطلاعات شما ایجاد می‌کند، اطلاعات چون موقعیت، جنسیت، سن، سرگرمی، شغل، تمایل، حالت مدنی، وزن و درآمد.

برای مشاهده‌ی اطلاعات خود این‌جا کلیک کنید.

گوگل از تمام برنامه‌های جانبیِ که استفاده می‌کنید، آگاه است

گوگل اطلاعات تمام برنامه‌های جانبیِ را که استفاده می‌کنید، ذخیره می‌کند. دست‌اندرکاران گوگل می‌دانند که چقدر، کجا و برای ارتباط با کی‌ها از این برنامه‌ها استفاده می‌کنید. به این معنا که آن‌ها می‌دانند با چه‌ کسی در فیسبوک صحبت می‌کنید، با کدام کشورها در تماس اید و چه وقت استراحت می‌کنید.

برای مشاهده‌ی اطلاعات خود این‌جا کلیک کنید.

گوگل تاریخچه‌ی جست‌وجوی یوتیوب شما را در اختیار دارد

گوگل هر آنچه را که در یوتیوب جست‌وجو می‌کنید، ذخیره می‌کند. احتمالا آن‌ها می‌دانند که به زودی صاحب فرزند خواهید شد. گوگل می‌داند که شما محافظه کار یا روشن‌فکرید، یهودی، مسیحی یا مسلمان اید، افسرده اید و احساس خودکشی دارید یا هم از بی‌اشتهایی رنج می‌برید.

برای مشاهده‌ی اطلاعات خود این‌جا کلیک کنید.

اطلاعاتی که گوگل از شما دارد، به میلیون‌ها صفحه می‌رسد

گوگل گزینه‌ی را فراهم کرده است که از طریق آن می‌توانید تمام داده‌های ذخیره‌شده‌ی خود را دانلود کنید. از من خواسته شد که چنین کنم و حجم فایلی را که دانلود کردم ۵.۵ گیگابایت بود که این مقدار اطلاعات تقریبن ۳ میلیون صفحه متن می‌شود.

فیسبوک نیز گزینه‌ی مشابهی را برای دانلود اطلاعات شما فراهم می‌کند. اطلاعات فسبوک من ۶۰۰ میگابایت بود که حدود ۴۰۰ هزار صفحه متن می‌شود. این اطلاعات تمام پیام‌ها، فایل‌ها، پیام‌های صوتی و مخاطبان را در بر می‌گیرد.

برای مشاهد‌ه‌ی اطلاعات خود این‌جا کلیک کنید.

فیسبوک همه چیز را ذخیره می کند از برچسب‌ها گرفته تا اطلاعات مکان ورود

فیسبوک نیز اطلاعات را براساس آنچه شما پسند می‌کنید، در مورد چیزهایی که با دوستان خود صحبت می‌کنید، ذخیره می‌کند. تا اندازه ی که از شکل‌های ارسالی تان نیز برای مشخص ساختن فکر شما استفاده می‌کند.

تعداد دفعه‌هایی که وارد فیسبوک می‌شوید، موقعیت مکانی، زمان، از چه دستگاهی استفاده می‌کنید و تمام برنامه‌های جانبیِ که به حساب فیسبوک شما وصل اند، همه ذخیره می‌شوند. بطور مثال: در مورد من، آن‌ها براساس همین اطلاعات حدس می‌زنند که من به سیاست، طراحی وب سایت و گرافیک علاقه‌مندم، حدس می‌زنند که بین کدام سال‌ها مجرد بودم، به کدام موضوع‌ها علاقه‌مندم یا در ماه نوامبر تلیفون جدیدی خریده‌ام.

آن‌ها به میکروفون و دوربین شما دسترسی دارند

اطلاعاتی که فیسبوک ذخیره می‌کند شامل ردگیری موقعیت مکانی، نصب برنامه‌های جانبی، زمان و هدف استفاده‌ی این برنامه‌ها می‌شود. آن‌ها هر وقت که بخواهند به دوربین و مایکروفون شما دسترسی دارند، به مخاطبان، ایمیل، تاریخچه‌ی تماس، پیام‌هایی که رد و بدل می‌کنید، تاریخچه‌ی جست‌وجو، عکس‌ها، ویدیوها، کدام شبکه رادیویی می‌شنوید و خلاصه به همه چیز دسترسی دارند.

راه‌های که گوگل از آن طریق اطلاعات شما را به‌دست می‌آورد

این سند تاریخچه‌ی جست‌وجوست، سندی که ۹۰ هزار ورودی مختلف دارد. در این‌جا حتا تصویرهایی را که من دانلود کرده‌ و به وب سایت‌های که سر زده‌ام، نشان داده می‌شود.

گوگل می‌داند که چه وقت و در کدام رویدادها شرکت کرده اید

نگاهی به تقویم حساب گوگل من نشان می‌دهد که من کدام رویدادها را افزوده‌ام، واقعا در آن‌ها شرکت کرده‌ام و چه زمان در آن‌ها شرکت کرده‌ام.

اطلاعاتی را که حذف می‌کنید، گوگل در اختیار دارد

گوگل درایو من حتا فایل‌هایی را نشان می‌دهد که من آن‌ها را کاملن پاک کرده‌ام. این اطلاعات پاک شده شامل، رزومه‌، هزینه‌ی ماهانه‌ام، تمام کودها، فایل‌ها و وب سایت‌هایی می‌شود که من تاکنون ساخته‌ام.

گوگل از تمام فعالیت‌های روزانه‌ی شما آگاه است

گوگل در عکس زیر تمام مراحلی را که من پیموده‌ام، هر وقت هر جایی که رفته‌ام، همه‌ی آنچه را که ضبط کرده‌ام و خلاصه هر چه که تاکنون انجام داده‌ام، نشان می‌دهد.

گوگل به تمام عکس‌های شما دسترسی دارد

تصویر پایین نشان دهنده‌ی تمام عکس‌هایی است که من با موبایلم گرفته‌ام. این عکس‌ها بر اساس سال دسته‌بندی شده و اطلاعات کاملی از زمان و مکان عکس‌هایی را که گرفته‌ام، نشان می‌دهد.

گوگل تمام ایمیل‌هایی را که فرستاده‌اید، در اختیار دارد

تصویر زیر تمام ایمیل‌هایی را که من فرستاده‌، دریافت کرده و حذف کرده‌ام، نشان می‌دهد. خلاصه کلام گوگل اطلاعات تمام فعالیت‌هایی را که در طول این سال‌ها انجام داده‌اید، ضبط کرده است که از این اطلاعات می‌شود میلیون‌ها استفاده‌ی نابهنجار کرد. بطور مثال: شما می‌گویید من تروریست نیستم. پس چطور در مورد داعش جست‌وجو کرده اید؟ آیا به همسرتان ظنین اید؟ کافیست نگاهی به موقعیت‌اش بیاندازید و تاریخچه‌ی ۱۰ ساله‌اش را جست‌وجو کنید و….

این موضوع یکی از بدترین جنون‌های عصر جدید است. ما به حکومت یا سازمان دیگری هرگز اجازه نمی‌دهیم، که برای ردگیری، در محل زندگی یا خانه‌ی ما دوربین یا میکروفون نصب کنند. اما در دنیای مجازی خودما بدون این‌که بدانیم چنین اجازه‌ی را به شبکه‌های اجتماعی می‌دهیم.

منبع: گاردین

برگردان: علی احمدی

۱۳۹۷-۰۱-۰۹ ۱۳۹۷-۰۱-۰۹
کوکچه پرس