موج اعتراضات علمای دینی افغانستان و ادامه ارسال سلاح ایران به تروریست‌ها در یمن

کوکچه پرس166 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۰ حمل ۱۳۹۷ - ۶:۲۹ بعد از ظهر
موج اعتراضات علمای دینی افغانستان و ادامه ارسال سلاح ایران به تروریست‌ها در یمن
دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد که تقریبا ۱۰ میلیون کودک در یمن به کمک نیاز دارند.

پس از اینکه در روزهای اخیر یگان‌های موشکی ارتش یمن مواضع رژیم سعودی را به تلافی جنایات مستمر آن علیه ملت یمنهدف قرار داد، وزارت خارجه افغانستان در اقدامی عجیب با محکومیت یمن، از عربستان سعودی حمایت کرد.

این اقدام وزارت خارجه افغانستان واکنش‌های تندی را در میان علمای دینی و عموم مردم افغانستان به دنبال داشت.

تعدادی از علمای دینی افغانستان از  این موضوع‌گیری دولت در نادیده گرفتن کشتار روزانه غیرنظامیان یمنی و جنایات آل سعود در این کشور به شدت انتقاد کردند.

«مولوی حبیب‌الله حسام» رئیس شورای اخوت اسلامی کابل در صفحه رسمی فیسبوک خود در این رابطه نوشت: این اقدام حکومت افغانستان مصداق همان مَثَل « کر تیز شنو و کور دوربین» است.

وی در کنایه‌ای به دولت افغانستان نوشته است:  حکومت افغانستان حتما نامه سفارت آمریکا را علیه مظلومان یمن و در حمایت از ظالمان حامی اسرائیل و آمریکا خوانده است که این چنین واکنش نشان داده و به حمایت از آل‌سعود و محکومیت یمنی‌ها برخاسته است.

رئیس شورای اخوت اسلامی کابل تصریح کرد: گرچه حکومت افغانستان همواره از حامیان عربستان بوده اما نادیده گرفتن مظلومیت و کشتار هزاران کودک بی‌گناه یمنی حکایت از حافظه و وجدان مرده‌ای دارد که حکومت افغانستان از یاد برده است.

این در حالیست که حکومت افغانستان پیش از این نیز با وجود مخالفت مردم افغانستان و چهره‌های سیاسی، دینی و اجتماعی این کشور در جنگ میان عربستان و یمن از سعودی‌ها حمایت کرده بود.

دو سال پیش نیز اعلامیه انتشار یافته‌ای از سوی دفتر اشرف غنی ریاست جمهوری افغانستان مبنی بر حمایت تمام قد افغانستان از عربستان در جنگ با یمن جنجال برانگیز شده بود، ریاست جمهوری افغانستان در آن بیانیه اعلام کرده بود که دولت افغانستان از ایجاد ائتلاف نظامی عربستان سعودی در مقابله با حوثی‌های یمن، اعلام حمایت کرده و با «تمام نیرو» در کنار عربستان سعودی ایستادگی می‌‌کند.

«امرالله صالح» از سیاستمداران مطرح افغان نیز پیش از این گفته بود که حمایت از عربستان در جنگ با یمن اشتباه تاریخی حکومت افغانستان است.

هم‌چنین  «عبدالطیف پدرام» رئیس اپوزیسیون دولت افغانستان نیز با تأکید بر اینکه یمن به عربستان سعودی حمله نکرده و ریاض و دولت‌های عرب، با حمایت آمریکا، انگلیس و فرانسه در ائتلاف تحت رهبری سعودی به یمن حمله کردند؛ گفت که یمن هم یک کشور اسلامی است و حکومت افغانستان نباید مرتکب چنین اشتباه بزرگی شود.

«ایمل فیضی» سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان نیز دو سال قبل همزمان با اعلام حمایت دولت افغانستان از عربستان در جنگ با یمن در یادداشتی در روزنامه «جامعه باز» نوشت: موضع‌گیری طرفدارانه افغانستان در بحران یمن، اشتباه است.

هر چند موضع‌گیری سال‌های گذشته حکومت افغانستان در حمایت از عربستان موجی از خشم و انتقاد مردم و چهره‌های سیاسی افغانستان را به همراه داشت اما حکومت این کشور همچنان به روابط مسالمت آمیز خود با آل سعود ادامه داده و در آخرین مورد اقدام یمن را پس از پرتاب موشک‌های بالستیک به مواضع عربستان به تلافی جنایات این رژیم علیه مردم یمن، محکوم کرد.

اما این همه محکومیت ها از طرف دولت افغانستان یک سوی قضیه است از سوی دیگر رژیم ایران نیز با ارسال سلاح به شبه نظامیان حوثی حمایت کامل خود این تروریستها را در یمن اعلام کرده و موشک های که به خاک سعودی پرتاپ می شود تماما ساخت ایران است.

معاون رئیس جمهور یمن تاکید کرد که رژیم ایران از کودتای شبه نظامیان حوثی و نیروهای صالح حمایت می کند، و دولت یمن با همکاری ائتلاف عربی از ملت یمن و هویت این کشور دفاع خواهد کرد.

سپهبد علی محسن صالح در دیدار با آقای ماتئو تولر، سفیر آمریکا در یمن که در ریاض انجام شد، بر ضرورت خنثی کردن کودتا و مبارزه با تروریسم تاکید کرده، از حمایت آمریکا از دولت قانونی یمن قدردانی نمود. به گزارش سایت سپتامبرنت، تابع وزارت دفاع یمن، سپهبد صالح اشاره کرد که مسئولین دولت یمن خواستار رسیدن به صلح بر اساس مبادی سه گانه هستند. آقای تولر نیز در این دیدار بر حمایت کشورش از دولت قانونی یمن و روابط دوستانه دو کشور تاکید کرد.

۱۳۹۷-۰۱-۱۰ ۱۳۹۷-۰۱-۱۰
کوکچه پرس