ترکیه میانجی‌گری فرانسه در مناقشه با یگان‌های مدافع خلق را رد کرد

یک روز پس از آنکه رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد میانجی‌گری بین ترکیه و «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه را مطرح کرد، مقام‌های آنکارا روز جمعه این پیشنهاد را رد کردند.

کوکچه پرس159 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۰ حمل ۱۳۹۷ - ۷:۰۵ بعد از ظهر
ترکیه میانجی‌گری فرانسه در مناقشه با یگان‌های مدافع خلق را رد کرد

رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی در نشست رؤسای استانی حزب عدالت و توسعه با اشاره به سخنانی درباره پیشنهاد فرانسه برای میانجیگری بین ترکیه و گروه‌های تروریستی گفت: “این اظهارات اگر صحت داشته باشد، باید بگویم فردی که این سخنان را گفته گزافه‌گویی کرده است”.

وی افزود: شما می توانید با گروه های تروریستی بر سر میز مذاکره بنشینید، اما ترکیه مبارزه خود با این گروه ها را مانند آن چه که در عفرین انجام داد، ادامه خواهد داد. شما چه کسی هستید که بخواهید بحث میانجیگری بین ترکیه و یک گروه ترویستی را مطرح کنید.

اردوغان تصریح کرد: زمانی که تروریست‌ها برای نجات جان خود از سوریه و عراق فرار کرده و با جسارتی که از سیاست‌های فرانسه می‌گیرند وارد این کشور شوند، امیدوارم پاریس دست به دامان ما نشود.

وی در خصوص ادامه عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه نیز اظهار داشت: برای پاکسازی تروریست ها از مناطق مرزی مانند عین العرب، تل ابیض، رسولین و حسکه آمادگی های لازم را آغاز کرده ایم. نیروهای دموکراتیک سوریه (ن.د.س) مهم نیست چه اسمی برای خود انتخاب کرده است، هیچ تفاوتی با پ.ک.ک ندارد.

اردوغان افزود: شمار تروریست هایی که تا کنون در چارچوب عملیات شاخه زیتون از پای درآمده اند به ۳ هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است.

رئیس جمهور ترکیه درباره مبارزه با گروه‌های تروریستی در شمال عراق اظهار داشت: “سنجار یک جایگزین برای قندیل است. برای ما سنجار مانند قندیل است. به همین دلیل تا پاکسازی کامل پ.ک.ک از سنجار عملیات ترکیه ادامه خواهد یافت. به همین علت ممکن است یک روز به طور ناگهانی عملیات خود در آن منطقه را آغاز کنیم. با این حال پایان دادن به فعالیت‌های گروه های تروریستی در خاک عراق، مساله مشترک ما و دولت بغداد است. اگر آنها مایل باشند آماده همکاری با آنها در این زمینه هستیم”.

اردوغان در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر ادامه تلاش‌های ترکیه برای بازگرداندن عناصر گروه تروریستی فتو به ترکیه گفت: “سازمان اطلاعاتی ما همین اواخر با توافق سازمان اطلاعاتی کوزوو، ۶ عضو ارشد فتو را تحویل گرفت. گفته بودیم که تا آخر از تعقیب آنها دست نخواهیم کشید. هر کجا که باشند آنها را با خواست خدا به کشور بار خواهیم گرداند و حساب کارهای خود را در کشور پس خواهند داد”.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی اظهارتی در نشست مطبوعاتی مشترک با پاولو کلیمکین، همتای اوکراینی خود در آنکارا در ارتباط با دیدار امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با هیاتی از نمایندگان گروه تروریستی نیروهای دموکراتیک سوریه (ن.د.س)تصریح کرد: طرح میانجیگری فرانسه بین ترکیه و ن.د.س غیر قابل قبول است. شما که هستید که بخواهید بحث میانجیگری را مطرح کنید.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به دیدار امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با هیئتی از گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د در صفحه توئیتر خود نوشت: “موضع ترکیه در قبال پ.ک.ک/پ.ی.د/ی.پ.گ که جهت مشروعیت بخشیدن به خود تحت عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه (ن.د.س) ظاهر می شود، روشن و محرز است. برقراری ارتباط و میانجی گری با این گروه های تروریستی را به هیچ عنوان نمی پذیریم.”

۱۳۹۷-۰۱-۱۰
کوکچه پرس