حدود صد غیرنظامی در حملات هوایی آمریکا در قندوز کشته و زخمی شدند

در حملات هوايي آمريکا به دشت ارچی قندوز ، صدها غیرنظامی  و شماري از اعضاي گروه طالبان کشته و  زخمی شدند.

کوکچه پرس944 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۷ - ۹:۵۹ بعد از ظهر
حدود صد غیرنظامی در حملات هوایی آمریکا در قندوز کشته و زخمی شدند

مقام‌های محلی در ولایت قندوز گفته اند که در نتیجه حمله نیروهای هوایی افغان در ولسوالی دشت ارچی این ولایت دست‌کم ۲۵ طالب تن کشته شده‌اند، اما گزارشهایی به نقل از منابع غیررسمی و همچنین شاهدان عینی از کشته و زخمی شدن ده ها تن در این حملات خیر می دهند.

 در نتیجه حمله هوایی نیروهای افغان بر یک مدرسه در ولایت کندز در شمال افغانستان، ده‌ها جنگجوی گروه طالبان کشته شده اند. گفته می‌شود که غیرنظامیان نیز در این حمله آسیب دیده اند.

در حملات هوایی مرگ‌بار امروز نیروهای ارتش در ولایت کندز، مولوی بریال عضو شورای کویته، مولوی شاهد الله، رییس کمیسیون نظامی طالبان در دشت ارچی، مولوی ممتاز، استاد طالبان قطعۀ سرخ طالبان در دشت ارچی، مولوی حمید الله، رییس کمیسیون نظامی طالبان در قندز، قاری عماد از برجسته ترین فرمان‌دهان طالبان در قندز، عبدالمالک مخلص یکی از فرماندهان طالبان در بغلان و شش تن از اعضای قطعۀ سرخ طالبان نیز کشته شدند.

انعام‌الدین رحمانی، سخنگوی فرماندهی امنیه قندوز گفته که این حمله هوایی حوالی ساعت ۱۱ پیش از چاشت امروز بر یک مدرسه دینی در منطقه دفتیانی ولسوالی دشت ارچی زمانی صورت گرفته که در  این مدرسه شماری از اعضای گروه طالبان تجمع کرده بودند و در نتیجه ۲۵ تن از آنان کشته شده‌اند.

وی افزوده که در این مدرسه ملا بریانی یکی از اعضای شورای کویته نیز حضور داشته است.

او همچنان گفته که مولوی خیرمحمد، مولوی امین، مولوی عصمت و مولوی بریال از اعضای گروه طالبان نیز در این مدرسه حضور داشته اما از سرنوشت آنان خبری در دست نیست.

از سوی‌هم گزارش‌های وجود دارد که بیش از ۲۰۰ تن در این مدرسه در مراسم دستار بندی حافظان قران کریم تجمع کرده بودند و شمار زیادی از آنان آسیب دیده‌اند.

قندوز از جمله ولایات است که گروه طالبان در آن نفوذ وسیع دارد و چندین بار برای تصرف این ولایت تلاش کرده‌ و دو بار نیز کنترل شهر قندوز را برای مدت کوتاهی در اختیار گرفته است.

۱۳۹۷-۰۱-۱۳ ۱۳۹۷-۰۱-۱۳
کوکچه پرس