تاکيد روحاني، پوتين و اردوغان بر ادامه همکاري فعال در خصوص سوريه

رييسان جمهوري ايران، روسيه و ترکيه در بيانيه اي مشترک با اشاره به اين که مذاکرات آستانه، تنها ابتکار بين‌المللي موثري بوده که به کاهش خشونت در سراسر سوريه کمک کرده است، بر عزم خود مبني بر ادامه همکاري فعال درخصوص اين کشور تاکيد کردند.

کوکچه پرس237 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۵ حمل ۱۳۹۷ - ۴:۴۴ بعد از ظهر
تاکيد روحاني، پوتين و اردوغان بر ادامه همکاري فعال در خصوص سوريه

متن بيانيه مشترک رييسان جمهوري ايران، روسيه و ترکيه به اين شرح است: رئيس جمهوري اسلامي ايران، جناب آقاي حسن روحاني، رئيس جمهوري فدراسيون روسيه، جناب آقاي ولاديمير پوتين، و رئيس جمهوري ترکيه، جناب آقاي رجب طيب اردوغان، براي برگزاري نشست سه‌جانبه‌اي در تاريخ ۴ آوريل ۲۰۱۸ در آنکارا گرد هم آمدند. روساي جمهوري، به تحولات مربوط به سوريه از زمان برگزاري آخرين نشست خود در تاريخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ در سوچي توجه ويژه مبذول داشتند؛

رضايت خود از نتايج نخستين سالِ نشست‌هاي آستانه که از ژانويه ۲۰۱۷ برگزار شد را ابراز داشته، تاکيد کردند که فرمت آستانه تنها ابتکار بين‌المللي موثري بوده است که به کاهش خشونت در سراسر سوريه کمک کرده و در برقراري صلح و ثبات در سوريه نقش داشته و به منظور يافتن راه‌حل سياسي پايدار براي مناقشه سوريه به فرايند ژنو شتاب داده است؛ بر عزم خود مبني بر ادامه همکاري فعال خود درباره سوريه به منظور دستيابي به آتش‌بس پايدار ميان طرف‌هاي درگير و پيشبرد فرايند سياسي طبق آنچه در قطعنامه ۲۲۵۴ شوراي امنيت سازمان ملل ترسيم شده است، تاکيد کردند و بر پايبندي مستمر و قوي خود به حاکميت، استقلال، وحدت، تماميت ارضي و ماهيت غيرقومي سوريه تاکيد ورزيدند.

آنها تأکيد کردند که هيچ اقدامي، صرف نظر از اين که چه کسي آن را انجام دهد، نبايد ناقض اين اصولي باشد که به تاييد قطعنامه‌هاي مربوط سازمان ملل و نيز خواست نمايندگان همه بخش‌هاي جامعه سوري رسيده است. آنها همه تلاش‌ها براي ايجاد واقعيت‌هاي جديد در عرصه ميداني به بهانه مبارزه با تروريسم را رد کرده، عزم خود را مبني بر ايستادگي برابر مقاصد جدايي‌طلبانه که به دنبال تضعيف حاکميت و تماميت ارضي سوريه و امنيت مليِ کشورهاي همسايه است ابراز داشتند.

اين باور خود را ابراز داشتند که «کنگره گفت وگوي ملي سوريه» که در تاريخ ۳۰ ژانويه ۲۰۱۸ در سوچي برگزار شد، نقطه عطف مهمي در فراهم کردن زمينه براي فرايند سياسي به شمار مي‌آيد؛ به پايبندي خود به پيگيري نتايج اين کنگره که منعکس‌کننده اراده نمايندگان همه بخش‌هاي جامعه سوري است به‌ ويژه توافق بر سر تشکيل يک کميته قانون اساسيِ مورد حمايت دبيرکل سازمان ملل و جامعه بين‌المللي، تصريح کردند. آنها پشتيباني خود از تسهيل آغاز کار هر چه سريع‌تر اين کميته در ژنو با کمک فرستاده ويژه دبيرکل سازمان ملل در امور سوريه و با هماهنگي سه کشور ضامن را تکرار کردند.

از نمايندگان دولت جمهوري عربي سوريه و معارضه متعهد به حاکميت، استقلال، وحدت، تماميت ارضي و ماهيت غيرقومي سوريه و از جامعه بين‌المللي خواستند از نتايج کنگره گفت وگوي ملي سوريه حمايت کنند.

بر اين باور خود تصريح کردند که مناقشه سوريه هيچ راه‌حل نظامي نداشته، تنها از راه يک فرايند سياسي همراه با مذاکره مي‌توان به آن پايان داد بر ضرورت کمک به سوري‌ها براي بازگرداندن وحدت کشورشان و دستيابي به راه‌حلي سياسي براي مناقشه کنوني از طريق فرايندي فراگير، آزاد، عادلانه و شفاف با مديريت و راهبري سوري‌ و مبتني بر اراده آزاد مردم سوريه که منجر به قانون اساسيِ برخوردار از پشتيباني مردم سوريه و انتخابات آزاد و عادلانه با مشارکت همه سوري‌هاي واجد شرايط و تحت نظارت درست سازمان ملل باشد تاکيد ورزيدند.

بر عزم خود مبني بر ادامه همکاري براي نابودي نهايي داعش، جبهةالنصره و همه ديگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجوديت‌هاي وابسته به القاعده يا داعش در سوريه که از سوي شوراي امنيت سازمان ملل شناسايي شده‌اند تصريح کردند و بر موفقيت تلاش‌هاي جمعي خود در راستاي مبارزه با تروريسم بين‌الملل تاکيد ورزيدند.

تاکيد کردند که در مبارزه با تروريسم، تمايز ميان گروه‌هاي تروريستي مذکور و گروه‌هاي معارض مسلحي که به رژيم آتش‌بس پيوسته بوده‌اند يا خواهند پيوست از لحاظ جلوگيري از تلفات غيرنظامي حائز بيشترين اهميت است. از قطعنامه ۲۴۰۱ شوراي امنيت سازمان ملل در واکنش به وضعيت وخيم انساني در سرتاسر سوريه، از جمله در غوطه شرقي، يرموک، فوعه و کفريا، استان ادلب، شمال استان حماه، رکبان و رقه استقبال کردند از طرف‌هاي درگير قويا خواستند به مفاد قطعنامه مذکور پايبند باشند، از جمله اينکه از نقض آتش‌بس اجتناب ورزند.

بر عزم مشترک خود مبني بر تسريع تلاش‌هاي خود به منظور تضمين آرامش در عرصه ميداني و محافظت از غيرنظاميان در مناطق کاهش تنش و تسهيل دسترسي سريع، ايمن و نامحدود به اين نواحي تاکيد کردند؛ همچنين تاکيد ورزيدند که طبق مفاد توافقنامه مورخ ۴ مي ۲۰۱۷ ايجاد مناطق کاهش تنش موقتي است.

از جامعه بين‌المللي به‌ويژه سازمان ملل و سازمان‌هاي بشردوستانه آن خواستند از طريق ارسال کمک‌هاي بشردوستانه بيشتر، تسهيل مين‌زدايي بشردوستانه، احياي امکانات زيرساختي بنيادي، از جمله امکانات اقتصادي و اجتماعي، و حفظ ميراث تاريخي، کمک‌هاي خود به سوريه را افزايش دهد.

از برگزاري نخستين نشست کارگروه آزادي بازداشت‌شدگان، ربوده‌شدگان و تحويل اجساد و شناسايي مفقودان در تاريخ ۱۵ مارس ۲۰۱۸ در آستانه با مشارکت سه کشور ضامن و سازمان ملل و کميته بين‌المللي صليب سرخ استقبال کردند و بر اهميت عملکرد موثر اين کارگروه که به ايجاد اعتماد ميان طرف‌هاي درگير کمک خواهد کرد تاکيد کردند و تصميم گرفتند نشست بعدي خود را در جمهوري اسلامي ايران و به دعوت رئيس جمهوري اسلامي ايران جناب آقاي حسن روحاني، برگزار کنند. رييسان جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه مراتب سپاسگزاري صميمانه خود از جناب آقاي رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه، را بابت ميزباني اين نشست سه‌جانبه در آنکارا ابراز داشتند.

۱۳۹۷-۰۱-۱۵ ۱۳۹۷-۰۱-۱۵
کوکچه پرس