ایران بزرگترین صادره کنندۀ محصولات تجارتی به افغانستان

کوکچه پرس147 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۲۱ حمل ۱۳۹۷ - ۴:۰۳ بعد از ظهر
ایران بزرگترین صادره کنندۀ محصولات تجارتی به افغانستان

ایران بزرگترین صادره کنندۀ محصولات تجارتی به افغانستان 0B0A74E4-B1E3-4450-9598-9F3831F84C44_w1023_r1_s

مسوولان اتاق‌های تجارت و صنایع کشور می گویند که اکنون ایران با گرفتن جای پاکستان، بزرگترین شریک تجارتی افغانستان بوده و در سال گذشتۀ خورشیدی، ارزش تبادلات تجارتی دو کشور به بیش دو میلیارد دالر می‌رسید.

خان جان الکوزی، معاون اتاق های تجارت و صنایع افغانستان می گوید سال گذشتۀ خورشیدی واردات افغانستان از ایران ۱.۹۸ میلیارد دالر و صادرات افغانستان به ایران ۳۱.۴ میلیون دالر بوده است.

معاون اتاق های تجارت گفت که حجم مجموعی تجارت میان افغانستان و سایر کشورها سالانه به هفت میلیارد دالر می‌رسد که از این میان سال گذشته حجم تجارت میان افغانستان و پاکستان ۱.۳ میلیارد دالر و افغانستان و چین به یک میلیارد دالر می‌رسید.

پیش از این پاکستان برای سال‌های متمادی بیشترین حجم معاملات تجارتی را با افغانستان داشت و زمانی ارزش تجارت بین دو کشور سالانه به حدود ۲.۷ میلیارد دالر می‌رسید.

اما تلاش حکومت افغانستان به ویژه در سه سال پسین برای گسترش تجارت و ترانزیت با همسایگان افغانستان به ویژه ایران و کشورهای آسیای مرکزی، اتکای این کشور را به تجارت و بنادر تجارتی پاکستان کاسته است.

قابل ذکر است، به گفتۀ مقام‌های افغان حکومت ایران مشوق های ویژه از جمله سهولت ویزه و کاهش ۷۵ تا ۸۰ درصدی تعرفه های گمرکی را برای تاجران افغان که از بندر چابهار استفاده می‌کنند، مهیا کرد.

منبع: ودصم

۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۳۹۷-۰۱-۲۱
کوکچه پرس