دزدی ملیون ها دالر تیل از شاه دزدان

در تازه ترین راپور سیگار آمده است که به ارزش 154.4 ملیون دالر تیل از نزد قوای ایالات متحده دزدی شده است

کوکچه پرس174 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۷ حمل ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱ بعد از ظهر
دزدی ملیون ها دالر تیل از شاه دزدان

سیگار در تازه ترین راپور خود نگاشته است که حد اقل به ارزش ۱۵۴٫۴ ملیون دالر تیل از نزد قوای ایالات متحده و قوای امنیتی افغانستان دزدی شده است. مقامات حکومت وحدت ملی تا حال به صورت رسمی در مورد راپور سیگار واکنش نشان نداده اند.

در این راپور همچنین آمده است که دزدی تیل می تواند تمویل کنندۀ منابع مالی مورد ضرورت تروریست ها در افغانستان باشد.

یافته های سیگار نشان می دهد که وزارت دفاع ایالات متحده از سال ۲۰۰۸ عیسوی تا ۲۰۱۶ حدود ۱۰٫۶ ملیون لیتر تیل برای عملیات نظامی افغانستان که مجموعۀ قیمت آن بیش از ۱۳ ملیارد دالر امریکایی می شود، فراهم کرده است.

پنتاگون تخمین می کند که قوای امنیتی افغانستان سالانه حدود ۴٫۹ ملیون لیتر تیل نیاز دارد.

در راپور سیگار آمده است که قوماندانی مشترک انتقال امنیت افغانستان که مربوط وزارت دفاع ایالات متحده است، گزینه های تازه را برای توزیع تیل بررسی می کند.

به نوشتۀ سیگار، این اقدامات ممکن به برخی از مشکلات مرتبط به دزدی تیل رسیده‌گی کند، اما در حال حاضر سیستم نظارتی وجود ندارد که تحویلدهی تیل به ذخایر تانک و انتقال آنرا به قوای امنیتی کنترول کند.

علاوه بر آن، سیگار راپور داده است که قوماندانی مشترک انتقال امنیت افغانستان از تکنالوژی های که قادر است انتقال و تحویلدهی تیل را نظارت کند، استفاده نمی کند. کانگرس امریکا در سال ۲۰۰۸ عیسوی ادارۀ سر مفتش خاص برای بازسازی افغانستان یا سیگار را ایجاد کرد و هدف اساسی آن نظارت مستقل از پروژه ها و فعالیت های بازسازی ایالات متحده در افغانستان است.

سیگار همواره راپور‌هایی را در مورد کاستی‌ها و ناکارآیی شماری از پروژه های امریکا در افغانستان نشر کرده است که ضیاع منابع، تقلب و سؤ استفاده مالی در پروژه های انکشافی امریکا در افغانستان، شامل آن می باشد.

۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۳۹۷-۰۱-۲۷
کوکچه پرس