بخش های داخله اعصاب و واحد مراقبت های جدی شفاخانه شیخ زاید به بهره برداری سپرده شد

کوکچه پرس238 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۲۸ حمل ۱۳۹۷ - ۲:۱۱ بعد از ظهر
بخش های داخله اعصاب و واحد مراقبت های جدی شفاخانه شیخ زاید به بهره برداری سپرده شد

دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه دولت جمهوری اسلامی افغانستان امروز بخش های داخله اعصاب و واحد مراقبت های جدی شفاخانه شیخ زاید را افتتاح و به بهره برداری سپرد.

بخش های مذکور با ظرفیت ۵۰ بستر، مجهز با تمام تجهیزات طبی از قبیل وینیلاتور، ماشین EEG  مانیتور، سرنج پمپ ، انفیوژن پمپ، التراسوند، دستگاه سکن، سیستم اکسیجن و لابراتوار با هزینه نزدیک به ۱۵ میلیون افغانی از بودجه وزارت صحت عامه ایجاد گردیده است.

دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور ایجاد این دو بخش را یک گام نیک در راستای بهبود کیفیت عرضه خدمات صحی دانسته و گفت که بخش های داخله اعصاب و واحد مراقبت های جدی یک نیاز جدی مبنی بر تقویت بخش مرکز جراحی اعصاب شفاخانه شیخ میباشد که با ایجاد این دو بخش بتوانیم تا حدی مشکلات مردم را در زمینه مرفوع نماییم.

همچنان وزیر صحت عامه کشور گفت:” با وجود اینکه بودجه سکتور صحت نسبت به سال گذشته صد میلیون دالر کاهش یافته است و نیاز به منابع مالی بیشتر دارد اما با آنهم توانسته است که سطح دسترسی مردم به خدمات صحی و کیفیت خدمات صحی را افزایش دهد که ایجاد مرکز جراحی اعصاب در کشور یک نیاز مبرم مردم به شمار میرفت امروز ما شاهد بهره برداری دو بخش دیگر آن هستیم و نیز در تلاش هستیم تا این مرکز را به یک مرکز مکمل و معیاری جراحی اعصاب به سطح منطقه مبدل نماییم.

در همین حال دوکتور صالح محمد سلجوقی نماینده مردم در پارلمان گفت که تامین صحت و فراهم نمودن خدمات صحی یک امر مهم و حیاتی مردم میباشد که سکتور صحت باوجود چالش های پیشرو برای رسیدن اهداف تعیین شده اش  به سرعت در حرکت است و وزارت مالیه باید برای افزایش بوجه سکتور صحت توجه جدی نماید چراکه سرمایه گذاری بالای سکتور صحت در راستای بهبود وضعیت صحی مردم خیلی ها مهم و ارزنده میباشد.

بخش های مذکور دارای ۵۲ تن کارمند بوده که ازین میان ۱۲ تن آن متخصص، ۲۵ نرس و ۱۲ کارگر خدمات میباشد.

شفاخانه شیخ زاید که یک مرکز اختصاصی جراحی اعصاب میباشد در ماه حمل سال ۱۳۹۶ افتتاح گردید و از شروع کار آن تا کنون به تعداد ۸۱۰۲ مریض  را در بخش های خدمات سراپا، داخل بستر، خدمات عاجل، مراقبت های جدی وتشخیصیه تداوی نموده است. علاوه بر آن۳۵۰ عملیات بزرگ جراحی اعصاب  را  که اکثریت آن قبلا در افغانستان قابل اجراء نبوده دراین شفاخانه موفقانه صورت گرفته است.

۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۱۳۹۷-۰۱-۲۸
کوکچه پرس