درخواست پناهندگی دیپلمات‌های افغانستانی در کانادا

سفیر افغانستان در کانادا اعلام کرد که بیش از ۲۰ دیپلمات افغان در کانادا همراه با خانواده‌هایشان در این کشور ساکن شده و از کانادا درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند.

کوکچه پرس192 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۱ ثور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴ قبل از ظهر
درخواست پناهندگی دیپلمات‌های افغانستانی در کانادا

به گزارش کوکچه، «شینکی کروخیل» سفیر افغانستان در کانادا به «رادیوآزادی» گفت: از سال ۲۰۰۲ تا کنون چهار سفیر و ۹ دیپلمات افغان از بازگشت به افغانستان خودداری کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: در مجموع بیش از ۲۰ دیپلمات افغان همراه با خانواده‌هایشان با درخواست پناهندگی سیاسی از کانادا در این کشور ماندگار شدند.

کروخیل اظهار داشت: سفیر سابق افغانستان نیز پس از اتمام دوره ماموریت خود در کانادا از بازگشت به افغانستان خودداری کرده و در کانادا ماندگار شده است.

سفیر افغانستان در کانادا خاطرنشان کرد که این مسئله سبب بی‌اعتمادی شده و کانادا تصمیم گرفته است تا از صدور روادید به خانواده‌های دیپلمات‌های افغان خودداری کند.

وی در ادامه تصریح کرد که دولت افغانستان برای حل این معضل باید هرچه سریعتر دست به کار شود.

در ۱۵ سال گذشته بیش از ۲۰۳ دیپلمات افغان پس از پایان ماموریت دیپلماتیک شان از بازگشت به افغانستان خودداری کرده و از کشورهای میزبان درخواست پناهندگی کرده‌اند.

کمیسیون روابط بین‌الملل پارلمان افغانستان در واکنش به این موضوع تصریح کرد که بسیاری از دیپلمات‌های افغان صرف نظر از وفاداری و لیاقت بر اساس شناخت و رابطه با مقامات عالی رتبه کشور تعیین شده‌اند.

این در حالی است که درخواست پناهندگی سیاسی از سوی دیپلمات‌های افغان در کشورهای غربی به معضلی برای وزارت خارجه افغانستان تبدیل شده است.

۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۱۳۹۷-۰۲-۰۱
کوکچه پرس