ادای دین حکمتیار به سعودی‌ها

یک سال از بازگشت «قصاب کابل» به پایتخت افغانستان نگذشته است که رسانه های افغانستانی از توافق مخفیانه «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی با عربستان برای اعزام نیرو به یمن برای جنگ با جریان مقاومت خبر می دهند.

کوکچه پرس224 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۹ ثور ۱۳۹۷ - ۱:۵۱ بعد از ظهر
ادای دین حکمتیار به سعودی‌ها

آغاز دوباره جنگ طلبی های حکمتیار در حالی است که اواخر سپتامبر ۲۰۱۶ دولت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی قرارداد صلحی را با حکمتیار به امضا رساند.

غنی می پنداشت که می تواند در ادامه این روند، طالبان را به شرط مشارکت در دولت به پای میز مذاکرات صلح بیاورد. طالبانی که اکنون تا دیواره های ارگ ریاست جمهوری نفوذ کرده و حاضر به پذیرش صلح نیست.

در آن سوی ماجرا نیز، حکمتیاری که جای پای خود را در دولت وحدت ملی ثابت کرده اکنون در پی ماجراجویی خارجی است.

«گلبدین حکمتیار» ماه گذشته پس از دیدار از ترکیه به عربستان سعودی سفر کرده و این توافق انجام شده است. بر اساس این گزارش، رهبر حزب اسلامی در تفاهم با سعودی قرار است حدود دو هزار نیروی خود را برای جنگ یمن به این کشور اعزام کند. او گفت وگوهایی را نیز با سفارت عربستان سعودی در کابل انجام داده است.

سفر حکمتیار به عربستان سعودی پس از سفرش به ترکیه، آن هم با دعوت رسمی «بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی باعث شده است تا گمانه‌زنی‌ها درباره مداخله حکمتیار در جنگ یمن افزایش یابد. حزب اسلامی افغانستان در دوران جنگ علیه نیروهای وابسته به اتحاد شوروی، از حمایت‌های گسترده مالی و نظامی آمریکا و عربستان بهره می‌گرفت.

همین موضوع، حکمتیار را به مهم‌ترین و ثروتمندترین چهره مجاهدین افغان بدل کرده بود. پس از سرنگونی طالبان در افغانستان، حکمتیار به مبارزه‌ای خشن علیه دولت مرکزی این کشور روی آورد. نیروهای وابسته به حکمتیار در آن هنگام به کابل حمله کردند، دست به غارت، تجاوز و قتل زدند. پس از آن در جریان جنگ داخلی افغانستان اقدام به حمله موشکی به شهر کابل کردند. حملاتی مرگبار که هزاران نفر در آن قربانی شدند.

۱۳۹۷-۰۲-۰۹
کوکچه پرس