تجلیل از سوم می روز جهانی مطبوعات و گرامی داشت شهدای روز دهم ثور

کوکچه پرس205 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۴ ثور ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲ قبل از ظهر

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان از سوم می روز جهانی مطبوعات طی نشستی با حضور شماری زیادی از خبرنگاران از ۳۴ ولایت کشور بزرگداشت نمود.

محمد سروردانش معاون دوم رییس جمهور و رییس کمیته مشترک امنیت خبرنگاران در آغاز این نشست روزجهانی مطبوعات را به تمامی اهالی مطبوعات در سرتاسرجهان تبریک گفت و نیز فاجعه دهم ثور را یک روز سیاه در تاریخ افغانستان عنوان نمود. وی گفت که ، این روز نقطه عطف تاریخی در راستای مبارزه های مردم افغانستان است. معاون دوم رییس جمهور افزود این قربانی ها را گرامی میداریم و به قاتلان آنان لعن ونفرین ابدی میفرستیم ، آقای دانش گفت که حادثه اخیر را نه باید یک حادثه عادی شمرد و از آن به ساده گی گذشت این حمله سازماندهی شده بود و عمق کینه تروریستان و تاثیر گزاری کار رسانه ها را نشان میدهد.

معاون دوم ریاست جمهوری میگوید که تروریستان تنها با حکومت افغانستان دشمنی ندارند بلکی با ازرش های دیموکراسی دشمن استند.وی میگوید که شماخبرنگاران انتقام همکاران تان را باید بیشتر از پیش در انسجام مردم و اطلاع رسانی دقیق بگیرید.آقای دانش همچنان از جامعه جهانی خواست که تروریستان را در لیست سیاه قرار داده و آنان را به میز محاکمه جهانی بکشانند.

معاون دوم رییس جمهور وعده نمود که دراولین جلسه کمیته مشترک خبرنگاران وحکومت روی جستجوی راه های بهتر برای مصونیت و امنیت خبرنگارن بحث خواهد شد و نیز طرزالعمل چگونگی پوشش حملات تروریستی و چگونگی وضعیت خبرنگاران در رسانه ها و  تطبیق وعملی سازی قانون حق دستررسی به اطلاعات از اولیت های کمیته مشترک خواهد بود.

درهمین حال درینود دیتال نماینده یوناما در باره رویداد خونین روز دوشنبه به خبرنگاران و جامعه رسانه یی کشورابراز تاسف نموده و از پشتیبانی ملل متحد درراستای آزادی بیان و ارزش های دیمکراسی در کشور اطمینان داد، وی گفت که  ما به تعهد خود در راستای محافظت ازخبرنگاران و ارزش های دموکراسی تاکید میکنیم ،یونسکو جرایم در برابرخبرنگاران را ثبت نموده و برای به عدالت کشانیدن عاملان آن تلاش می نماید.

سیداقا فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ که یکی دیگر از شرکت کننده گان این نشست بود گفت که ، دشمن دموکراسی افغانستان را هدف قرار میدهد ، رسانه ها و انتخابات اساسات دموکراسی استند و دشمن این دو اساس را هدف قرار میدهد،صعود افغانستان در جدول آزادی بیان یک اعلام سنگین برای همسایه گان و بعضی کشورهای منطقه بود که برای شان قابل تحمل نیست.وی همچنان میگوید که رسیده گی به خانواده های خبرنگارانی که در سال های گذشته جان های شان را در راستای آزادی بیان از دست داده اند ، حکومت و نهادهای ذیربط و دوستان بین المللی یک حمایت دوامدار را  روی دست بگیرند.درخصوص اعطا بورسیه های تحصلی و نیز تعلیم و تحصیل بازمانده گان آنان اقداماتی را روی دست بگیرند.

نجیب شریفی رییس عمومی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در پیوند به رویداد اخیر گفت که دهم ثورخونین ترین روز برای جامعه خبرنگاری افغانستان در تاریخ کشور بود ، تنها در افغانستان نه که درجهان این حادثه پیشنه نداشته است که در یک روز ده نفرخبرنگار جانشان را از دست داده باشد.وی میگوید که ایجاد گروه داعش اغفال ما و گم کردن آدرس مشخص دشمن است.بگفته آقای شریفی زبان هردو گروه تروریستی داعش و طالب یکی است و هردو گروه تلاش برای بی اعتبار ساختن خبرنگاران می نمایند، این دو گروه یک هدف را تعقیب می نمایند و هیچ تفاوتی بین آنان وجود ندارد.آقای شریفی میگوید که وقتی آنست تا تدابیر جدی تر برای امنیت و مصونیت خبرنگاران و رسانه ها روی دست گرفته شود و عملی شود.

دراین نشست خبرنگاران در دو میزگرد و هفت گروپ کاری روی موضوعات چون مقرره مصونیت خبرنگاران، مصونیت خبرنگاران زن، انتخابات و تاثیرات آن برخبرنگاران، مصونیت و مسوولیت خبرنگاران، مصونیت شغلی، معافیت از مجازات، مسوولیت رسانه ها در قبال مصونیت خبرنگاران و حق دسترسی به اطلاعات بحث نمودند و در اخیر قطعنامه  را صادر نمودند تا مشکلات، پیشنهادات و راه حل های را که در آن گنجانیده اند به سمع مسوولان حکومتی برسد.

۱۳۹۷-۰۲-۱۴ ۱۳۹۷-۰۲-۱۴
کوکچه پرس