افغانستان خطرناک ترين کشور براي خبرنگاران شناخته شد

نهاد حامي رسانه ها و خبرنگاران در ژنو در گزارش تازه خود افغانستان را خطرناک ترين کشور براي خبرنگاران اعلام کرد.

کوکچه پرس465 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۱۵ ثور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳ قبل از ظهر
افغانستان خطرناک ترين کشور براي خبرنگاران شناخته شد

نهاد حامي رسانه ها که مقر آن در ژنو سوئيس است در گزارش خود نوشت که تعداد خبرنگاران کشته شده در ۴ ماه نخست سال جاري ميلادي در ۱۸ کشور، به ۴۴ مورد رسيده است.

براساس گزارش اين کمپين خطرناک‌ترين کشورها براي خبرنگاران از آغاز سال جاري ميلادي، افغانستان با ۱۱ کشته، مکزيک با ۴ کشته، سوريه با ۴ کشته و يمن، اکوادور و هندوستان با ۳ کشته هستند.

اين نهاد حامي رسانه ها همچنين نگراني خود بابت کشته شدن ۹ خبرنگار در دو انفجار اخير در کابل را ابراز داشت و به شدت اين حملات تروريستي عليه خبرنگاران را محکوم کرد.

سیدآقا فاضل سانچارکی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان طی نشستی در کابل تاکید کرد: “رسانه ها و انتخابات از اصول و مبانی دموکراسی بوده و دشمنان این دو اصل را هدف قرار می‌دهد، صعود افغانستان در جدول آزادی بیان یک اعلام سنگین برای همسایگان و برخی کشورهای منطقه بود که برای شان قابل تحمل نیست”.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان از سوم می روز جهانی مطبوعات طی نشستی با حضور شماری زیادی از خبرنگاران از ۳۴ ولایت این کشور تجلیل کرد.

سانچارکی در باره حمله تروریستی خونین روز دوشنبه گذشته به خبرنگاران در این شهر از دولت افغانستان، نهادهای بین المللی خواست به خانواده‌های قربانیانی که در سال‌های گذشته جان های شان را در راستای آزادی بیان از دست داده اند، رسیدگی کرده و برنامه حمایتی را روی دست بگیرند.

همچنین درینود دیتال، نماینده دفتر هیات یاری رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما» در این نشست گفت: “سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، جرایم در برابر خبرنگاران را ثبت کرده و برای به عدالت کشانیدن عاملان آن تلاش می کند”.

وی ضمن ابراز تاسف از این رویداد خونین، از پشتیبانی سازمان ملل متحد در راستای آزادی بیان و ارزش های دموکراسی در این کشور اطمینان داد و گفت که “ما به تعهد خود در راستای محافظت ازخبرنگاران و ارزش های دموکراسی تاکید می‌کنیم”.

-حمله به خبرنگاران سازماندهی شده بود

محمد سروردانش، معاون دوم رئیس جمهور هم در این نشست اظهار داشت: “فاجعه دهم ثور (اردیبهشت) یک روز سیاه و نقطه عطف تاریخی در راستای مبارزه های مردم افغانستان است. حادثه اخیر را نه باید یک حادثه عادی شمرد و از آن به سادگی گذشت این حمله سازماندهی شده بود و عمق کینه تروریستها و تاثیر گزاری کار رسانه ها را نشان می‌دهد. تروریست‌ها نه تنها با دولت افغانستان بلکه با ازرش های دموکراسی دشمن هستند”.

وی از جامعه جهانی خواست که عوامل این حمله در فهرست سیاه قرار گرفته و محاکمه شوند.

در همین حال نجیب شریفی، رئیس عمومی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در پیوند به رویداد اخیر گفت: “حمله تروریستی دوشنبه گذشته، خونین ترین روز برای جامعه خبرنگاری افغانستان در تاریخ کشور بود، این حادثه نه تنها در افغانستان بلکه در جهان پیشینه نداشته است. باید تدابیر جدی تر برای امنیت و مصونیت خبرنگاران و رسانه ها روی دست گرفته شود”.

۱۳۹۷-۰۲-۱۵ ۱۳۹۷-۰۲-۱۵
کوکچه پرس