نامزدهای حزبی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه معرفی شدند

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به رغم وعده های قبلی خود مبنی بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر، در روز 29 فروردین ماه(18 آوریل 2018) اعلام کرد که انتخابات زودهنگام مجلس و ریاست جمهوری در تاریخ 24 ژوئن سال جاری میلادی(3 تیرماه 1397) برگزار می شود.

کوکچه پرس185 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۱۵ ثور ۱۳۹۷ - ۱:۵۰ بعد از ظهر

احزاب بزرگ و مهم ترکیه نامزدهای انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری خود را اعلام کردند و با اعلام کاندیداهای احزاب، آرایش حزبی و سیاسی ترکیه برای رقابت انتخاباتی در این کشور جدی تر شد.

در پی این تصمیم، احزاب مخالف دولت ترکیه دچار شوک شده و تلاش هایی را برای معرفی نامزد ائتلافی برای انتخابات ریاست جمهوری شروع کردند ولی در نهایت به جمع بندی در خصوص نامزد واحد نرسیدند و هر کدام از احزاب نامزد انتخاباتی خود را معرفی کردند.

حزب حاکم عدالت و توسعه روز گذشته رجب طیب اردوغان رییس جمهوری و رهبر کنونی این تشکیلات سیاسی را به عنوان نامزد خود برای رقابت در انتخابات پیش رو معرفی کرد.

اردوغان در انتخابات پیش رو با ائتلاف ‘جمهور’ شامل حزب حاکم عدالت و توسعه، حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی و حزب اتحاد بزرگ به رهبری مصطفی دستیچی در رقابت شرکت می کند. امروز حزب مخالف جمهوری خواه خلق ترکیه نیز ‘محرم اینجه’ از اعضای ارشد این حزب را به عنوان نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.

حزب کُردی دموکراتیک خلق های ترکیه نیز اعلام کرده است که صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق این حزب نامزد نهایی این تشکیلات سیاسی در انتخابات خواهد بود.

دمیرتاش از آبان ماه سال ۱۳۹۵ با اتهامات متعدد در زندان به سر می برد و عضویت وی در حزب متبوعش و نیز در مجلس ملی ترکیه لغو سلب شده و چندین پرونده محکومیت قضایی دارد ولی با توجه به قطعیت نیافتن این پرونده ها می تواند از طرف حزب خود به عنوان نامزد معرفی شود. هنوز در خصوص قطعیت احکام قضایی و امکان حضور وی در رقابت انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اختلاف نظر وجود دارد و شورای عالی انتخابات ترکیه تا یک هفته آینده نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد.

علاوه بر این احزاب حاضر در مجلس ترکیه که امکان معرفی نامزد مستقل حزبی در انتخابات ریاست جمهوری را دارند، چهار نفر از سیاستمداران ترکیه نیز که از رهبران حزبی این کشور به شمار می روند، با شرط جمع آوری ۱۰۰ هزار امضای شهروندان، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شده اند.

بر این اساس مرال آکشنر رهبر حزب نیک، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن، تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب سعادت و وجدت اوز رهبر حزب عدالت ترکیه با شرط جمع آوری ۱۰۰ هزار امضا با حضور در مرکز شورای عالی انتخابات برای رقابت در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ترکیه ثبت نام کرده اند.

بر اساس قانون انتخابات ترکیه، این افراد باید برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۱۰۰ هزار امضای مورد تایید شورای عالی انتخابات در فرجه تاریخی تعیین شده ۴ تا ۹ ماه می(۱۴ تا ۱۹ اردیبهشت ماه) جمع آوری کنند.

پیش بینی می شود مرال آکشنر جدی ترین رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی(۳ تیرماه ۱۳۹۷) باشد و اغلب ناظران سیاسی معتقدند که رقابت اصلی در انتخابات پیش رو، بین او و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری کنونی ترکیه خواهد بود. به گزارش ایرنا، بر اساس اصلاحیه تغییرات قانون اساسی ترکیه که در همه پرسی یکسال پیش این کشور به تصویب و تایید مردم این کشور رسید، انتخابات بعدی ریاست جمهوری و مجلس ترکیه قرار بود که در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۱۹ (۱۲ آبان ۱۳۹۸) برگزار شود ولی اردوغان رییس جمهوری این کشور تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام و ۱۷ ماه زودتر از موعد مقرر گرفت. خاورم/۱۹۰۵

۱۳۹۷-۰۲-۱۵
کوکچه پرس