حدود ۹،۹ میلیون طفل در سرتاسر کشور در مقابل مرض فلج واکسین می شوند

کوکچه پرس149 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۱۷ ثور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲ قبل از ظهر
حدود ۹،۹ میلیون طفل در سرتاسر کشور در مقابل مرض فلج واکسین می شوند

دور دوم کمپاین سرتاسری محو پولیو آغاز گردیده است که از تاریخ ۱۷ الی ۲۱ ثور  سال روان شمسی در تمام ولایات افغانستان  تطبیق می گردد.

طی آن قرار است حدود۹،۹  میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل مرض فلج اطفال یا پولیو واکسین گردد و نیز برای ۵،۹ ميليون اطفال بین سنین ۲ الی ۵ سال تابلیت های  ضد کرم روده داده خواهد شد.

در مراسم که بدین مناسبت در دارالحفاظ مرکزی کابل برگزار گردیده بود، دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه گفت: “اطفال افغانستان سزاوار آن نیستند که به اثر این مرض، مادام العمر معیوب و فلج گردند. مصئونیت و محافظت آنان مسئولیت ایمانی و انسانی هرفرد جامعه است. وزارت های صحت عامه و معارف کشور با درک این رسالت بزرگ، مشترکاً تلاش می نمایند تااطفال و آینده سازان کشور را از  این مرض خانماسوز نجات داده و آنان را افراد سالم و مثمر به جامعه تقدیم کنند.”

مرض فلج اطفال یا پولیو تداوی ندارد، اما خوشبختانه با دوقطره واکسین در هر دور کمپاین قابل پیشگیری، وقایه و محو میباشد که روی این دلیل وزارت صحت عامه در سال چندین دورکمپاین های واکسین ضد مرض فلج اطفال را راه اندازی می نماید تا این مرض به صورت کُل محوه گردد.

در سال روان میلادی تاکنون ۷ واقعه مثبت پولیو در کشور رخ داده است که چهار واقعه آن از قندهار، دو واقعه از کنر و یک واقعه از ننگرهار گزارش شده است.

قابل یاد آوریست که افغانستان، پاکستان و نایجریا تنها سه کشوری در جهان است که تا هنوز از وجود مرض فلج یا پولیو عاری نگردیده اند.

۱۳۹۷-۰۲-۱۷
کوکچه پرس