نرخ فقر در افغانستان به ۵۵ درصد رسید

: نرخ فقر در افغانستان ظرف ۵ سال اخیر به ۵۵ درصد افزایش پیدا کرده و درآمد افغان‌ها کمتر از یک دلار در روز است.

کوکچه پرس161 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۸ ثور ۱۳۹۷ - ۱:۳۴ بعد از ظهر
نرخ فقر در افغانستان به ۵۵ درصد رسید

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که نرخ فقر در افغانستان طی ۵ سال اخیر همزمان با بی‌رونق شدن اقتصاد این کشور و نیز نفوذ بیشتر طالبان به‌طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده و بیش از نیمی از جمعیت این کشور دارای درآمد کمتر از یک دلار در روز هستند.

ر مطالعه‌ای تحت عنوان «بررسی شرایط زندگی افغانستان» که با همکاری اتحادیه اروپا و سازمان آمار مرکزی افغانستان انجام گرفت، مشخص شد که نرخ فقر ملی افغانستان در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ میلادی به ۵۵ درصد افزایش پیدا کرد که این رقم برای سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ میلادی ۳۸ درصد ثبت شده است.

همچنین «شوبهام چودهورا»، مدیر بخش افغانستان در بانک جهانی گفت: نرخ بالای فقر نشان‌دهنده تاثیر رشد اقتصادی بی‌تحرک است که شامل فشارهای جمعیتی و وخیم‌تر شدن وضعیت امنیت است.

همچنین این گزارش اشاره می‌کند که افغانستان برای فائق آمدن به مشکلات خود نیازمند رشد اقتصادی به منظور جایگزین کردن کمک‌های خارجی و اشتغال‌زایی برای جمعیت خود است، جمعیتی که با نرخ سریع درحال افزایش است.

بر پایه این گزارش، اقتصاد کشاورزی افغانستان در وضعیت نابسمانی به سر می‌برد و اکنون میلیاردها دلار کمک خارجی که توسط نیروهای بین‌المللی که پیش از این به افغانستان تزریق شده بود، اکنون با خروج آن‌ها از این کشور دیگر خبری از کمک‌های خارجی نیست.

۱۳۹۷-۰۲-۱۸ ۱۳۹۷-۰۲-۱۸
کوکچه پرس