دبیرکل سازمان همکاری اسلامی: به جنایات اسرائیل در دیوان بین‌المللی رسیدگی شود

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با بیان این که کشتار مردم فلسطین همزمان با گشایش سفارتخانه آمریکا در قدس به طور عمدی توسط اسرائیل صورت گرفته است، تاکید کرد که به این جنایات باید در دیوان بین المللی کیفری رسیدگی شود.

کوکچه پرس166 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۲۸ ثور ۱۳۹۷ - ۴:۵۱ بعد از ظهر
دبیرکل سازمان همکاری اسلامی: به جنایات اسرائیل در دیوان بین‌المللی رسیدگی شود

یوسف بن احمد العثیمین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی طی اظهاراتی در نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه این سازمان در هتل هیلتون بومونتی استانبول، ضمن قدردانی از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دلیل برگزاری این نشست، گفت: شمار زیادی از مردم فلسطین به دست اسرائیل به قتل رسیده و مجروح شدند. اسرائیل این کشتار را عمدا و همزمان با گشایش آمریکا انجام داده است. وظیفه ما حفظ غیرنظامیان فلسطینی است، به این اقدامات باید در دیوان بین المللی کیفری رسیدگی شود.

العثیمین در این نشست که خبرگزاری آناتولی عهده دار تامین عکس‌های خبری آن است، ادامه داد: به این اقدامات باید توسط شورای بررسی دادگاه های حقوق بشر رسیدگی شود. همچنین باید دادگاهی برای رسیدگی به حقوق مظلومین تاسیس شود. دفاع مردم مسلمان فلسطین شایسته تحسین است و با توجه به معاهده ژنو می دانیم که مطلبات مردم فلسطین مشروع است، چرا که این مردم تحت اشغال قرار دارند. حمایت از آن ها وظیفه ماست.

– سازمان ملل متحد گام بردارد

وی تاکید کرد: «اسرائیل اقدام به قتل عام کرده است. با تجه به بند ۴ این معاهده حفاظت از مردم غیرنظامی الزامی است. شاهد افزایش سیاست های اشغالگرانه در فلسطین هستیم و باید آن را متوقف کنیم. رسانه های فلسطین و حقوق بشر این مردم دچار نقص و مشکل شده اند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز باید در این زمینه گام بردارد. همچنین می دانیم که تمامی دادگاه های بین المللی باید به این موضوع رسیدگی کنند.

-انتقال سفارتخانه‌ آمریکاغیرقابل قبول و مغایر حقوق بین‌الملل است

تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتخانه‌اش به قدس یک تصمیم تحریک آمیزغیرقابل قبول و مغایر تمامی مقررات و تصمیمات بین‌الملل است. معتقدیم که این امر دچار خونریزی شده است. ما به عنوان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تمامی کشورهای را به ایستادگی در مقابل این اقدام فرا می خوانیم در غیر این صورت سکوت آن ها به منزله حمایت از اسرائیل خواهد بود».

ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین نیز با اشاره کشتار مردم فلسطین در هفتادمین سالگرد روز نکبت گفت: در همین روز سفارت آمریکا با نقض حقوق فلسطینی‌ها در قدس گشایش یافت. سران فلسطین این اقدام را غیرفانونی دانسته و اعلام می کنند که آن بر روی حوزه های مختلف در منظقه تاثیر منفی در پی خواهد داشت. آمریکا با یک درک افراطگرایی اوانجلیستی دست به چنین اقدامی زد.

المالکی با بیان این که فلسطین ها از ده ها سال گذشته در برایر این نوع اقدامات اسرائیل مقاومت کرده اند، خاطرنشان کرد: ما برای عدم تبدیل این موضوع از چارچوب سیاسی به یک مناقشه دینی تلاش کردیم.

-ما باید اجازه ندهیم اسرائیل از خط قرمز عبور کند

وی با اشار به تبریک گویی نخست وزیر اسرائیل به نظامیانش در قبال کشتار فلسطینی ها گفت: ما باید اجازه ندهیم اسرائیل از خط قرمز عبور کند.شاید امروز خاک فلسطین مورد این چنین تجاوز قرار گرفته باشد، اما ممکن است فردا کشور دیگری دچار چنین حادثه ای شود.

وزیر امور خارجه فلسطین ادامه داد:

«روز سه شنبه ارزیابی های خود در زمینه فلسطین را به دیوان بین المللی کیفری ارایه خواهیم داد. البته بررسی های ما در این زمینه از ۳۰ مارس آغاز شده است. امت اسلامی باید تصمیماتی که در این زمینه گرفته است را اجرا کند. باید بدانیم که اسرائیل با اشغال فلسطین در مقابل چشمان جهان تبدیل به یک کشور استعمارگر شده است.

چرا اعضای این سازمان پس از تصمیم آمریکا سفرای خود را برای انجام مشورت فرا نخواندند؟ همچنین چرا به مراسم گشایش سفارت آمریکا در قدس شرکت کردند. کدام کشور می تواند این حملات را جشن گرفته و عضو این سازمان شود؟ چگونه یک کشوری می تواند بدون تاییر این تصمیمات، آن ها را اجرا نکند. در مورد این کشورها چگونه باید تصمیم گیری کنیم، چرا این سازمان با گواتالاما روابط دارد؟ و چرا ما از این قبیل اقدامات حمایت می کنیم؟!.

فلسطین با آمریکا مبارزه ای نداشت، اما اقدامات ترامپ و موضع آمریکا ما را وارد این مسیرکرده است. ما برای به تلاش برای حفظ منافع خود تلاش خواهیم کرد».

در این نشست وزاری امورخارجه کشورهای ایران، عربستان سعودی، قزاقستان، لبنان، بنگلادش، بورکینا فاسو، جزایر مالدیو، عمان، لیبی، عراق، تاجیکستان، آذربایجان، مصر، تونس و کومور و هیاتی از مقامات و دیپلمات های این کشور حضور پیدا کردند.

۱۳۹۷-۰۲-۲۸ ۱۳۹۷-۰۲-۲۸
کوکچه پرس