آتش‌بس يکجانبه اشرف‌غني؛ به‌نفع امنيت افغانستان است؟

کوکچه پرس115 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۸ جوزا ۱۳۹۷ - ۱:۴۴ بعد از ظهر
آتش‌بس يکجانبه اشرف‌غني؛ به‌نفع امنيت افغانستان است؟
آتش‌بس يکجانبه اشرف‌غني؛ به‌نفع امنيت افغانستان است؟

رئيس جمهوري افغانستان از بيست و هفتم ماه مبارک رمضان تا پنج روز پس از عيد سعيد فطر آتش‌بس يک‌طرفه اعلام کرد.

«محمد اشرف غني» در پيامي تلويزيوني اعلام کرد: دولت افغانستان تصميم آتش‌بس يک طرفه را براساس فتواي شوراي علماي شيعه وسني افغانستان اتخاذ کرده است. وي از تمامي نيروهاي امنيتي افغانستان خواست در اين مدت عمليات عليه مواضع گروههاي مخالف از جمله طالبان را متوقف کنند. رئيس جمهوري افغانستان خاطرنشان کرد: داعش، القاعده و ساير گروههاي تروريستي خارجي از آتش بس دولت افغانستان مستثني هستند و عمليات سرکوب اين گروهها ادامه مي‌يابد.

اعلام آتش‌بس يکجانبه دولت افغانستان در شرايطي است که در آستانه ماه مبارک رمضان اشرف‌غني از گروه طالبان خواسته بود به احترام اين ماه جنگ و خشونت را کنار بگذارد. پس از اين درخواست که با موضع منفي طالبان مواجه شد، شوراي علماي افغانستان هم به تازگي در نشستي در کابل از طرف‌هاي درگير آتش‌بس، پايان جنگ و خشونت را خواستار شد.

با توجه به پاسخ منفي طالبان به پيشنهاد رييس جمهوري افغانستان براي آتش‌بس و توقف جنگ در ماه مبارک رمضان اين پرسش مطرح مي‌شود که بنا به چه دلايلي وي آتش‌بس يکحانبه را مطرح کرده است.

با توجه به رويکرد اشرف‌غني در اتخاذ رويکردهاي اعتمادساز و تشويقي براي طالبان از ابتداي تشکيل دولت وحدت ملي در افغانستان در سپتامبر ۲۰۱۵ هدف اصلي وي از اعلام آتش بس يکجانبه با طالبان نشان دادن حسن‌نيت براي گفت وگوهاي بدون پيش شرط با اين گروه است.

البته رييس جمهوري افغانستان چندي پيش هم از آمادگي براي مذاکرات بدون پيش شرط با طالبان خبر داده بود. آتش بس يکحانبه اعلامي توسط اشرف‌غني درحالي است که پاسخ طالبان به پيشنهادهاي وي در سه سال گذشته براي گفت وگوهاي صلح منفي بوده است.

بنابراين اين ديدگاه مطرح است که اعلام آتش‌بس يکجانبه توسط رييس جمهوري افغانستان نمي‌تواند تاثيري درموضع طالبان براي ورود به روند صلح در اين کشور باشد. علاوه براين منتقدان برنامه‌هاي کابل براي برگزاري گفت وگوهاي صلح با طالبان مي‌گويند راهبرد اشرف‌غني براي تشويق اين گروه به مذاکرات ناشي از ضعف دولت افغانستان و ناکامي برنامه‌هاي امنيتي در مهار افراط‌گرايي است و همين مسئله سبب شده تا به دليل فقدان اقتدار دولت وحدت ملي افغانستان علاوه بر پاسخ منفي گروه طالبان به اين رويکرد با تشديد خشونت و جنگ هم همراه باشد.

نور آقا رويين کارشناس سياسي در افغانستان مي‌گويد: شوراي عالي صلح و دولت کابل بدون در نظر گرفتن ظلم‌هاي صورت گرفته به مردم اين کشور از سوي طالبان به آنان امتيازدهي مي‌کنند.

بنابراين تا زماني که در عرصه ميداني مبارزه با طالبان دولت افغانستان نتواند برتري کامل داشته باشد پيشنهادهايي براي گفت وگوي صلح يا آتش‌بس ازسوي اين گروه در مدار موضع ضعف دولت کابل ارزيابي مي‌شود که نمي‌تواند سبب وادار کردن طالبان به حضور در مذاکرات صلح شود.

۱۳۹۷-۰۳-۱۸ ۱۳۹۷-۰۳-۱۸
کوکچه پرس