مرکل: محدودیت در اخراج پناهجویان افغان رفع شده است

کوکچه پرس124 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۸ جوزا ۱۳۹۷ - ۱:۴۹ بعد از ظهر
مرکل: محدودیت در اخراج پناهجویان افغان رفع شده است

مرکل صدراعظم آلمان گفت که بررسی جدید وضعیت امنیتی افغانستان توسط وزرات خارجه آلمان در کل اجازه ازسر گیری اخراج پناهجویان رد شده افغان را می‌دهد. تا حالا تنها سه کتگوری از پناهجویان رد شده افغان از آلمان اخراج می‌شدند.

    
Deutschland, Berlin: Bundeskanzlerin Angela Merkel (CDU) beantwortet erstmals im Rahmen einer Fragestunde die Fragen der Abgeordneten (picture-alliance/M. Sohn)مرکل در حال پاسخ به سوال‌های نمایندگان پارلمان فدرال (چهارشنبه ۶ جون)

خانم مرکل روز چهارشنبه در حالی که به سوال‌های نمایندگان پارلمان فدرال (بوندستاگ) پاسخ می‌گفت، افزود: «از نظر ما محدودیت‌ها (در اخراج پناهجویان افغان) رفع شده است.» مرکل توضیح داد که کابینه‌اش در جلسه هفتگی که قبل از ظهر چهارشنبه برگزار شد، به این نتیجه رسیده است.

صدراعظم آلمان بیان داشت که گزارش جدید وزارت خارجه از وضعیت افغانستان «از نظر کیفی تصویر مشابه» به گزارش قبلی ارائه می‌کند. او توضیح داد که به این دلیل و همچنین با توجه به این که سفارت آلمان در کابل بعد از حمله مرگبار سال ۲۰۱۷ دوباره بهتر آماده کار شده است، کابینه به این نتیجه رسیده است که محدودیت‌ها در اخراج پناهجویان رد شده افغان باید «از بین بروند».

اخراج پناهجویان رد شده افغان از آلمان در ماه دسمبر ۲۰۱۶ شروع شده بود، اما بعد از حمله انتحاری در پیش روی سفارت آلمان در کابل در اواخر ماه می ۲۰۱۷، حکومت آلمان اخراج پناهجویان رد شده به افغانستان را محدود به سه کته گوری کرد.

آن زمان حکومت آلمان تصمیم گرفت که تنها آن پناهجویان رد شده افغان را اخراج کند که مرتکب جرم شده اند، از نظر امنیتی خطرناک تلقی می‌شوند و یا این که در تثبیت هویت خود با ادارات همکاری نمی‌کنند.

به گفته صدراعظم آلمان، هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان فدرال این تصمیم کابینه را با ایالت‌ها شریک می‌سازد و سپس ایالت‌ها در مورد اخراج پناهجویان افغان تصمیم می‌گیرند.

وزارت خارجه آلمان نتایج بررسی خود از وضعیت امنیتی افغانستان را هفته گذشته به اداره مهاجرت و پناهندگی، وزارت‌های داخله ایالات و محاکم اداری تسلیم نمود. این گزارش یک مبنای معلوماتی برای ادارات مهاجرت و محاکم اداری است تا براساس آن راجع به تقاضای پناهندگی افغان‌ها تصمیم بگیرند.

در این گزارش حکومت آلمان گفته است که وضعیت افغانستان همچنین متغیر و بی‌ثبات است، اما وضعیت از یک منطقه تا منطقه دیگر بسیار زیاد فرق می‌کند. در گزارش آمده است که در یک جانب ولایت‌ها و ولسوالی‌هایی اند که در آنها جنگ جریان دارد، اما در سوی دیگر، مناطقی هم هستند که با وجود بروز حوادث امنیتی، نسبتاَ امنیت دارند.

۱۳۹۷-۰۳-۱۸ ۱۳۹۷-۰۳-۱۸
کوکچه پرس