بیش از ۶ میلیون رای دهنده برای انتخابات پارلمانی افغانستان ثبت نام کردند

کوکچه پرس137 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲۳ جوزا ۱۳۹۷ - ۲:۳۱ بعد از ظهر

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور بیش از ۶ میلیون رای دهنده ثبت نام کرده است.

دو مرحله ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولایات و ولسوالی‌های این کشور دیروز ۲۲ جوزا/خرداد پایان یافت اما ثبت نام رای دهندگان در روستاهای این کشور تا اواسط ماه سرطان/تیر ادامه خواهد داشت.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز چهارشنبه ۲۳ جوزا/خرداد در یک نشست خبری گفت تاکنون بیش از شش میلیون رای دهنده به شمول بیش از دو میلیون زن برای اشتراک در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور ثبت نام کردند.

ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولایات حدود دو ماه و در مراکز ولسوالی‌ها کمتر از یک ماه ادامه داشت.

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند ثبت نام رای دهندگان در روستاهای این کشور که از ۱۹ جوزا/خرداد آغاز شده تا اواسط ماه سرطان/تیر ادامه خواهد یافت.

رار بود در هر سه مرحله ثبت نام رای دهندگان بیش از ۷۳۰۰ مرکز ثبت نام در سراسر افغانستان باز شود اما تنها نزدیک به شش هزار این مراکز فعال شد. نزدیک به یک هزار آنها دوباره بسته شد و بیش از هزار آن اصلا باز نشد.

آقای صیاد می‌گوید ناامنی مهمترین چالش آنها در روند ثبت نام رای دهندگان بوده، با آنهم شمار ثبت نام شدگان رضایت بخش است.

به گفته او، تلاش می‌شود تا ختم مرحله سوم، حدود یک هزار از مراکزی که باز نشدند، فعال شوند و مراکزی که دیرتر باز می‌شود و یا مواد ثبت نام به آنها دیرتر می‌رسد، به میزان زمان تاخیر فعال باقی بمانند.

از مجموع رای دهندگان ثبت نام شده، بیش از یک صد هزار نفر آنها کوچی‌ها و تنها ۵۲۱ نفر آنها اهل هنود و سیک هستند.

در دوره‌های قبلی انتخابات، رای دهندگان در افغانستان با استفاده از کارت رای دهی در این روند اشتراک می‌کردند اما دولت تصمیم گرفت برای جلوگیری از تقلب و سوء استفاده از کارت‌های رای دهی، در انتخابات پیش‌رو، رای دهندگان با استفاده از تذکره/شناسنامه‌های ورقی که برچسب به آن نصب شده و ثبت شده باشند، رای بدهند.

۱۳۹۷-۰۳-۲۳
کوکچه پرس