اندیشکده ویلسون: آتش‌بس موقت “طالبان و دولت کابل” مقدمه‌ای برای روند صلح نخواهد شد

تحلیلگر برجسته اندیشکده ویلسون اظهار داشت که طالبان برای متوقف کردن جنگ مشوقی ندارد، بنابراین آتش‌بس موقت با دولت افغانستان منجر به آغاز روند صلح در این کشور نخواهد شد.

کوکچه پرس202 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۴ جوزا ۱۳۹۷ - ۳:۴۷ بعد از ظهر
اندیشکده ویلسون: آتش‌بس موقت “طالبان و دولت کابل” مقدمه‌ای برای روند صلح نخواهد شد

مایکل کوگلمن عضو ارشد اندیشکده «ویلسون» گفت: غیرمنطقی است اگر گمان کنیم که آتش‌بس موقت بین دولت افغانستان و طالبان می‌تواند مقدمه‌ای برای روند صلح باشد.

وی افزود: با توجه به شمار تلفات که بحران افغانستان به مردم تحمیل کرده است، توقف جنگ حتی برای ۷۲ ساعت نیز اتفاق خوبی تلقی می‌شود.

«برهان عثمان» تحلیلگر ارشد سازمان بین‌المللی بحران نیز در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر این آتش‌بس دو طرفه موفقیت‌آمیز باشد می‌تواند الهام‌بخش و یا مشوق گام‌های قابل توجه آینده در قبال صلح افغانستان باشد.

یک تحلیلگر غربی که خواست نامش فاش نشود نیز در این باره گفت: اقدام دو طرف برای احترام به آتش‌بس، که تضمین شده نیست، حاوی این پیام خواهد بود که ما قادر به برقراری صلح هستیم و از سوی دیگر نیز نشان دهنده این خواهد بود که رهبری طالبان قادر به کنترل اعضای این گروه است.

وی افزود: این آتش‌بس می‌تواند به اعتمادسازی دولت افغانستان و طالبان کمک کرده و زمینه‌ای برای تعاملات بیشتر خواهد شد.

گفتنی است که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اخیرا بطور یک‌جانبه با طالبان آتش بس اعلام کرد.

به گفته وی، این آتش‌بس از ۲۷ ماه مبارک رمضان تا ۵ روز پس از عید سعید فطر ادامه خواهد داشت.

طالبان نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرد که پس از عید سعید فطر به مدت ۳ روز با نیروهای امنیتی افغان آتش‌بس خواهد کرد.

با این حال دو طرف تصریح کرده‌اند که در صورت حمله طرف مقابل واکنش نشان خواهند داد و آتش‌بس طالبان شامل نیروهای آمریکایی و ناتو مستقر در افغانستان نمی‌شود.

۱۳۹۷-۰۳-۲۴ ۱۳۹۷-۰۳-۲۴
کوکچه پرس