نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد: اردوغان مجددا به سر قدرت ماند

بر اساس نتایج اولیه انتخابات ترکیه، رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و حزب متبوعش در انتخابات پارلمانی در آستانه پیروزی قرار دارند.

کوکچه پرس119 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱ قبل از ظهر
نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد: اردوغان مجددا به سر قدرت ماند

بر اساس نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که تاکنون حدود ۹۰ درصد صندوق‌های رای باز شده است، رجب طیب اردوغان با کسب حدود ۵۴ درصد آرای پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است.

ائتلاف جمهور متشکل از حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی در انتخابات پارلمانی نیز بیش از ۵۶ درصد آرا را کسب کرده است.

با شمارش ۹۰ درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری، محرم اینجه نامز حزب جمهوری حدود ۳۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده و مرال آقشنر ۷٫۴۷ درصد و صلاح الدین دمیرتاش ۷٫۷۱ درصد آرا را به دست آورده اند.

تمل قره‌ملااوغلو رهبر حزب سعادت و دوغو پرینچک، رهبر حزب وطن نیز در این انتخابات به ترتیب ۰٫۹ و ۰٫۲ رای کسب کرده اند.

در همین حال حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، حزب سعادت و حزب نیک با ائتلاف ملت در انتخابات پارلمانی کشور حدود ۳۳ درصد آرا را کسب کرده همچنین حزب دموکراتیک خلق ها نیز ۱۰٫۷۵ درصد آرا را به دست آورده است.

طبق قانون ترکیه، نامزدهای حاضر برای کسب پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری باید حدنصاب ۵۰ درصد به اضافه یک راى مجموع آرای صندوق ها را کسب کنند.

در انتخابات مجلس ملت کبیر ترکیه، احزاب سیاسی عدالت و توسعه و حرکت ملی با «ائتلاف جمهور» و احزاب جمهوری خلق، نیک و سعادت هم با «ائتلاف ملت» و احزاب دموکراتیک خلق‌ها، هدی پار، وطن و به طور جداگانه و مستقل حضور یافتند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری کنونی و رهبر حزب عدالت و توسعه، محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خلق، صلاح الدین دمیرتاش از حزب دموکراتیک خلق‌ها، مرال آقشنر رهبر حزب نیک، تمل قره‌ملااوغلو رهبر حزب سعادت، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن در انتخابات ریاست جمهوری باهم رقابت کردند.

گفتنی است اين نتایج اولیه و غیررسمی بوده و قطعی نيست و پس از اعلام آمار حوزه های بزرگ و پرجمعیت انتخاباتی، نتایج نهایی از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه رسما اعلام خواهد شد . در این دوره از انتخابات مردم ترکیه برای انتخاب رئیس جمهور خود در پنج سال آینده و تعیین ۶۰۰ کرسی نمايندگان مجلس ملی كشور پای صندوق های رای رفتند.

شورای عالی انتخابات ترکیه تعداد واجدان شرایط رای دادن را ۵۶ میلیون و ۳۲۲ هزار تن و تعداد صندوق هاى پیش بینی راى براى ریاست جمهوری و مجلس را ۱۸۰ هزار و ۶۵ مورد اعلام کرده است.

براى نخستین بار انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ملت کبیر ترکیه در تاریخ سیاسی ترکیه به صورت همزمان برگزار شد و به همین علت از اهمیت مضاعفی برخوردار بود.

آخرین نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه با شمارش ۸۹٫۴۴ درصد از صندوق‌های رای به شرح ذیل است:

حزب عدالت و توسعه: ۴۲٫۹۹ درصد با ۲۹۸ نماینده

حزب حرکت ملی‌: ۱۱٫۳۲ درصد با ۴۹ نماینده

مجموع آرای ائتلاف جمهور: ۵۴٫۳۱ درصد با ۳۴۷ نماینده

حزب جمهوری خلق: ۲۲٫۴۱ درصد با ۱۴۴ نماینده

حزب خوب: ۱۰٫۰۲ درصد با ۴۴ نماینده

حزب سعادت: ۱٫۳۸ درصد با صفر نماینده

مجموع آرای ائتلاف ملت: ۳۳٫۸ درصد با ۱۸۹ نماینده

حزب دموکراتیک خلق‌ها: ۱۰٫۷۸ درصد با ۶۵ نماینده

سایر احزاب : ۱٫۱۵ درصد با صفر نماینده

۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۱۳۹۷-۰۴-۰۴
کوکچه پرس