دستور اشرف‌غنی‌: در جنگ جلریز به دشمن رحم نکنید

اشرف‌غنی؛ رییس جمهور به نیروهای امنیتی دستور داده است که در جنگ جلریز به «دشمن» رحم نکنند، این در حالی است که مقام‌های محلی ولایت میدان وردک می‌گویند که با رسیدن قوای اضافی به شمول نیروی کماندو، جنگ شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی جلریز آن ولایت ادامه دارد.

کوکچه پرس122 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ - ۱:۰۴ بعد از ظهر

نبرد شدید میان طالبان و دولت در مربوطات ولسوالی جلریز از روز جمعه به اینسو ادامه دارد؛ اما با سقوط چندین پستۀ امنیتی این ولسوالی به دست طالبان، جنگ روز یک شنبه شدت بیشتر گرفته است.

نقیب‌الله حیدری؛ ولسوال جلریز گفت که در آغاز نیروهای امنیتی، آتش بس ده روزه با طالبان را رعایت می‌کردند؛ اما اکنون طیاره های قوای مسلح افغانستان مواضع طالبان را زیر آتش گرفته و به گفتۀ وی رئیس جمهور دستور داده است که “بالای دشمن رحم نشود”.

وزارت دفاع نیز گفته است که در اثر بمباران قوای هوایی افغان بر مواضع مخالفان “۲۵ دهشت افکن به شمول دو فرمانده آنان” کشته شده اند؛ اما در مورد تلفات سربازان افغان جزئیاتی ارائه نشده است.

حکومت افغانستان از ۲۷ رمضان تا روز سوم عید فطر آتش بس موقت با طالبان اعلام کرد و سپس این آتش بس را برای ده روز دیگر تمدید کرد؛ اما طالبان که فقط در سه روز عید آتش بس کرده بودند، در پایان روز آخر عید از آغاز مجدد عملیات خود خبر دادند.

غلام حسین ناصری؛ نمایندۀ مردم ولایت میدان وردک در ولسی جرگه گفت که دست کم ۱۶ پستۀ نظم عامه بدون مقاومت تسلیم طالبان شده و همه سلاح و مهمات آنان به دست طالبان افتاده است.

برخی مقام‌های محلی ولایت میدان وردک که نخواستند نام شان گرفته شود، گفته اند که پرسونل حد اقل ۱۳ پستۀ نظم عامه در ولسوالی جلریز “به دلیل اینکه طالبان از مردم ملکی به صفت سپر انسانی استفاده می‌کردند” با آغاز درگیری همراه با اسلحه و مهمات دست داشتۀ شان تسلیم طالبان شده اند.

در همین حال، عبدالرحمن منگل؛ سخنگوی والی میدان وردک گفت که در اثر انفجار ماین تعبیه شدۀ مخالفان بر یک موتر مسافربری در ولسوالی جلریز، “۱۰ مسافر ملکی کشته و زخمی شده اند.”

ولسوالی جلریز در شاهراه نمبر ۲ قرار گرفته است که کابل را با ولایت های مرکزی افغانستان چون بامیان و دایکندی وصل می‌کند. این ولسوالی از دیرزمان شاهد نبردهای خونین میان طالبان و سربازان افغان بوده است.

۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۱۳۹۷-۰۴-۰۴
کوکچه پرس