گارد ریاست جمهوری وزیر انرژی‌ و آب را از دفترکارش بیرون کردند

کوکچه پرس104 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ - ۱:۴۴ بعد از ظهر

نیروهای گارد ویژه ریاست جمهوری (پی‌پی‌اس) دو روز پیش علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب را از دفترش بیرون کرده و به خانه منتقل کرده اند. محافظان ویژه ریاست‌جمهوری دفتر آقای عثمانی را مهر و‌ لاک کرده و او را از دفترش بیرون کرده اند.

به نقل از اطلاعات روز، علی احمد عثمانی از جنجالی‌ترین وزیران کابینه حکومت وحدت ملی است که سبب اختلافات بسیار جدی میان رئیس‌جمهور و رئیس‌اجرایی شده است. این وزیر حکومت که مربوط به تیم داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی است، از دو سال به این سو، در مقابل برخی تصامیم رئیس‌جمهور ایستادگی کرده است. ریاست‌اجرایی اما می‌گوید روز گذشته برخی مشکلات در وزارت انرژی و آب به میان آمده بود اما وزیر انرژی و آب دیروز یکشنبه دوباره به دفتر کارش رفته و همچنان به عنوان وزیر به کارش ادامه می‌دهد. یکی از مشاوران آقای عبدالله گفته است که روز گذشته یک اتفاقی افتاده بود، اما به وزیر انرژی و آب بی‌احترامی نشده است.

علی احمد عثمانی بارها از رئیس‌جمهور غنی انتقاد کرده و گفته بود که ریاست‌جمهوری تمامی صلاحیت های او را از او گرفته است. سال گذشته نیز وزیر انرژی و آب اعلام کرده بود که رئیس‌جمهور غنی از رفتن او به هرات برای اشتراک در افتتاح پروژه تاپی جلوگیری کرده است. رئیس‌جمهور غنی بارها او را با رفتارهای تحقیر آمیز از سفر به ولایات که در آن پروژه های مربوط به این وزارت افتتاح شده اند، منع کرده است. آخرین مورد زمانی بود که او می‌خواست برای افتتاح دو پروژه انرژی به مزار شریف برود، اما ماموران میدان هوایی کابل از سفر او جلوگیری کردند. او پس از آن از چشم رئیس‌جمهور به گونه کامل افتاد که حاضر نشد دستور رئیس‌جمهور را پذیرفته و زیر نظر آقای داکتر همایون قیومی مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور کار کند. ۱۳ روز پیش در تاریخ ۱۹ جوزا ارگ اعلام کرد که رئیس جمهور طی حکمی آقای عثمانی را از وظیفه اش برکنار کرده است و به جای او یکی معاونان این وزارت به عنوان سرپرست تعیین کرده است. این اقدام ارگ ریاست جمهوری با واکنش داکتر عبدالله شریک قدرت او رو به رو شد.

۱۳۹۷-۰۴-۰۴
کوکچه پرس