ازبکستان ساخت خط جدید انتقال برق به افغانستان را آغاز کرد

مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در مسائل اقتصادی گفت: ازبکستان ساخت خط جدید انتقال برق به این کشور تحت عنوان «سرخان- پل خمری» را آغاز کرد.

کوکچه پرس98 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۷ - ۳:۲۸ بعد از ظهر

مایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در مسایل اقتصادی در نشستی خبری گفت: ازبکستان ساخت خط جدید انتقال برق به این کشور تحت عنوان «سرخان- پل خمری» را آغاز کرد.

وی افزود: امیدواریم این طرح که توسط بانک توسعه آسیایی تامین مالی می‌شود، طی ۲ سال آینده به بهره برداری برسد.

قیومی ادامه داد: شرکت «ازبک.انرگو» ساخت قسمتی از این پروژه در ازبکستان را آغاز کرده و وقتی که اسناد فنی به امضا برسد این پروژه در افغانستان نیز آغاز خواهد شد.

ارزش کلی ساخت این خط انتقال برق ۱۵۰ میلیون دلار است که ۳۲ میلیون دلار در ازبکستان هزینه و ۱۱۸ میلیون دلار در افغانستان هزینه می شود.

طول این خط انتقال برق ۲۶۰ کیلومتر است که ۴۵ کیلومتر آن در ازبکستان و ۲۱۵ کیلومتر در افغانستان قرار دارد.

ظرفیت این خط انتقال برق یک هزار مگاوات، یعنی روزانه ۲۴ میلیون کیلووات ساعت برق و در سال تا ۶ میلیارد کیلووات ساعت برق می‌باشد.

قرارداد ساخت خط انتقال برق در چارچوب سفر «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان به ازبکستان در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی امضا شده است.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ شرکت با مشارکت سرمایه سرمایه‌گذاران کشور همسایه از جمله ۲۰ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه افغانی در زمینه‌های خدمات و عملیات تجاری و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، افغانستان استقلال این کشور را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

۱۳۹۷-۰۴-۰۶ ۱۳۹۷-۰۴-۰۶
کوکچه پرس