تمام کارهای کمیسیون انتخابات از سوی غنی صورت می‌گیرد

ناامنی و دخالت اعضای دولت در روند انتخابات از جمله مشکلات پیش روی انتخابات در افغانستان است.

کوکچه پرس88 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۷ سرطان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳ بعد از ظهر

ناهید فرید نماینده مردم هرات در پارلمان افغانستان با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستانها در افغانستان و وجود چالش های عمده بر سر راه انتخابات گفت: در حال حاضر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از خود اختیاری ندارد و تمام کارهای این کمیسیون از سوی رئیس جمهور صورت می‌گیرد.

به گزارش آزانس خبری کوکچه وی تاکید کرد که دولت به گونه علنی در انتخابات پیش روی دخالت خواهد کرد و این دخالت های حکومت افغانستان در کار کمیسیون مستقل انتخابات مشروعیت انتخابات را زیر سوال برده است.

از سوی دیگر گروهی از فعالین مدنی در هرات با حضور شهروندان هرات و جوانان برنامه های را تحت نام گفتمان بررسی چالشهای سد راه انتخابات در هرات برگزار کرده اند.

اسدالله بیرنگ برگزار کننده این گفتمان گفت: نبود امنیت و حضور کمرنگ مردم در انتخابات به دلیل دخالت های رئیس جمهور غنی در این روند و عدم کنترل درست امنیتی از سوی مقامات امنیتی در افغانستان کار وزار انتخابات را به مخاطره انداخته است.

از سوی دیگر شهروندان در هرات نیز با تاکید بر مسدود بودن مراکز ثبت نام رای دهندگان در اکثر شهرستانهای هرات و نبود امنیت درست را از عوامل اصلی عدم اشتراک شهروندان در انتخابت می‌دانند.

عبدالحمید عاصمی عضو کمیسیون مستقل انتخابات در هرات گفت: بیش از ۱۱۰ مرکز ثبت نام رای دهندگان در شهرستانهای هرات به دلیل تهدیدهای امنیتی هم اکنون مسدود است.

وی با ابراز نگرانی از این وضعیت بیان داشت که نبود امنیت در شهرستانهای هرات اعضای کمیسیون انتخابات را در هرات به درد سرانداخته است.

۱۳۹۷-۰۴-۰۷ ۱۳۹۷-۰۴-۰۷
کوکچه پرس